Хвороба COVID-19, яку викликає коронавірус SARS-CoV-2, змусила цілі країни піти в режим карантину різного ступеня суворості. Звідки прийшов цей збудник? Чому він небезпечніший за звичайний грип? Чи захищають маски від зараження? На ці та інші запитання в ефірі Радіо Крим.Реалії відповідає українська медична журналістка, ведуча радіо «Культура» Дар'я Озерна.
‒ Розкажіть, будь ласка, у чому особливості коронавірусу SARS-CoV-2? Що означає така складна назва?
‒ Взагалі, коронавіруси є і в людей, і у тварин: у котів, у кажанів, у свиней і навіть верблюдів. Це не перша поява коронавірусів як таких на світовій арені пандемій. Уже була епідемія SARS, більше відома нам як «атипова пневмонія» 2002-2003 років. Той вірус викликав сильне ураження легенів і швидку смерть. SARS перекладається як «важкий гострий респіраторний синдром». Потім був MERS ‒ «близькосхідний респіраторний синдром», який люди підчепили від верблюдів, тобто ці інфекції перетікають від тварин до людей. Коронавіруси містять рибонуклеїнову кислоту ‒ РНК, і вона дуже мінлива. Коли вірус розмножується, виникають помилки ‒ мутації. Він може ставати патогеннішим, шкідливішим і навіть переходити в господарів інших видів. Це відбувалося в разі «пташиного грипу» і «свинячого грипу», хоча варто зазначити, що грип і коронавірус належать до різних родин. Їх об'єднує лише головний носій генетичної інформації ‒ РНК.
‒ Тобто він не є чимось принципово новим?
‒ Так, навіть більше, поява коронавірусу була передбачена. Сім років тому вийшла стаття про те, що кажани в Китаї живуть близько до людей ‒ зокрема, під дахами ринків, звідки прийшла нинішня інфекція ‒ і є носіями коронавірусу, який здатний мутувати і перейти до людини. Раніше вважали, що наступну пандемію викличе якась особлива форма вірусу грипу, для якої буде неможливо швидко розробити нову вакцину. Зараз головна проблема в тому, що ми не можемо дати прогноз щодо коронавірусної інфекції. Ми не знаємо, від якої саме тварини він перейшов до людини. Є ймовірність, що вірус мутує і стане менш патогенним, тобто менш смертельним для людей, оскільки він не зацікавлений у тому, щоб вбивати своїх господарів. Йому потрібно паразитувати й передаватися далі, захоплюючи нових людей. Якщо людина швидко помирає відразу після зараження, то вірус гине разом із нею, і настільки патогенні збудники відсіваються у процесі еволюції.
– Чому «атипову пневмонію» вдалося зупинити, а новий коронавірус швидко поширився по всьому світу?
Людина може ходити без симптомів від двох днів до трьох тижнів, залежно від того, наскільки вона здорова, і при цьому вже бути заразною
– У того вірусу SARS не було інкубаційного періоду, коли людина виглядає здоровою, але вже може заражати інших, а у цього є. Людина може ходити без симптомів від двох днів до трьох тижнів, залежно від того, наскільки вона здорова, і при цьому вже бути заразною. Якраз тому вимірювання температури в аеропортах не запобігло тому, що носії потрапили в здорові товариства та рознесли вірус по всьому світу. Тобто потрібно максимально протестувати абсолютно всіх, подивитися, хто носій, ізолювати їх. Саме тому в усьому світі зараз закликають людей самоізолюватися, дотримуватися соціальної дистанції, мити руки та не торкатися обличчя, дверних ручок тощо.
‒ Чим новий коронавірус небезпечніший за звичайний грип?
‒ Коронавірус і грип об'єднує те, що серцево-судинні захворювання дуже загострюються під впливом інфекції, і пацієнт може потребувати інтенсивної терапії не тому, що у нього вірус ‒ а тому що цей вірус дає ускладнення на серце. Водночас грип сам собою не викликає пневмонії, але вона може бути супутнім захворюванням.
Взагалі, у нас не роблять молекулярний аналіз при гострих респіраторних захворюваннях, тобто ми не знаємо, чи викликані симптоми грипом, іншими вірусами чи бактеріями. Найчастіше у нас неправильно його лікують, призначають якісь імуностимулятори ‒ які, нагадаю, не працюють ‒ і про всяк випадок антибіотики, що теж неправильно. А ось новий коронавірус вражає легені сам собою. Він проникає всередину наших клітин завдяки рецепторам, які чіпляються до білків, які беруть участь у регуляції тиску. Такі білки є на поверхні клітин серця, легенів і нирок, тому коронавірус вражає саме системи цих органів. Вони також можуть стати жертвами власного імунітету, який починає знищувати і заражені клітини, і здорові, і в результаті органи просто відмовляють. Від інфекції грипу такого зазвичай не буває. Виняток ‒ епідемія так званої іспанки, коли молоді та здорові люди помирали саме через надмірну реакцію власної імунної системи.
‒ Тобто марно використовувати ліки проти грипу у випадку коронавірусу?
‒ Так, не намагайтеся лікувати його самі. Хороша новина в тому, що навіть якщо виникає пневмонія, кашель та утруднене дихання, у 80% випадків люди без хронічних хвороб, швидше за все, нормально її переживуть. Однак 5% людей потребуватимуть підтримки роботи серця або діалізу нирок, або в більшості випадків підтримки дихання. У будь-якому випадку треба хвилюватися не тільки старшому поколінню: зараз коронавірусною інфекцією масово хворіють британські футболісти та тренери, тому що це контактний вид спорту.
– Чому так вийшло, що різні країни постраждали по-різному? З Китаю вже повідомляють, що перемогли епідемію, а на перших місцях за кількістю заражених тепер США, Італія та Іспанія.
‒ Я б не довіряла відомостям із Китаю, тому що там тоталітарна комуністична держава з порушеннями прав людини та відсутністю вільної преси. Вони можуть брехати і, швидше за все, дуже сильно брешуть щодо того, скільки захворіло людей, коли почалася епідемія, і так далі. Те, що коронавірус прийшов із Китаю, з'ясував штучний інтелект, проаналізувавши пости в соцмережах ‒ і тільки тоді уряду довелося це визнати.
Спеціально для кримчан я хочу наголосити, що коронавірусу змогли протидіяти у країнах, де права людини були дуже порушені, де держава вривається в особисте життя, є стеження, розпізнавання облич тощо. Йдеться, зокрема, про Південну Корею та Сингапур, де таким чином вдалося виявити та ізолювати всіх носіїв. А в тій же Італії медицина децентралізована, там кожен регіон має свій автономний бюджет і вирішує, що робити. При тому що Ломбардія ‒ найбагатший регіон країни, там зреагували не надто вчасно. В результаті італійці, які при зустрічі цілуються тричі, встигли масово заразитися, і кількість хворих зросла за експонентою.
– У Криму російська влада заборонила проведення масових заходів, закрила заклади громадського харчування, але при цьому поки не скасовує ярмарки на відкритому повітрі. Наскільки це ефективно?
Те, що Крим не просто півострів, а досить закрита анексована територія, начебто заважає поширенню інфекції
– Невідомо. Ми дізнаємося про ефективність різних заходів у ретроспективі. Те, що Крим не просто півострів, а досить закрита анексована територія, начебто заважає поширенню інфекції. На ярмарку точно варто зберігати дистанцію у два метри між людьми, і тоді це буде не настільки страшно. Якщо прийти туди, жестами показати, що ви хочете купити, і розплатитися карткою, то це ще нічого. А якщо це щільний натовп людей, де хтось чхає і кашляє, то відкрите повітря не захистить від передачі вірусу.
‒ Маски теж не захистять?
‒ Дивлячись які. Блакитні хірургічні потрібні для того, щоб лікар не бризкав слиною на своїх пацієнтів, а вірус легко пройде крізь неї. Респіратор N95 призначений для лікарів, які контактують із хворими людьми з дуже високим рівнем викиду в повітря. Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я свідчать, що люди без симптомів, які не доглядають за хворими, не повинні носити маски, оскільки в усьому світі є їхній дефіцит.
Неможливо досягти того, щоб усі поголівно носили маски, зберігали їх стерильними, змінювали кожні дві години, так само стерильно знімали та правильно утилізували. Якщо ми не можемо домогтися такого поводження, то все це безглуздо, респіратори ж потрібні лікарям. Саме тому було вирішено дотримуватися соціальної дистанції, щоб люди сиділи вдома і не заражали інших.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.