Доступність посилання

ТОП новини

«Це не суд, а судилище»: у чому російські слідчі в Криму звинувачують Ленура Іслямова


З 12 травня колегія підконтрольного Росії Верховного суду Криму під головуванням судді Алли Хіневич почала розглядати кримінальну справу проти власника кримськотатарського телеканалу ATR та одного з активних учасників громадянської блокади Криму у 2015 році Ленура Іслямова. Про це повідомило видання «Крымский процесс».

Слідчі органи анексованого Криму звинувачують Іслямова у створенні незаконного збройного формування, підготовці диверсій, а також у публічних закликах до порушення територіальної цілісності Росії. У зв'язку з так званим режимом підвищеної готовності, що діє на території Криму до кінця травня, судові пристави не пустили слухачів на перше судове засідання у цій справі. Про те, чому справа проти Ленура Іслямова дійшла до російського суду лише через п'ять років, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Сам Ленур Іслямов у коментарі Крим.Реалії вже назвав те, що відбувається, «не судом, а судилищем». Зараз він зазначає, що і раніше чув про кримінальні справи проти нього, однак не стежив за ними.

‒ Про цей судовий процес я дізнався з Facebook, коли журналісти надіслали мені посилання. Виявилося, мені вже нібито повідомили про те, що Верховний суд Криму займається моєю скромною персоною. Ось читаю, дивлюся і дивуюся тому, що вони там написали про створення незаконного збройного формування ‒ хоча в «Аскера» є всі офіційні документи як у формування, яке служить для підтримки правопорядку на адмінкордоні з окупованим Кримом.

Про підрив електроопор у Херсонській області й говорити немає що: тобто, сидячи в Криму, вони провели всі слідчі заходи і «поставили діагноз». Найважливіше ‒ як потерпіла сторона вказані Чорноморський флот Росії, Головне управління Міністерства з надзвичайних ситуацій та Міністерство оборони Росії. Це збірна солянка з силовиків, які незаконно перебувають у Криму!

Ленур Іслямов
Ленур Іслямов

Ленур Іслямов також вважає абсурдними звинувачення в закликах до порушення територіальної цілісності Росії.

Судити потрібно всіх цих російських силовиків, які незаконно перебувають у Криму, а не людей, які займалися блокадою
Ленур Іслямов

– Усі громадяни України, серед них і я, – проти порушення територіальної цілісності України, а Росія нехай живе як хоче у своїх міжнародно визнаних кордонах, але їй нічого робити в Криму. Він як був український і кримськотатарський, так і залишиться, тобто тут початку криється дурість... І з приводу всіх цих звинувачень я маю говорити з суддями, які раніше служили Україні, а зараз служать Росії! Так, громадянську блокаду Криму робили ми ‒ громадяни України, яким не все одно. Ми блокували постачання товарів і ремонт енергоопор. Але судити потрібно всіх цих російських силовиків, які незаконно перебувають у Криму, а не людей, які займалися блокадою. Навіть адвокатка, яку мені призначили в Криму без мого відома, сказала у суді, що за відсутності обвинуваченого проводити процес не можна, тому що це порушує мої конституційні права.

Російський адвокат Олексій Ладін, який захищає Ленура Іслямова, пояснює, як діяли слідчі у цій справі і чому суд вважає обвинуваченого поінформованим про всі процесуальні дії.

Якби ФСБ дійсно хотіла повідомити йому про порушення кримінальної справи, то це не стало б проблемою
Олексій Ладін

– Досить показово, що сам Ленур Іслямов та його захисники довідалися про те, що кримінальна справа від 2015 року вже передана до суду, тільки 12 травня. Вона досить об'ємна, і зараз ми аналізуємо її. Для того, щоб формалізувати звинувачення та заочний судовий процес, обвинуваченню було необхідно якимось чином підтвердити документами, що Ленуру Іслямову нібито повідомляли про порушення справи, про звинувачення, про оголошення в розшук. Раніше у нього була власність і реєстрація в Москві, і, виходячи з матеріалів справи, саме туди йому надсилали всі документи. Формалізм ситуації полягає в тому, що Іслямов ‒ досить публічна особа, і не знайти його складніше, ніж знайти. Якби ФСБ дійсно хотіла повідомити йому про порушення кримінальної справи, про висунення звинувачень, про оголошення в розшук, то це не стало б проблемою ‒ та хоча б у соцмережах написали.

Олексій Ладін
Олексій Ладін

На думку Олексія Ладіна, російським силовикам було вигідніше провести слідство стосовно Ленура Іслямова таємно, щоб захист їм не протидіяв.

‒ За оцінкою ФСБ, громадянське формування «Аскер» є незаконним як на території Росії, так і на території України ‒ тоді як у дійсності воно зареєстроване як українська громадська організація. Мені здається, якби ми раніше долучилися до цього процесу, то переслідування за статтею Кримінального кодексу про організацію незаконного збройного формування можна було б припинити. Російські слідчі доводять його низкою вже ухвалених вироків щодо окремих осіб, яких так чи інакше звинувачували в участі в незаконному збройному формуванні. Якщо ж мені вдасться довести безпідставність звинувачення проти Ленура Іслямова, то виникнуть запитання щодо всіх тих кримінальних справ аж до можливості їхнього перегляду.

Що стосується звинувачення Ленура Іслямова в організації підриву ліній електропередач у Херсонській області, російське слідство, за словами Олексія Ладіна, вважає це доведеним фактом. Разом із тим «Крименерго» надіслало до суду окремий цивільний позов, де оцінює свої збитки від блекауту в 1 мільярд 96 мільйонів рублів ‒ і адвокат називає таку претензію безпрецедентною у своїй практиці.

Тим часом російський адвокат Микола Полозов вказує на цікавий збіг у низці кримінальних справ проти кримськотатарських громадських діячів.

Цілком очевидно, що був даний наказ зверху реанімувати ці сплячі справи
Микола Полозов

– Справи проти Ленура Іслямова, Мустафи Джемілєва та Рефата Чубарова через громадянську блокаду Криму порушували ще у 2015 році, їх розслідували, але навесні 2016 призупинили. І ось зараз, в один день, 26 березня 2020 року, всі три справи були відновлені. Я не вірю в такі збіги, щоб справи, які перебували в різних слідчих органах і у різних слідчих, раптом із натхнення передавалися в подальше провадження в один день. Цілком очевидно, що був даний наказ зверху реанімувати ці сплячі справи. На мій погляд, це зумовлено гострою політичною реакцією російського керівництва на дії лідерів кримських татар. Тригером стало оголошення Рефата Чубарова про марш на Крим, який мав відбутися 3 травня, але був відкладений через коронавірус. Однак російським слідчим не скомандували «стоп».

Микола Полозов
Микола Полозов

Уже 25 травня судовий процес у кримінальній справі проти Ленура Іслямова продовжиться, і адвокат Олексій Ладін планує доводити порушення прав свого підзахисного під час досудового слідства. Сам Іслямов підкреслює, що планує використовувати матеріали російського суду в його справі в Криму на користь міжнародних розглядів між Україною та Росією щодо анексованого півострова.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG