Тоді і зараз: радянські пам’ятники зникають згідно з польським законом про декомунізацію
Автор Еймос Чаппл
дата публікації: 24 жовтня
Share
У 2017 році, незадовго до набуття чинності польського закону, що забороняє пам'ятники, які «символізують або пропагують» тоталітаризм, фотограф Радіо Свобода Еймос Чаппл задокументував деякі з радянських меморіалів країни. Три роки по тому він знову відвідав ті ж місця, щоб побачити, що залишилося.
Натисніть на зображення, щоб побачити, як виглядають ці місця в жовтні 2020 року
Сильно спаплюжений пам'ятник Радянській Червоній Армії в невеликому лісі поблизу Катовіце. Сьогодні в підліску не залишилося жодних слідів його існування. Флорист по сусідству повідомив Радіо Свобода, що пам'ятник зняли десь в 2018 році.
Роком раніше закон про декомунізацію оголосив поза законом понад 200 радянських пам'ятників у Польщі, які вважалися «даниною поваги людям, організаціям, подіям або датам, які символізують комунізм або інші тоталітарні системи».
Багато поляків вважають меморіали окремим підрозділам Червоної Армії виявом поваги до тих, хто загинув у боротьбі з нацистською Німеччиною, особливо коли вони позначають місця, де вбивали радянських солдатів.
Але багато хто також підтримує вивезення радянських пам'ятників у Польщі. Вони згадують про співучасть Москви в 1939 році у вторгненні нацистської Німеччини в їхню країну. Вони вважають радянські війська, які врешті витіснили нацистів, окупаційною силою, що проклала шлях півстоліттю радянського панування.
Російські офіційні особи засуджують знесення радянських пам'ятників на території колишнього Східного блоку і неодноразово погрожували «наслідками».
Масивний монумент подяки солдатам Радянської Армії у Варшаві. Пам'ятник споруджено в 1946 році над могилами 26 червоноармійців, які загинули в боях з гітлерівцями в битві за Варшаву.
Полеглих солдатів ексгумували і перевезли на радянське кладовище в 1968 році. У 2018 році пам'ятник часто піддавався вандалізму.
Він був розбитий на частини і знятий. За повідомленнями, деякі панелі були збережені недоторканими для запланованої виставки в Музеї холодної війни на півночі Польщі.
Колона перемоги СРСР на кільцевій розв'язці в Старгарді на півночі Польщі. За кілька місяців, як була зроблена ця світлина у 2017 році, радянську зірку,
що вінчає цей пам'ятник, вночі зняли. Пізніше цього року колона була повністю розібрана.
Сталевий пам'ятник двом червоноармійцям, що крокують, в Домброва-Гурнича. Цей пам'ятник знесли у липні 2018 року.
Раніше спробу його знесення зупинила поліція, яка сказала працівникам, які намагалися відрізати солдатів від основи, що вони не мали необхідного дозволу на роботу.
Пам'ятник у Варшаві Зигмунтові Берлінгу, польському генералу, який співпрацював з совєтами під час Другої світової війни.
Пам'ятник біля річки Вісла планували вивезти наприкінці 2019 року. Але група активістів переконала місцеву владу і пам'ятник витягнули з основи, розбивши його на шматки.
Залізобетонний пам’ятник вдячності Радянській Армії в Щецині. Через місяць після жовтня 2017 року,
коли було зроблено фото, височенний пам'ятник було знесено. Сьогодні говорять про заповнення звільненого простору
обеліском на честь простих людей, які служать «анонімними героями» – зокрема пожежників, медичних працівників та донорів органів.
Не всі пам'ятники, які засняв кореспондент Радіо Свобода, зникли. Меморіал воїнам Червоної Армії на
Радянському кладовищі в Бельсько-Бяла звільнено від польського закону про декомунізацію. Пам'ятники на кладовищах або
над могильниками зносити не потрібно. Існують також винятки для конструкцій, які є творами мистецтва, або використовуються в
освітніх або академічних цілях.
Цей пам'ятник радянсько-польському «Братству» у Чеховіце-Дзедзіце – один з багатьох, який знесуть в
найближчому майбутньому. Його неодноразово обмальовували графіті з написом «Катинь» – що мало нагадати про події 1940-го року, коли було скоєно
масове вбивство польських офіцерів радянськими військами в Катинському лісі. Місцева влада в 2019 році оголосила, що
статую скоро приберуть, заявивши, що шукають підрядників для роботи.
Корнел Моравецький, провідний учасник польського антирадянського руху опору у 1980-х, захищав
Радянські пам'ятники Червоної Армії в Польщі. «Вони не були злочинцями, принаймні значною мірою», – написав Моравецький
у вересні 2017 р. «Вони героїчно билися. І порівняно із німецькими злочинами, радянські злочини були меншими».
Але Лукаш Камінський, колишній керівник Інституту національної пам’яті (IPN), який проводить розслідування
злочинів комуністичної епохи, заявив Радіо Свобода у 2017 році:
«Якщо ми хочемо створити якусь основу для своєї майбутньої історії, нам це потрібно закінчити. Це була наша помилка, що ми не зробили цього повністю у 1990-х, і тому нам потрібно закінчити це зараз».