Доступність посилання

ТОП новини

Ми не допустимо втрати українського суверенітету ‒ Святослав Вакарчук


Святослав Вакарчук
Святослав Вакарчук

Партія «Голос» збирається використовувати всі можливі конституційні важелі, щоб не допустити фундаментальних компромісів, які загрожують втратою незалежної української державності. Про це повідомив народний депутат України, лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук на зустрічі з представниками української діаспори Північної Каліфорнії.

Зокрема, нардеп мав на увазі заяву президента України Володимира Зеленського, який на брифінгу в Києві повідомив, що українська сторона в Тристоронній контактній групі в Мінську щодо врегулювання ситуації на Донбасі 1 жовтня узгодила текст «формули Штайнмаєра». Цю формулу запропонував колишній міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Відповідно до його пропозиції, Донбас отримує «особливий статус» у день проведення виборів на окупованих територіях, і тоді ж відбувається виведення незаконних збройних формувань.

При цьому прессекретар Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова наголосила, що Москва позитивно оцінює підписання так званої «формули Штайнмаєра».

Ніякі вибори на окупованій території неможливі доти, поки Україна не відновить контроль над усією протяжністю її кордону
Святослав Вакарчук

«Формула Штайнмаєра ‒ це вирвані з контексту слова, які вільно трактують порядок виконання Мінських угод. При цьому Україна, Росія та західні країни вкладають у це поняття зовсім різне значення. Тому важливо точно знати, на які саме поступки з країною-агресором пішов український президент, хто і на яку відстань відводить війська, в якому порядку виконуються дії. Наша позиція полягає в тому, що ніякі вибори на окупованій території неможливі доти, поки Україна не відновить контроль над усією протяжністю її кордону», ‒ підкреслив лідер «Голосу».

Святослав Вакарчук пояснив, що згідно з порядком, запропонованим російською стороною, після розведення військ і організації безпеки відповідно до стандартів ОБСЄ на непідконтрольних територіях мають відбутися вибори, і тільки після цього Росія погоджується передати Україні контроль над її кордоном.

«Це означає впровадження в Україні плацдарму для подальшої окупації країни. Якщо реалізовуватиметься такий сценарій, ми використовуватимемо всі конституційні засоби для того, щоб цього не допустити», ‒ запевнив нардеп.

Що стосується питання про виправданість самих Мінських угод, Вакарчук нагадав, що вони ухвалювалися в важких для України умовах.

Прив'язка санкцій до Мінських угод має політичний, а не юридичний характер
Святослав Вакарчук

«Проте вони так і не були ратифіковані Радою. Можливо, зараз необхідна вже нова, досконаліша формула. Прихильники Мінських угод підкреслюють, що до них прив'язані санкції щодо Росії. З одного боку, це дійсно так, але з іншого боку, справжня причина цих санкцій у тому, що Росія порушила наявний міжнародний лад. Прив'язка санкцій до Мінських угод має політичний, а не юридичний характер. Насправді, санкції залежать винятково від політичної волі наших західних партнерів, і, на мій погляд, те, що окремі країни намагаються прив'язати їх не до дій Москви, а до конкретних підписаних угод, свідчить про бажання цих країн зняти санкції з Росії», ‒ вважає Святослав Вакарчук.

Також народний депутат торкнувся на зустрічі питання деокупації Криму.

Я сам прилетів до Криму востаннє 8 березня 2014 року й був буквально заблокований в аеропорту. З будівлі мене вже не випустили, тому я на собі відчув, як це ‒ не мати можливості вільно ходити своєю рідною землею
Святослав Вакарчук

«Я сам прилетів до Криму востаннє 8 березня 2014 року й був буквально заблокований в аеропорту. З будівлі мене вже не випустили, тому я на собі відчув, як це ‒ не мати можливості вільно ходити своєю рідною землею. І я досі пам'ятаю це відчуття. Проте в тому, що стосується стратегії і термінів деокупації (Криму ‒ КР), важливо розуміти, що сьогодні це дуже складно спрогнозувати. Що стосується протидії агресивній поведінці Росії в Чорному та Азовському морях, Україні необхідно проводити мудру державну політику, націлену не тільки на прагнення в НАТО, але й на максимальну інтеграцію в систему колективної безпеки. Після того, що сталося з Кримом і Донбасом, будь-які слова про позаблоковий статус України ‒ це фікція. Ми маємо прагнути до укладання двосторонніх договорів про співробітництво у сфері оборони з усіма країнами, які поділяють наші цінності. Але для того, щоб ефективно цього досягти, Україні необхідно, в першу чергу, самій відповідати базовим європейським цінностям, у першу чергу, у сфері створення незалежної судової системи та інших державних інститутів», ‒ зазначив він у коментарі для Крим.Реалії.​

Святослав Вакарчук у Верховній Раді України
Святослав Вакарчук у Верховній Раді України

Також Святослав Вакарчук повідомив, що особисто зустрічався зі звільненими українськими політв'язнями з Криму Олегом Сенцовим та Володимиром Балухом, а також з українськими моряками, які повернулися з полону.

Ми знаємо, що в Росії досі перебувають десятки українських заручників, серед них безліч кримських татар
Святослав Вакарчук

«Ми знаємо, що в Росії досі перебувають десятки українських заручників, серед них безліч кримських татар. На жаль, багато в чому питання їхнього звільнення залежить від російської сторони. Говорячи про обмін, нам доводиться зіштовхуватися з важкою дилемою. З одного боку, необхідно врятувати людей, але з іншого, ми не можемо поступитися фундаментальними позиціями, відступ від яких поставить під загрозу безпеку мільйонів українців», ‒ зазначив політик.

Що стосується політичної ситуації в Україні, Святослав Вакарчук наголосив на тенденції консолідації влади та спроби оформити її законодавчо.

Наше ж завдання ‒ зробити все, щоб жодна людина в Україні не змогла узурпувати владу
Святослав Вакарчук

«Насправді такі спроби робилися усіма колишніми президентами України. Двоє з них ‒ Кучма та Янукович ‒ були зупинені народними повстаннями, двох інших ‒ Ющенка та Порошенка ‒ стримував парламент. Наше ж завдання ‒ зробити все, щоб жодна людина в Україні не змогла узурпувати владу. Голосуючи за той чи інший закон, ми використовуємо «принцип Януковича»: запитуємо себе, чи голосували б ми за пропонований законопроєкт, якби при владі перебував Віктор Янукович. Це дуже хороший фільтр», ‒ розповів нардеп.

Щодо питання мовного закону Святослав Вакарчук зазначив, що всі українці зобов'язані знати державну мову.

«Закон існує, і його потрібно виконувати. Звісно, при просуванні української культури «м'якою силою» можна зробити більше, ніж наказом «згори». Але для того, щоб ця «м'яка сила» була якісною, необхідна її підтримка. Наприклад, велика ймовірність, що, якщо буде знята сотня фільмів українською мовою, хоча б один із них виявиться шедевром. Якщо ж таких фільмів буде знято всього 10, імовірність якісних кінострічок зменшується. Але для того, щоб більша кількість фільмів знімалася саме українською мовою, дійсно потрібні певні преференції та квоти.

При цьому росіяни, які емігруюють в Україну, звісно, повинні мати можливість говорити своєю мовою. Я бачив написи російською навіть у музеї АТО, і ставлюся з однаковою повагою і до російськомовних, і україномовних захисників України. Але при цьому мені здається логічним, якщо навіть російськомовна людина, яка воювала за Україну, буде хотіти, щоб її діти вивчали українську ‒ як мінімум тому, що ця мова пов'язана з національною ідентичністю країни», ‒ підкреслив Святослав Вакарчук.

XS
SM
MD
LG