Доступність посилання

ТОП новини

9 травня на карантині: на що витрачають «переможні» мільйони в Криму


Святкування російського Дня перемоги в Сімферополі 9 травня 2019 року
Святкування російського Дня перемоги в Сімферополі 9 травня 2019 року

У Криму через загрозу коронавірусу скасовані традиційні заходи на честь святкування російського Дня перемоги 9 травня. Ювілейну дату, яка мала стати однією з головних подій на півострові, відзначать онлайн, а кримчан закликають брати участь у цьому з дому. Але усічений формат святкувань не завадив кримським чиновникам витратити як мінімум 10 мільйонів рублів на прикрашання міст та організацію заходів, які не мають проводитися.

Те, що святкування Першотравня та 9 травня у Криму цього року може не відбутися, у кабінетах підконтрольної Росії кримської влади припускали ще на початку квітня, коли на півострові вже діяли обмежувальні заходи через коронавірус. Ближче до дати це стало ще очевиднішим. Напередодні травневих свят у Криму почали фіксувати активне зростання нових випадків захворювання на коронавірус.

«Темпи приросту за останні дні дуже значні. Ми щодня фіксуємо в середньому до семи нових випадків (коронавірусу у Криму ‒ КР). Якщо ми порахуємо усю нашу кількість хворих, темп приросту досить високий», ‒ повідомила голова кримського управління Роспотребнадзору Наталія Пеньковська 28 квітня.

Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов укотре попросив кримчан у святкові дні травня не виходити з дому, «набратися терпіння і разом пройти випробування». За його словами, обмежувальні заходи в Криму діятимуть як мінімум до середини травня.

«Заходів у широкому форматі не буде»

Спікер підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов 28 квітня оголосив, що масові заходи на честь російського Дня перемоги в Криму не планують через загрозу коронавірусу. «Серед ініціатив федерального центру з відзначення 9 травня ‒ акція «Георгіївська стрічка», вивісити на кожному вікні на основних видимих будівлях, спів фронтових пісень у домашніх умовах», ‒ сказав він.

Володимир Константинов
Володимир Константинов

За словами спікера, плакат із «георгіївською стрічкою» мають намір вивісити на будівлі кримського парламенту. В онлайн-режимі цього року закликають провести акції «Безсмертний полк» та «Свіча пам'яті» на честь загиблих у роки Другої світової війни.

Решта святкових заходів у Криму, за словами Володимира Константинова, теж проводитимуться «в обмеженому форматі, символічно».

Сергій Аксенов повідомив, що винятком стануть тільки декілька покладань квітів «з урахуванням дистанції». «Але ніяких масових заходів за участі ветеранів у широкому форматі не буде», ‒ наголосив він.

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Однак, як з'ясували Крим.Реалії, всі ці заклики та обмеження не заважають місцевій владі у Криму витрачати бюджетні кошти на організацію, серед іншого і масових заходів до російського Дня перемоги. Чиновники закликають жителів півострова не виходити з дому 9 травня, але за кошти платників податків завісять кримські міста ювілейними банерами та іншими елементами свята.

Концерт за пів мільйона

30 березня, у розпал обмежувальних заходів через загрозу коронавірусу, у муніципальній установі «Інститут розвитку Бахчисарая» оголосили тендер із закупівлі послуги організації та проведення святкового заходу, присвяченого російському Дню перемоги. За цю послугу в відомстві заплатили 576 тисяч рублів при стартовій ціні у 670 тисяч.

У документації торгів сказано, що в заході мають взяти участь приблизно п'ять тисяч осіб, серед них запрошені гості та медійні обличчя з Бахчисарая та інших міст Криму, а також гості з сусідньої Росії, організатори та медіаслужба. Місце проведення ‒ площа Леніна в Бахчисараї.

Згідно з вимогами контракту, виконавець має виготовити афіші та вітальні листівки для ветеранів та забезпечити учасників сувенірною продукцією: настінним годинником і картинами, кавоварками, електрогрилями та пледами.

У заході мають взяти участь професійний вокальний і танцювальний колективи Криму з не менше ніж п'ятьма вокалістами з патріотичним військовим репертуаром, естрадними піснями та танцювальними номерами, йдеться в документації. Також замовлена анімаційна група в тематичних костюмах військових років для роботи з жителями Бахчисарая. До того ж, у межах цієї закупівлі для міста замовили феєрверк із майже п'ятьма сотнями зарядів.

Ще на 272 тисячі рублів у відомстві купили прикраси для міста до свята. За ці кошти придбали 60 консолей, 50 прапорів перемоги, 500 прапорців, сім банерів, 250 плакатів і три пресволли (металоконструкції).

Ми намагалися зв'язатися з «Інститутом розвитку Бахчисарая», щоб дізнатися, яким чином в умовах обмежувальних заходів у місті збираються проводити ці заходи, але за телефонами, наявними у відкритому доступі, нам не відповіли.

Піротехнічне шоу з феєрверком

В Ялті місцева влада анонсує більшість заходів до російського Дня перемоги в режимі онлайн. Винятком стане стенд «Перемога-75» з фотографіями ветеранів, який встановлять у центрі міста.

«Цього року більшість заходів, присвячених святкуванню 75-річчя перемоги, пройдуть у не зовсім звичному форматі. Але це не означає, що вони будуть скасовані. Замість традиційних мітингів, маніфестацій, концертів, флешмобів акцент буде зроблений на адресному привітанні кожного ветерана, учасника бойових дій, трудівника тилу, дитини війни, в'язня німецьких концтаборів ‒ всіх, хто жив і мужньо боровся з ворогом і наближав день перемоги», ‒ написав у соцмережах голова підконтрольної Росії адміністрації Ялти Іван Імгрунт.

Іван Імгрунт
Іван Імгрунт

За повідомленнями адміністрації, 9 травня в місті планують провести «єдиний онлайн-урок пам'яті», онлайн-конкурси читців на військову тематику, а також онлайн-акцію «Безсмертний полк».

Однак про один запланований захід чиновники не згадали. На російському порталі держзакупівель ми знайшли оголошення, в межах якого місцева муніципальна установа «Ялтинська централізована клубна система» планує до свята купити за 500 тисяч рублів піротехнічне шоу з феєрверком.

Відповідно до тендерної документації, захід планується 9 травня о 21:00 біля пристані №8 на набережній міста.

Згідно з умовами контракту, феєрверк має тривати не менше п'яти хвилин. «Проведення піротехнічного шоу має містити в собі використання паркового, середнього та висотного рівнів з однаковими або гармонійно поєднаними ефектами. Феєрверк має бути динамічним та інтенсивним, із постійною зміною ефектів і висоти розкриття зарядів. Паузи між моментами розкриття зарядів у небі мають бути не більше чотирьох секунд», ‒ сказано в документації.

Виконавець послуг поки не визначений.

8 мільйонів ‒ на «парадний вигляд»

Рекордсменами за сумою «переможних» витрат із бюджету стали чиновники російської адміністрації Сімферополя. У відомстві повідомили, що, хоча в місті і не планується проведення масових заходів 9 травня, на святкові інсталяції витратили 8,3 мільйона рублів.

«До 75-річчя перемоги плануємо встановити інсталяції на вулиці Толстого, площах Леніна і Куйбишева, у сквері Перемоги, на Алеї Слави та військовому кладовищі на вулиці Старозенітній. Також з'являться 10 світлових розтяжок на вулицях Олександра Невського, Жуковського, Севастопольській поблизу парку імені Шевченка та проспекті Перемоги в районі Бердянського кільця», ‒ розповів начальник департаменту міського господарства адміністрації Сімферополя Якуб Зейтулаєв.

Першу інсталяцію вже встановили біля Будинку кіно на площі Совєтській.

Інсталяція на площі Совєтській у Сімферополі
Інсталяція на площі Совєтській у Сімферополі

За повідомленнями російського порталу держзакупівель, прикраси для міста чиновники купують «для створення парадного вигляду». На вулицях міста, згідно з закупівлями, мають з'явитися розтяжки, банери та зірки, які світяться.

Мільйон на кулі та зірки

Понад мільйон рублів коштувало прикрашання Джанкоя до 9 травня. У відділі молоді, культури та спорту підконтрольної Росії адміністрації міста на початку квітня купили на ці кошти 45 найменувань прикрас. Серед них – три святкові арки довжиною п'ять метрів і висотою 3,5 метра, 20 банерних консолей, 10 світлових консолей із зіркою, шість склопластикових куль, а також чотирьохметрова стела з розтяжками.

Святкова арка в Джанкої
Святкова арка в Джанкої

Поки містян закликають залишатися вдома 9 травня, влада обіцяє встановити шість таких склопластикових куль.

Джанкой прикрашають до 9 травня склопластиковими кулями
Джанкой прикрашають до 9 травня склопластиковими кулями

Місто на карантині також обіцяють прикрасити десятьма двометровими переможними зірками з підсвічуванням.

До 9 травня Джанкой прикрасять такою ілюмінацією
До 9 травня Джанкой прикрасять такою ілюмінацією

Сотні ременів і кашкетів

До параду Перемоги активно готувалися і в кримському главку МНС Росії. У квітні в відомстві намагалися за 400 тисяч рублів купити елементи парадного одягу до 9 травня. У межах закупівель замовили 118 ременів шкіряних білого кольору зі складеною пряжкою із зображенням великої емблеми МНС Росії та 133 шкіряних берети з нашивкою, що символізує державний прапор Росії, з круглою емблемою МНС Росії.

Такі берети замовили до 9 травня в кримському главку МНС Росії
Такі берети замовили до 9 травня в кримському главку МНС Росії

Однак в обох випадках на конкурси надійшла тільки одна заявка, тому вони були визнані такими, що не відбулися.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG