Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Святкують втрати РФ і посилають «російський корабель». Як у Криму протестують проти війни


Атака на військово-морську базу Чорноморського флоту Росії у Севастополі. Колаж
Атака на військово-морську базу Чорноморського флоту Росії у Севастополі. Колаж

В анексованому Криму продовжують фіксувати нові випадки антивоєнних протестів. Кримчани не припиняють публічно висловлюватися проти російської агресії, незважаючи на практику адміністративного придушення антивоєнних голосів. Російська влада ж запевняє, що на Кримському півострові всі єдині в підтримці Володимира Путіна та його політики щодо України. Що відбувається у Криму, поки Росія воює з Україною, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Російська влада Криму заявляє, що кримчани в єдиному пориві підтримують повномасштабне вторгнення Росії в Україну і «залишаються єдині в підтримці президента Росії, Збройних сил РФ і всіх цілей СВО» («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР).

Але практика свідчить про інше. Поки Росія воює з Україною, кримчани продовжують публічно протестувати проти агресії РФ.

Святкував втрати Росії

Один з останніх показових прикладів антивоєнного протесту у Криму – історія севастопольця, який публічно закликав «святкувати втрати Росії» у повномасштабній війні з Україною. Адміністративну справу щодо нього розглядав підконтрольний Москві Ленінський районний суд Севастополя.

Інформація про розгляд підконтрольним Росії Ленінським районним судом Севастополя адміністративної справи щодо місцевого жителя про «дискредитацію Збройних сил РФ», травень 2024 року
Інформація про розгляд підконтрольним Росії Ленінським районним судом Севастополя адміністративної справи щодо місцевого жителя про «дискредитацію Збройних сил РФ», травень 2024 року

Судом було встановлено, що протягом двох років – з квітня 2022 року до квітня 2024 року – севастополець на прізвище Дроздов (ім'я не уточнюється) у Telegram «публічно демонстрував матеріали, спрямовані на дискредитацію Збройних сил Росії».

Зокрема, у листопаді 2023 року він, як стверджується у рішенні суду, розмістив коментар про те, що «під час «спеціальної військової операції» на території України загинуло 300 тисяч військовослужбовців Росії, вважаючи це за свято, яке необхідно відсвяткувати».

Знищена російська бронетехніка під Києвом, 31 березня 2022 року
Знищена російська бронетехніка під Києвом, 31 березня 2022 року

«Таким чином, Дроздов Д.Д. своїми діями порушував статті 10, 27 Федерального закону від 31.05.1996 № 61-ФЗ «Про оборону», підривав довіру до постанови Ради безпеки РФ, якою погоджено проведення спеціальної військової операції із захисту громадян «ДНР» та «ЛНР» (озброєні угруповання, підконтрольні Росії контролюючі окуповані частини Донецької та Луганської областей – КР), оголошеній рішенням Президента РФ», – йдеться у рішенні суду, текст якого мають Крим.Реалії.

У судовому засіданні севастополець провину визнав і розкаявся. Він підтвердив, що розмістив цей коментар у Telegram у тверезому стані й повністю усвідомлював свої дії, але розмістив його «на емоціях, оскільки на той момент негативно ставився до проведення «СВО», вважаючи це війною та агресією проти України з боку Росії», сказано в рішенні суду.

У результаті суд оштрафував кримчанина на 40 тисяч рублів.

Його публічної позиції щодо цього переслідування немає. Крим.Реалії готові надати можливість Дроздову та його представникам висловитися про цю справу.

«Фашисти та вбивці»

Подібна історія у Криму не поодинока. Кримчани активно протестують проти повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Найчастіше вони називають російську армію та її верховного головнокомандувача фашистами.

Торік підконтрольний Москві Київський районний суд Сімферополя оштрафував кримчанина за те, що той у барі Новофедорівки «під час конфлікту з іншими відвідувачами назвав російських військовослужбовців «фашистами» та «вбивцями».

Російські військові у захопленому та зруйнованому Маріуполі, травень 2022 року
Російські військові у захопленому та зруйнованому Маріуполі, травень 2022 року

У судовому засіданні фігурант справи провину визнав і у скоєному покаявся. Суддя Денис Діденко розцінив це як «дискредитацію російської армії» та оштрафував кримчанина на 45 тисяч рублів за статтею 20.3.3 КоАП Росії.

Подібні публічні послання залишають у Криму і на адресу російського президента Володимира Путіна.

Антивоєнний напис у Севастополі, 17 березня 2023 року
Антивоєнний напис у Севастополі, 17 березня 2023 року

Такі «дискредитуючі» написи місцеві комунальники оперативно зафарбовують.

За «звинувачення керівництва Росії та її президента у фашизмі» раніше була оштрафована на 30 тисяч рублів мешканка Красногвардійського (Курманського) району. У суді вона провину не визнала, назвавши звинувачення на свою адресу «брехнею та помстою» з боку людей, з якими має конфлікт. Але суд не зважив на цей аргумент і призначив жінці стягнення.

Привіти «діду» та «російському військовому кораблю»

Однак і в інших випадках на адресу президента Росії та її армії від кримчан лунають не найкращі епітети.

У червні в Кіровському районі російські силовики затримали місцевого жителя Валерія Шевчука за пости в інтернеті, що ображають Росію, армію і президента, нацистські гасла та заклики «різати русню».

Пости, за які у Криму судили жителя Кіровського району Валерія Шевчука
Пости, за які у Криму судили жителя Кіровського району Валерія Шевчука

Підконтрольний Москві Кіровський районний суд визнав його винним за трьома адміністративними статтями: 20.3.3 (дискредитація Збройних сил Росії), 20.1 (дрібне хуліганство) та 20.3 (пропаганда нацистської атрибутики). Його оштрафували на 90 тисяч рублів та призначили 13 діб адміністративного арешту.

2022 року підконтрольний Росії Залізничний районний суд Сімферополя оштрафував місцевого жителя на 30 тисяч рублів за те, що він у місцевому барі «неодноразово публічно вигукував фрази: «Слава Україні», «Російський корабель іди на…». Суд побачив у цьому «дискредитацію Збройних сил Росії».

Фразу про російський корабель, сказану військовослужбовцем ЗСУ біля берегів острова Зміїний на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у відповідь на ультиматум російського військового корабля, багато хто вважає одним із символів спротиву агресії РФ.

Українські військові у звільненому від армії РФ селі Нескучне Донецької області, 13 червня 2023 року
Українські військові у звільненому від армії РФ селі Нескучне Донецької області, 13 червня 2023 року

«Укрпошта» присвятила цьому епізоду війни фірмову марку під назвою «Російський корабель, іди...».

Поштові марки України «Російський військовий корабель...», присвячені знищенню російського крейсера «Москва». Київ, 23 травня 2022 року
Поштові марки України «Російський військовий корабель...», присвячені знищенню російського крейсера «Москва». Київ, 23 травня 2022 року

Публікація кримчанкою в Інстаграмі «фото підірваного Керченського мосту з написом «Привітали з днем народження діда» та прикріплені смайли у вигляді клоунів» також обернулася штрафом для кримчанки.

Йдеться про перший удар по Керченському мосту, що стався 8 жовтня 2022 року – наступного дня після дня народження Володимира Путіна.

Пожежа на Керченському мосту після вибуху на ньому, 8 жовтня 2022 року
Пожежа на Керченському мосту після вибуху на ньому, 8 жовтня 2022 року

Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя дійшов висновку, що авторка «засуджувала дії» Збройних сил Росії, які беруть участь у повномасштабному вторгненні в Україну, і призначив штраф у 30 тисяч рублів.

Публічної позиції кримчанки щодо цієї справи немає. Крим.Реалії готові надати їй можливість висловитися з цього приводу.

«У Криму продовжують спротив окупантам»

Близько тисячі фактів переслідувань людей за «антивоєнною» статтею від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну зафіксували на Кримському півострові у Представництві президента України в АРК.

Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму
Представництво президента України в АРК

«Українські громадяни у тимчасово окупованому Криму продовжують спротив російським окупантам, невпинно демонструючи незламний дух та віру в деокупацію. Про посилення спротиву свідчать і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану «дискредитацію Збройних сил РФ», – заявляють у відомстві.

У Представництві повідомляють про 913 випадків надходження до кримських судів та «інших компетентних органів» матеріалів, складених за статтею 20.3.3 КоАП. У 811 випадках винесено ухвали про штрафи та інші стягнення.

Більшість переслідувань (60%) за статтею про дискредитацію Збройних сил Росії у Криму, за даними проєкту «Кримський процес», стосуються людей, які розміщують проукраїнські повідомлення на своїх сторінках у соцмережах. На другому місці (28%) – протоколи за усні висловлювання думок.

Суддя ухвалює рішення. Ілюстративне фото
Суддя ухвалює рішення. Ілюстративне фото

Практику переслідування кримчан за статтею 20.3.3 КоАП Росії правозахисники називають порушенням свободи висловлення поглядів та свободи зібрань (якщо антивоєнний протест був у формі одиночного пікету), а також порушенням міжнародного законодавства.

«Антивоєнна» стаття, як зазначають у «Кримському процесі», в умовах агресії Росії проти України, що триває, все активніше використовується виключно як один з інструментів для легалізації репресій, спрямованих на придушення антивоєнних і проукраїнських настроїв у Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG