Спеціально для Крим.Реалії
В межах реконструкцій та нових будівництв, які проводяться в Севастополі за гроші російського бюджету, місто втрачає тисячі дерев. В одних випадках севастопольці протестують на вулиці, перегороджуючи шлях будівельній техніці, в інших обурення не виходить за межі соціальних мереж. Російська влада обіцяє натомість компенсаційні посадки, але, як показує досвід останніх років, далеко не все, до чого докладають руки чиновники, приживається.
Прибудинковий конфлікт
У вівторок, 3 листопада, підрядник реконструкції вулиці Лева Толстого залучив приватне охоронне підприємство (ПОП ‒ авт.) для захисту від місцевих жителів. Городяни незадоволені ходом капітального ремонту вулиці й вимагають зупинити роботи, доопрацювати проєкт і повернути зелені насадження.
«Може бути влада все-таки вийде на контакт якийсь, діалог. Ремонт ‒ звичайно. Вулицю потрібно ремонтувати, безумовно. Але те, яким чином це відбувається, і не тільки скажемо на вулиці Льва Толстого, це сумно», ‒ говорить в інтерв'ю місцевому телеканалу НТС мешканець будинку №19 на вулиці Лева Толстого, голова ради багатоквартирного будинку Дмитро Соловйов.
Але влада на діалог не йде, а з підрядника що взяти? Він працює за затвердженим замовником проєктом.
А почалося все в перших числах квітня, у самий розпал весняних коронавірусних обмежень, коли пересуватися містом без спецперепустки було дозволено тільки не далі як за 100-150 метрів від будинку. У цей час і спиляли перші білі акації. «Тоді, коли міська влада наполегливо просить нас не виходити зі своїх будинків, відбуваються дивовижні речі! На ділянці вулиці Лева Толстого між вулицями Ковпака та Руднєва, поки всі сидять на так званому карантині, зникли практично всі дерева й чагарники. Це що, новий метод боротьби з коронавірусом? Навіщо знищувати «зелені легені» міста? Та ще й у такий час», ‒ запитував громадський активіст Анатолій Туманов.
Наприкінці травня начальник відділу лісового господарства Управління ООПТ, тваринного світу, лісового та мисливського господарства Севприроднадзора Роман Денисов повідомив, що під час ремонту вулиці Лева Толстого зрубали 256 дерев та 222 кущі. Чиновник зазначив, що всі знесені дерева були старими, і дозвіл на вирубку підряднику був виданий на законних підставах.
Місцеві жителі цим заявам не повірили: кому як не їм знати правду про стан дерев. Адже головна причина знесення ‒ розширення проїжджої частини. Тим більше, чи з'явиться щось замість зрубаних дерев ‒ велике питання, адже «зачистка» відбувалася без проєкту подальшого озеленення.
Особливо обурювалися мешканці тих будинків, у яких проїжджа частина дороги опинилася на відстані від півтора до чотирьох метрів від стін при санітарній нормі у п'ять метрів. За відсутності «зеленого бар'єра» усі вихлопні гази підуть прямо в вікна, хоч не відкривай їх.
У липні громадяни виступили з пропозицією ‒ висадити вздовж вулиці 750 дерев на честь 75-річчя Перемоги у війні й назвати алеєю Слави. Не зважаючи на явний патріотизм заяви, її ніхто не почув.
У середині серпня жителі будинків №15, 17 та 19 на вулиці Лева Толстого, перед вікнами яких мали влаштувати паркувальну кишеню, перегородили дорогу будівельній техніці. Зневірившись, місцеві жителі подали до суду на департамент транспорту.
«Минуло два засідання. Наступне ‒ третє, перенесене на 4 вересня. Під час засідань з'ясувалося, що представник відповідача, а це фахівець чи начальник відділу правового супроводу, він пояснень ніяких дати не може, заперечень у нього немає, реплік у нього немає, він взагалі не може нічого заперечити», ‒ розповідав Олександр Бреза, мешканець будинку №15 на вулиці Лева Толстого.
«Чому це назвали капітальним ремонтом? По-перше, не треба робити певних експертиз, які зазвичай є проблемою і, найголовніше, не треба враховувати думку жителів», ‒ пояснював Олександр Соловйов, мешканець будинку №15. Він підкреслив, що при ремонті характеристики об'єкта не змінюються. При реконструкції може змінитися планування, площа, призначення, інші параметри. Севастопольці вважають, що саме це зараз і відбувається на вулиці Толстого.
5 вересня люди зібралися у сквері на площі Пирогова, заздалегідь заготовивши плакати та звернення до міської влади, яка, як вони вважають, повністю ігнорує їхні скарги. Мітинг був оголошений комуністами як передвиборчий, а жителі вулиці Толстого не змарнували можливості розповісти на ньому про свої проблеми. Поговорили, пообурювалися, але й тільки.
На четвертому судовому засіданні 13 жовтня Ленінський райсуд Севастополя не задовольнив позов мешканців вулиці Толстого, які вимагали зупинити ремонт дороги, а також повернути їй колишню ширину й компенсувати вирубані дерева та чагарники.
Вже на наступний день до будинків знову підігнали будівельну техніку, а громадяни знову перегородили їй дорогу. Викликаний чиновниками наряд поліції в те, що відбувається не втручався. Севастопольці не здавалися, вони продовжують спроби відстояти свої права досі. Щоправда, безрезультатно.
У вихідний день 4 листопада, коли в Росії відзначають свято День народної єдності, будівельники під охороною співробітників охоронних підприємств знищили тротуар перед будинками борців за справедливість.
На Повсталих ‒ без спротиву
Зовсім інша ситуація на площі Повсталих, де перед будівлею колишнього Ділового та культурного центру, займаного нині севастопольським управлінням МВС Росії, спилюють півтора десятка багатометрових ялин. Активного спротиву громадськості немає, тільки тихе скиглення в соцмережах і ЗМІ.
Роботи з капітального ремонту будівлі та прилеглої території почалися в червні й мають завершитися у вересні 2020 року. Вартість ремонту ‒ 18 млн рублів, що випливає з матеріалів на офіційному сайті держзакупівель. Роботи передбачають знищення п'ятнадцяти хвойних дерев перед будівлею.
Вирубка дерев, які наразі у хорошому стані, є недоцільною, вважає кандидатка біологічних наук, співголова Севастопольського штабу ОНФ Наталія Мільчакова. Коментуючи можливе знищення дерев, вона зазначила, що замінити старі дерева на нові в цьому випадку не вийде: «Згідно з правилами облаштування, висадка нових дерев можлива на відстані не ближче, ніж п'ять метрів від будівлі».
Тим часом за словами Мільчакової, дерева створюють тут мікроклімат і захищають будівлю та людей в ній від шуму й пилу з прилеглої і досить жвавої дороги.
Але поліцейським до цього байдуже. У них чи то боротьба з тероризмом, чи то начальникам гілки ялин світло затуляють. А може просто хочуть, щоб кожен, хто проходить і проїжджає повз, розумів: це будівля поліції, а не Будинок політосвіти, як його багато городян по-старому називають.
Частину ялин спиляли в середині жовтня. І знову гнівна хвиля ЗМІ у стилі «доки» і «чому до громадської думки не дослухаються».
Сьогодні перед головним фасадом поліцейської управи залишилося шість ялин, та й ті днями знищать. Замість них будуть висаджені вісім блакитних ялин висотою у три метри.
До речі, торік навесні повідомлялося, що на площі Повсталих встановлять пам'ятник співробітникам органів внутрішніх справ. І навіть конкурс ескізів оголосили, в якому пересічні севастопольці брати участь не можуть. «У конкурсі можуть взяти участь співробітники, федеральні цивільні службовці, працівники, ветерани УМВС Росії у Севастополі, а також члени їх сімей», ‒ повідомляла пресслужба відомства.
Можна уявити, яка веселуха почнеться в соцмережах, яка хвиля обурення буде, коли пам'ятник споруджувати почнуть.
Гарячі точки
У Севастополі є й інші «гарячі точки», де під час будівельних робіт масово зносять зелені насадження. Одна з таких ‒ майбутній медичний кластер на Фіолентівському шосе поблизу хутора П'ятницького. На ділянці всього 10,6 тисячі дерев, з яких 5,6 тисячі ‒ червонокнижні. При цьому тільки три тисячі дерев не потрапляють у межу забудови, інші влада ухвалила рішення знищити.
Не тільки громадські активісти, а й фахівці пропонували перенести будівництво медкластера на величезну територію колишнього сміттєспалювального заводу, яка пустує. Але чиновники тільки відмахнулися, як від настирливої мухи: мовляв, гроші на будівництво вже виділені й питання вирішене.
На початку жовтня, під час 30-градусної спеки, яка стояла тоді, влада організувала показове пересадження 300 кущів молодого ялівцю з території майбутнього будівництва. Чи приживеться він у розпліднику севастопольського лісгоспу, невідомо.
Біля бухти Омега під загрозою знищення опинився цілий гай фісташки туполистої, про що повідомлялося неодноразово. Але, оскільки там інтереси приватного забудовника, влада міста стала на сторону громадськості. І це практично єдиний випадок такого типу. Зараз тривають судові засідання.
А ось на проспекті Жовтневої Революції, де за державні кошти почалася реконструкція від вулиці Степаняна до Парку Перемоги, частину дерев зрубають. Дозвіл на вирубку виданий на 95 дерев і 10 кущів, а ще 529 кущів потенційно можуть змінити своє місце проживання ‒ їх перевезуть в інші райони міста.
У мікрорайоні Козача бухта вже отриманий дозвіл на вирубку 116 дерев заради будівництва 22 житлових будинків для російських військових.
Список «гарячих точок» можна продовжувати далі.
Невдалі чиновницькі насадження
Але може в Севастополі якщо і рубають дерева, то потім засаджують новими у кратному розмірі? Так має бути, але виходить частіше навпаки.
Минулої весни закінчилася масштабна реконструкція вулиці Велика Морська, виконана на гроші уряду Москви, яка стала в Севастополі притчею во язицех. Були зрубані понад дві сотні дерев ‒ майже всі каштани та волоські горіхи. Висадили, згідно з документами, 367 трьох-чотирьохметрових дерев, з яких частина не прижилася. Замінити всохлі новими саджанцями обіцяють у грудні.
Набагато гірша ситуація з помпезними насадженнями «на честь» і «в ім'я». У 2016 році у сквері Героїв Радянського Союзу, закладеному за часів СРСР біля кінотеатру «Севастополь» у Нахімовському районі міста, вирішили оновити загиблі за роки дерева й посадити нові на честь «нових героїв».
За участю тодішнього російського губернатора міста Сергія Меняйла дерева посадили Герої Росії: учасники та організатори анексії Криму Олег Белавенцев та Володимир Карпушенко, а також космонавт, севастополець Антон Шкаплеров. Коли у 2019 році місцеві журналісти поцікавилися долею висаджених дерев, з'ясувалося, що одні загинули, а інші були відсутні зовсім.
Така ж доля спіткала «Алею зірок» кінофоруму «Золотий витязь», закладену губернатором Дмитром Овсянниковим у відремонтованому парку імені Анни Ахматової. Як повідомлялося, були висаджені близько сотні горіхових дерев і закладений пам'ятний камінь майбутньої алеї. Серед учасників торжества були Михайло Боярський, Василь Ліванов та Ольга Кабо.
Велика частина дерев загинула ‒ рука у тих, хто садив, видно, важка. Але, оскільки за новим парком більш-менш стежать і клумби та дерева поливають, інші саджанці якось вижили.
Андрій Покровський, кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції