«Російські залізниці» виплатять російській державі дивіденди за 2018 рік не грошима, а залізничними вагонами на загальну суму в 12 мільярдів рублів, ‒ про це повідомляє російське видання РБК. За однією з версій, вагони спрямують до анексованого Криму, а РЗ таким чином не потрапить під дію європейських та американських санкцій.
У Криму після анексії залізничними перевезеннями займається державне унітарне підприємство «Кримська залізниця», яке формально ніяк не пов'язане з РЗ. Раніше кримські залізничники пообіцяли продавати квитки на потяги, які підуть мостом через Керченську протоку, вже з 9 грудня 2019 року.
Колишній заступник міністра інфраструктури України Олександр Кава вважає такий потенційний обхід санкцій раціональним кроком з боку РЗ.
‒ У структуру РЗ входять логістичні компанії, які забезпечують перевезення товарів в усьому світі. В принципі, компанію створили за прикладом державних залізниць Німеччини. РЗ набагато менше, аніж російські авіакомпанії, залежить від постачальників продукції з Європи, з США дуже невеликі зв'язки. Щодо передачі вагонів як дивідендів, це право уряду Росії і менеджменту компанії РЗ вирішити, як їм здійснювати перевезення між територією Криму та іншими регіонами. В принципі, нічого нераціонального тут немає, тим більше є багато прецедентів, коли в самій Росії, окрім РЗ, працюють інші оператори. Усім відомий «Аероекспрес» займається перевезеннями між аеропортами Москви та центром міста, є підрозділ в Якутії, який не належить РЗ.
Усього з грудня 2019 року на півострів мостом через Керченську протоку планують пустити 10 маршрутів пасажирських потягів: Москва ‒ Сімферополь, Москва ‒ Севастополь, Москва ‒ Євпаторія, Москва ‒ Феодосія, Мурманськ ‒ Сімферополь, Єкатеринбург ‒ Сімферополь, Санкт-Петербург ‒ Севастополь, Санкт-Петербург ‒ Євпаторія, Брянськ ‒ Сімферополь, Кисловодськ ‒ Сімферополь.
Український транспортний експерт В'ячеслав Коновалов висловлює сумніви в тому, що такі маршрути будуть потрібними.
З Керчі їхати до Сімферополя через Джанкой. Який дурень так поїде?
‒ У РЗ дуже великий міжнародний бізнес, вантажні перевезення. Не дай боже там якось засвітитися, тому вони й на Донбасі принципово дистанціюються, мовляв, ми ні до чого, вугілля не возимо. Інше питання, навіщо їм передавати вагони Криму. У них залишалося, наскільки я пам'ятаю, до сотні вагонів. Потрібно просто їх модернізувати, і можна було б їх використовувати. У Криму сама логістика залізнична не дає пасажирам комфортного перевезення ‒ уявіть, з Керчі їхати до Сімферополя через Джанкой. Який дурень так поїде? Тим більше що потяги далекого сполучення і в радянські часи були непопулярні, і зараз тим більше. Це буде така зразково-показова поїздка: ось ми доїхали!
За оцінкою В'ячеслава Коновалова, один вагон коштує приблизно мільйон доларів, тобто на 12 мільярдів рублів за нинішнім курсом можна придбати близько 200 вагонів.
Директор Кримського експертного центру Олексій Стародубов вважає, що вантажоперевезення залізницею будуть потрібні тільки з Росії до Криму.
‒ Вантажі є в Росії ‒ це перш за все товари широкого вжитку для населення Криму, те, що зараз перевозиться автотранспортом. Щодо постачання з Криму до Росії, можливо, прив'яжуть до залізничних гілок такі підприємства, як «Кримська сода», «Кримський титан», які до анексії півострова були орієнтовані винятково на експорт. Але я не думаю, що в Криму виробляється така кількість продукції, яка масово буде вивозитися з півострова саме залізницею. Те ж вино перевозитимуть автотранспортом.
(Текст підготував Владислав Ленцев)