Доступність посилання

ТОП новини

«Як не вбили на війні, то намагалися в Криму». Російських військових б'ють та вбивають на Кримському півострові


Російські військові на одній із вулиць Феодосії, листопад 2022 року
Російські військові на одній із вулиць Феодосії, листопад 2022 року

Учасники повномасштабного вторгнення Росії в Україну регулярно зазнають нападів в анексованому РФ. Попри заяви російської влади про те, що учасники війни з Україною користуються особливою шаною, вони постійно стають постраждалими у зведеннях силовиків. Деякі випадки закінчуються фатально. Як Крим став другим полем бою для російських військових, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Підконтрольна Москві влада Криму закликає кримське суспільство пишатися російськими військовими та їх участю у війні з Україною.

«Ветерани СВО («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) – це патріотичний авангард нашого суспільства, приклад для молоді. Органи влади республіки завжди готові надати будь-яку посильну допомогу воїнам, ветеранам, це наш обов'язок», – стверджує російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).

Російський глава Криму Сергій Аксьонов з російськими військовими, 4 вересня 2024 року
Російський глава Криму Сергій Аксьонов з російськими військовими, 4 вересня 2024 року

Чи ці заклики підвищують рівень поваги до військових, невідомо – досліджень немає. Але дедалі нові випадки нападів на них фіксують у Криму. Військові РФ одержують каліцтва і навіть гинуть під час конфліктів у тилу.

Російські силовики або не афішують такі випадки, або замовчують у своїх офіційних повідомленнях, що постраждалі мають стосунок до російської армії та війни з Україною.

Не поділили тротуар

Свіжий випадок нападу на учасника повномасштабного вторгнення Росії в Україну стався на початку жовтня у Ялті. Його побили на набережній посеред дня.

Внаслідок побутового конфлікту постраждав учасник «СВО»
Костянтин Шимановський

Інцидент підтвердив галова російської міськради Ялти Костянтин Шимановський, який відвідав постраждалого в лікарні.

«Внаслідок побутового конфлікту постраждав учасник «СВО». З травмами його привезли до нейрохірургічного відділення Лівадійської лікарні. Потерпілому проведено операцію. На щастя, його життю ніщо не загрожує. Найближчим часом учасника «СВО» випишуть додому, де його відновлять», – повідомив Костянтин Шимановський.

Голова російської міськради Ялти Костянтин Шимановський (другий праворуч) відвідав у лікарні побитого учасника повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 7 жовтня 2024 року
Голова російської міськради Ялти Костянтин Шимановський (другий праворуч) відвідав у лікарні побитого учасника повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 7 жовтня 2024 року

У кримському главку МВС Росії за кілька днів повідомили, що у зв'язку з інцидентом у Ялті порушено кримінальну справу. У повідомленні йдеться про затримання підозрюваного в побитті 51-річного місцевого жителя.

40-річний учасник повномасштабного вторгнення Росії в Україну, який постраждав у Ялті на початку жовтня 2024 року
40-річний учасник повномасштабного вторгнення Росії в Україну, який постраждав у Ялті на початку жовтня 2024 року

«Встановлено, що напередодні між потерпілим та затриманим виник конфлікт через паркувальне місце, який переріс у бійку. В результаті 40-річному чоловіку завдано травм, потерпілого доставлено до медичного закладу», – йдеться у повідомленні відомства.

При цьому в повідомленні МВС нічого не йдеться про причетність потерпілого до війни. Російський Telegram-канал Shot показав потерпілого, але його прізвище не назвав. Паблік повідомив з посиланням на його родичів, що причина конфлікту в тому, що військовослужбовець заявив сусідові, що його припарковані біля будинку автомобілі перекривають тротуар пішоходам.

Ця сфера бізнесу повністю і безроздільно контролюється ФСБ, тому «патріоти» й спіймали повну тишу
Із Telegram-каналу

За даними Telegram-каналу «Трибунал. Крымский эпизод», що висвітлює порушення прав людини в Криму, у постраждалого учасника війни з Україною зламані щелепа та основа черепа. При цьому, зазначає паблік, провоєнні блогери намагалися замовчувати цю історію, хоча раніше подібним фактам присвячували цілі інформаційні кампанії.

«А все тому, що щелепу зламав Іван Сторожук, відомий тим, що нещодавно балотувався до місцевої адміністрації від партії «Новые люди». Тиша від творців «кожного знайдемо і з кожного запитаємо» пояснюється не лише тим, що Сторожуки давно займаються єдиноборствами, а й тим, що це сімейство тримає охоронне підприємство «Гарант-груп». Ця сфера бізнесу повністю і безроздільно контролюється ФСБ, тому «патріоти» й спіймали повну тишу», – пише Telegram-канал.

Крим.Реалії не вдалося зв'язатися з Іваном Сторожуком. Він свою позицію щодо того, що сталося, публічно не заявляв.

Вбивство біля «Трьох грацій»

Ще один схожий факт стався наприкінці вересня в Гагарінському парку Сімферополя. Там побили до смерті 35-річного громадського активіста і учасника війни з Україною Георгія Чорного.

За інформацією пабліків, невідомі в Гагарінському парку напали на військовослужбовця біля скульптури «Три грації».

Композиція «Три грації» в Гагарінському парку. Сімферополь, липень 2024 року
Композиція «Три грації» в Гагарінському парку. Сімферополь, липень 2024 року

За словами його родичів, нападників була група, яка залишила потерпілого із серйозними травмами, включаючи перелом черепа. У результаті Георгій Чорний помер у реанімації від травм.

Російські силовики порушили кримінальну справу про хуліганство і шукають зловмисників.

Родичі загиблого стверджують, що підозрювані дочекалися приїзду поліції та «швидкої допомоги», заявили, що чоловік упав сам і залишили місце події.

Відомо, що Георгій Чорний воював проти України та був нагороджений медаллю «За хоробрість» ІІ ступеня. За інформацією російських ЗМІ, загиблий служив у складі добровольчого батальйону імені Судоплатова. Він відомий як батальйон «БАРС-32», який воює на Запорізькому напрямку.

Напад на «Фіоленті»

Напади на російських військових у Криму фіксували й у попередні роки. Влітку 2023 року учасника повномасштабного вторгнення Росії в Україну побили в Севастополі. Інцидент стався в районі ділянки №203 на території садівничого товариства «Фіолент».

«До чергової частини ОМВС Росії по Балаклавському району звернувся місцевий житель, який повідомив, що в районі ділянки №203 на території СТ «Фіолент» двоє невідомих побили його 47-річного приятеля. Вилучено та вивчаються записи з камери відеоспостереження, чоловікові призначено судово-медичну експертизу», – йдеться у повідомленні.

Російська поліція у Криму
Російська поліція у Криму
Напали на моїх друзів, один із них – учасник «СВО»
Із соцмережі «Вконтакте»

У повідомленні правоохоронців також не згадується, що постраждалий – учасник повномасштабної війни Росії з Україною. Однак про це пишуть у соцмережах.

«Напали на моїх друзів, один із них – учасник «СВО», три дні як повернувся, дуже побитий. Нападали з ділянки 205. Я вважаю, що всі повинні знати, з ким ми живемо в нашому кооперативі, і в місті таке не допустимо. Не вбили на війні, то спробували вбити тут...», – повідомляє очевидець у групі «Черный список Севастополь» у соцмережі «Вконтакте».

Чим завершилися пошуки зловмисників, невідомо.

Травми біля санаторію

Побиття російського військовослужбовця в Судаку було зафіксовано влітку 2022 року. Потерпілий, ім'я якого не розголошується, проходив у місцевому санаторії реабілітацію після поранення в зоні бойових дій в Україні.

Вигляд на Судак з боку Генуезької фортеці, архівне фото
Вигляд на Судак з боку Генуезької фортеці, архівне фото
Юнаки переслідували військового до другого КПП санаторію, він зазнав тяжких травм
Із Telegram-каналу

На нього напали «за одяг із буквою Z», заявив радник російського глави Криму Олег Крючков. Російська влада поширила версію, що нападниками були представники «кримськотатарської молоді».

«Вони напали на пораненого і жорстоко побили його, коли на вулиці поменшало людей. Юнаки переслідували військового до другого КПП санаторію, він зазнав тяжких травм. Перед нападом і під час побиття агресори ображали військового та вигукували українські націоналістичні гасла», – пише російський Telegram-канал «Readovka».

Z-символіка у Криму
Z-символіка у Криму

У кримському главку МВС Росії підтвердили, що в Судаку постраждав російський військовослужбовець. Але, за їхніми даними, напад стався не через Z-символіку.

«Жодних розпізнавальних знаків на одязі, що дозволяють визначити приналежність будь-кого з учасників інциденту до військовослужбовців, не було», – стверджують російські силовики.

Вони також повідомили, що спільно з представниками ФСБ встановили всіх учасників конфлікту. Ніхто з них до правоохоронних органів не звертався.

Перелічені приклади – лише публічні випадки, коли про напад на російських військових ставало відомо завдяки очевидцям і блогерам. Зважаючи на те, що у звітах силовиків простежується тенденція до замовчування причетності учасників війни з Україною до подібних інцидентів, їх може бути й більше. Що дає підстави сумніватися в ефективності пропаганди, яка прославляє «честь героїв війни».

«У Криму починають ненавидіти російських «героїв»

Неприйняття в Криму «авторитету» учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну логічне з огляду на походження багатьох їхніх представників, вважає керівник громадської організації «Актив Криму» Руслан Жаднов.

Поведінка російських військових у тилу не завжди відповідає картинці героїв, яку змальовує пропаганда, і кримчани це бачать, вважає він.

Руслан Жаднов
Руслан Жаднов

«Наша громадська організація активно стежить за некрологами у Криму. І за ними я можу сміливо сказати, що велика частка людей, які брали участь у війні проти України, зовсім не інтелігентні, високоінтелектуальні люди. Хто готовий їхати вбивати, руйнувати та грабувати в чужу країну за гроші? Ті, хто не зміг себе знайти у мирному житті. Їхня поведінка в суспільстві не відповідає картинці героя, яку малюють представники влади та пропаганди. Кримчани це бачать на власні очі, не зі ЗМІ. Плюс найчастіше силовики під час конфлікту стають на бік учасників війни. І місцеві жителі починають ненавидіти цих персонажів. Багато севастопольців постійно скаржаться на поведінку російських військових – учасників війни з Україною. Не секрет, наскільки Севастополь просякнутий російською пропагандою, але навіть незважаючи на це, багато місцевих жителів недолюблюють російських військовослужбовців і всіляко намагаються уникати спілкування з ними», – заявив Крим.Реалії Руслан Жаднов.

Російська влада замовчує конфлікти між цивільними та військовими в Криму, оскільки побоюється наслідків, якщо масштаби таких явищ стануть відомими, вважає він.

«Висвітлення цих конфліктів не вигідне представникам окупаційної влади. Адже російська армія на цьому етапі тримається на контрактниках, які за гроші йдуть на війну. Щоб оплачувати таких шукачів заробітку і пригод, необхідна хороша реклама в суспільстві. Для цього пропаганда максимально створює образ «шанованих героїв». Завдяки красивій картинці та максимальному замовчуванню реальної ситуації, учасники війни дізнаються справжню думку суспільства про себе, лише повернувшись із війни. Окупаційній владі доводиться замовчувати ці події. Адже такий успіх надихає місцевих патріотично налаштованих громадян до ефективної співпраці з українськими спецслужбами», – вважає голова «Активу Криму».

Мітинг, присвячений проводам російських військовослужбовців 47-ї мотострілецької дивізії на війну в Україні, Севастополь, 27 вересня 2022 року
Мітинг, присвячений проводам російських військовослужбовців 47-ї мотострілецької дивізії на війну в Україні, Севастополь, 27 вересня 2022 року

Російська влада продовжує запевняти, що кримчани в єдиному пориві підтримують президента Росії, Збройні сили РФ і всі цілі «СВО» (повномасштабної війни Росії проти України – КР).

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG