Доступність посилання

ТОП новини

«Весь міст ‒ одна суцільна проблема»: рік після запуску автомобільної частини Керченського мосту


Керченський міст
Керченський міст

15 травня 2018 року президент Росії Володимир Путін відкрив автомобільний рух мостом через Керченську протоку. На наступний день проїзд відкрили для всіх. Залізнична частина мосту поки не відкрита, її обіцяють запустити у грудні 2019 року.

Україна, країни Євросоюзу та США вважають будівництво мосту незаконним і ще одним порушенням суверенітету та територіальної цілісності країни. З точки зору Києва, усі іноземні громадяни, які перетинають міст у бік анексованого півострова, є порушниками українського державного кордону.

Російський глава Криму Сергій Аксенов у річницю відкриття автомобільного руху через Керченський міст розповів про його користь для півострова:

«Найбільш очевидний результат ‒ це різке, майже на 30%, зростання турпотоку за підсумками минулого року. За минулі травневі свята він виріс на 40% в порівнянні з рівнем 2018 року. Міст сам став однією з головних визначних пам'яток, важливим туристичним об'єктом, «візитною карткою» регіону. Після введення мосту в експлуатацію середньомісячна інтенсивність вантажоперевезень між материковою частиною та півостровом збільшилася майже в 2,5 раза. Кількість автомобілів, які проїхали в обидві сторони, вже досягла п'яти мільйонів. Причому транспортний потік однаково інтенсивний в обох напрямках. Тобто міст затребуваний з обох боків Керченської протоки. Будівництво мосту дало потужний імпульс розвитку всієї транспортної інфраструктури півострова, а це одна з основ нової економіки півострова... Відкриття залізничного руху мостом наприкінці поточного року дозволить постачати велику частину продукції залізничним транспортом, що вплине на її кінцеву вартість».

Міст став «візитною карткою» регіону
Сергій Аксенов

Кримський політолог Євгенія Горюнова вважає, що міст через Керченську протоку не мав такого позитивного впливу на рівень життя в Криму, як раніше обіцяла кримчанам російська влада.

‒ Це навряд чи змінило умови життя кримчан, тому що те, чого очікували від мосту ‒ зниження цін ‒ не відбулося. Навіть більше, сьогодні говорять, що й відкриття залізничної частини не знизить ціни. Мостом дійсно стало їздити трохи більше туристів на територію Криму, більше він поки позитивних результатів не дав. Росія отримала реалізацію інфраструктурного проекту, дуже високі дивіденди дісталися тим, хто займався будівництвом ‒ друзям Володимира Путіна. Як говорять фахівці, якщо порівнювати з іншими схожими інфраструктурними проектами, міст дуже дорогий. Вже буквально днями з'явилася інформація, що ще на 3,5 мільярда рублів подорожчають залізничні колії, тобто сума зростатиме, оскільки занадто великі апетити.

​На думку Євгенії Горюнової, левова частка від усього бюджету будівництва Керченського мосту ‒ а загальна сума за п'ять років, за різними оцінками, вже наближається до 300 мільярдів рублів ‒ кримчанам не дісталася.

Економили на робочій силі, не наймаючи кримчан
Євгенія Горюнова

‒ Підрядники вахтовим методом завозили людей із Сибіру, з інших регіонів Росії ‒ іноді платили, іноді ні. Словом, економили на робочій силі, не наймаючи кримчан. Але, по-перше, у мосту є символічне значення, по-друге, він необхідний, щоб перекидати військову техніку. Ніхто особливо не думав про ціни ‒ усі прекрасно знали, що вони не знизяться, що ні автомобільний, ні залізничний транспорт там не допоможуть, поки в Крим не зайдуть великі російські торговельні компанії. Вони в Крим заходити не хочуть, тому що бояться санкцій. Для Росії Крим вже зіграв свою головну роль, і сьогодні про нього вже краще так часто не згадувати, окрім 9 травня або чергової річниці анексії.

Російський незалежний експерт, кандидат геолого-мінералогічних наук Юрій Медовар переконаний, що Росія витратить на підтримку Керченського мосту ще багато грошей з бюджету.

‒ Весь міст ‒ одна суцільна проблема. Я вважаю, що експлуатаційні витрати на утримання ось цього мосту незабаром перекриють його вартість. Буде «розпилювання» бюджету по кишенях тих афілійованих компаній товаришеві Ротенбергу, головному мостобудівникові. Суму, яку витратили на Керченський міст, можна було упродовж 50 років використовувати як безкоштовну переправу через протоку ‒ і потяги, і машини могли перебиратися поромами. Зараз міст десь просідає, десь піднімається, це буде безперервно. Цієї споруди, з точки зору геологічної будови протоки, там не повинно бути ніколи. Це порушення всіх будівельних норм Радянського Союзу. Поруч із мостом є грязьовий вулкан, який стріляє приблизно раз в 8-10 років. Якщо це станеться, від мосту нічого не залишиться.

Експлуатаційні витрати на утримання мосту незабаром перекриють його вартість
Юрій Медовар

На думку Юрія Медовара, запуск залізничної частини мосту та початок руху потягів стане серйозним випробуванням для всієї споруди.

‒ Автомобільний міст ‒ це легка споруда. Біля залізничного мосту велика арка, близько 10 тисяч тонн, стоїть на двох опорах, а ще уявіть, що піде потяг із 60 вагонів ‒ це ще 6 тисяч тонн. Торік там Путін проїхав, але міст ніхто не приймав. Пройшли 10 КАМАЗів ‒ без вантажу, легких, вони по 10-15 тонн, загальне навантаження ‒ 150 тонн. Приймання мосту ‒ це коли йде зосереджене навантаження на всю довжину мосту. У Празі приймали мости ‒ ставили танки один до одного, дивилися на просідання. Ось це приймання мосту в експлуатацію.

Довідка: Президент України Петро Порошенко сказав, що незаконне будівництво Керченського мосту в анексованому Росією Криму є черговим свідченням нехтування міжнародним правом з боку Кремля.

Європейський союз і США розкритикували часткове відкриття Керченського мосту між російською територією та анексованим Кримом. Українська сторона вийшла з договору з Росією про будівництво мосту в 2014 році ‒ після анексії Криму.

З липня 2014 року уряд України офіційно припинив функціонування всіх портів анексованого Росією півострова, гавані Криму закриті для міжнародного судноплавства.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG