Доступність посилання

ТОП новини

Підробка, а не реставрація. Чому кримчани не впізнають Ханський палац у Бахчисараї


На палацовій площі перед Великою Ханською мечеттю завершують укладання сучасної тротуарної плитки. Бахчисарай, березень 2024 року
На палацовій площі перед Великою Ханською мечеттю завершують укладання сучасної тротуарної плитки. Бахчисарай, березень 2024 року

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Міністерство культури російського уряду Криму пишається тим, що «паралельно з грандіозною реставрацією» Ханського палацу в Бахчисараї на його території повним ходом ідуть археологічні розкопки. І вченим уже вдалося зробити «дивовижні відкриття». Чиновницьке визначення реставрації як «грандіозної» вже говорить про те, що замість точного відтворення історичного вигляду палацу п'ятий рік йде його фактична масштабна переробка та пристосування історичного об'єкта під російські потреби. Історики все більше переконуються, що Ханський палац повторює долю Херсонеса Таврійського, котрий також фактично перебудований під інтереси й потреби російської історичної концепції.

Як ретельно відновлений об'єкт Ханського палацу кримське міністерство представляє відтворену Катерининську милю, один із подорожніх знаків, встановлених під час подорожі російської імператриці в 1787 році. Причому, як видно з історичних знімків, оригінали милі не були увінчані двоголовим орлом, але на її репліках, «реставрованих» росіянами, він сидить на верхівці кам'яного обеліска. Не виключено, що після відкриття в його новій експозиції з'являться «артефакти», подібні до колишнього експонату, відомого під назвою «Ліжко Катерини ІІ», над яким глузували і екскурсанти, і історики.

Реставраційні роботи в Ханському палаці. Бахчисарай, 7 червня 2024 року
Реставраційні роботи в Ханському палаці. Бахчисарай, 7 червня 2024 року
Мабуть, російські археологи вирішили, поки Україна ще не повернула Крим, перекопати все, що тільки можна

Це вже третє перенесення термінів завершення реставрації. Мабуть, російські археологи, коли вже вдалося прорватися до пам'ятника, вирішили, поки Україна ще не повернула Крим, перекопати все, що тільки можна. Росіяни стверджують, що розпочаті 2022 року археологічні дослідження колишньої резиденції кримських ханів стали наймасштабнішими за всю історію вивчення цієї пам'ятки. Спочатку палац планували відреставрувати до 2020 року. На це було передбачено 1,6 мільярда рублів. Однак ні в намічений термін, ні у виділені гроші не вклалися. Наразі загальний обсяг фінансування складає вже майже 3,6 мільярда рублів.

Будівельні ліси біля Ханського палацу. Бахчисарай, грудень 2022 року
Будівельні ліси біля Ханського палацу. Бахчисарай, грудень 2022 року

Факт, що ми маємо справу не зі справжньою реставрацією, а з переробкою палацу, підтверджується тим, що в суму оплати входять також роботи з «ремонту», «пристосування об'єктів культурної спадщини для сучасного використання», а також «науково-дослідні, розвідувальні, проєктні та виробничі роботи, наукове керівництво проведенням робіт».

На сьогодні, як про це повідомили журналістів у кримському міністерстві, із 16 об'єктів ремонту та реставрації палацового комплексу завершено сім: гробниця «Дюрбе Діляри-Бікеч», гробниці «Північне Дюрбе» та «Південне Дюрбе», лазня «Сари Гюзель», Катерининська миля, надгробна ротонда та набережна з трьома мостами. Ще 5 об'єктів перебувають на стадії остаточного приймання виконаних робіт: Соколина вежа, стайня, бібліотечний корпус, гарем і ханська мечеть, триває реставрація ханської кухні, головного та графського корпусів, садів та паркових споруд. Для відвідувачів уже відкриті об'єкти Палацова площа, Перський сад, Соколина вежа, залишки будівель великого Гарему, великий фонтан Айнені, портал Алевіза, відомий як Демір-Капу або Залізна Брама, фонтанний дворик та літня альтанка.

Закриті проходи до будівель Ханського палацу
Закриті проходи до будівель Ханського палацу
Археологи вже розкрили площу понад дев'ять тисяч квадратних метрів. Розкопки ведуться практично на усьому палацовому комплексі

За даними Міністерства культури російського уряду Криму, 120 мільйонів рублів пішло на науково-дослідні роботи з археологічних досліджень на об'єкті «Культурний шар Ханського палацу». Археологи вже розкрили площу понад дев'ять тисяч квадратних метрів. Розкопки ведуться практично на усьому палацовому комплексі. Зокрема, торкнулися і зелених куточків навколо палацу – Перського, Гаремного, Посольського, Терасового, Мальовничого та Нижнього садів. Також розкопки ведуть на території Ханської мечеті та лазні «Сари-Гюзель», кухонного двору, двору за південною брамою, двору за бібліотечним корпусом та головного палацового двору з трьома фонтанами», пише ForPost. У результаті час введення об'єкта в експлуатацію призначено на 2025 рік.

Ремонтні роботи біля Посольського дворика, грудень 2022 року
Ремонтні роботи біля Посольського дворика, грудень 2022 року

Як повідомила журналістів заступниця міністра культури Криму Ольга Якуніна, археологи виявили невідомі раніше споруди палацового ансамблю. У Гаремному саду розкрито залишки будівлі, зруйнованої внаслідок пожежі, як повідомляється, «попередньо співвіднесеної з походом фельдмаршала Мініха на Бахчисарай 1736 року». Як відомо, саме під час походу Мініха на Крим Ханський палац був практично повністю спалений, і через довгий час він знову відтворювався. Зокрема, вважається, що в цій пожежі загинула велика бібліотека ханів із багатьма манускриптами, а також державний архів Кримського ханства.

Ольга Якуніна відносить до найцікавіших також «відкриття руїн різночасних споруд на території Перського саду, в тому числі лазні ханського періоду, ділянок системи водопостачання та водовідведення, а також руїн будівлі, ідентифікованої як Перський палац, відомий за картографічними матеріалами кінця XVIII століття». Археологи знайшли також безліч дрібніших артефактів: фрагменти побутової та будівельної кераміки, курильні трубки, монети та багато іншого.

Доступ до цвинтаря кримських ханів також закрито, березень 2024 року
Доступ до цвинтаря кримських ханів також закрито, березень 2024 року
будь-яка стара чи нова історична концепція підганятиметься під «еталонну колекцію», подібно до того, як у Росії створюється єдиний еталонний підручник з історії

Потрапляння безлічі унікальних артефактів Ханського палацу до рук російських археологів, які відрізняються політизованим ставленням до історичної науки, тим більше під час «війни історичних концепцій», небезпечне тим, що наукова громадськість ніколи не дізнається, які з артефактів були знайдені, де і в якому положенні, які з них приховали чи сховали зовсім. Природно, що за таких умов оцінка, трактування, взаємозв'язок і датування артефактів будуть тенденційними. Тим більше, що, за словами Ольги Якуніної, Міністерство культури та учасники розкопок починають стверджувати, що саме ця, сформована російськими вченими, «колекція артефактів обіцяє стати еталонною для вивчення історії Криму періоду Кримського ханства». Це означає, що будь-яка стара чи нова історична концепція підганятиметься під «еталонну колекцію», подібно до того, як у Росії створюється єдиний еталонний підручник з історії.

На стіні Ханського палацу після реставраційних робіт з'явилося зображення двоголового орла – малого державного герба Російської імперії, 7 червня 2024 року
На стіні Ханського палацу після реставраційних робіт з'явилося зображення двоголового орла – малого державного герба Російської імперії, 7 червня 2024 року

Про непрофесійний підхід російських фахівців до реставрації Ханського палацу свідчить той факт, що, як свого часу писав ForPost, «тріщини на фасаді одного з корпусів Ханського палацу, яка з'явилася днями внаслідок ремонтно-реставраційних робіт, можна було б уникнути». Справа в тому, що ще в 2019 році кримські вчені попереджали реставраторів про особливості та слабкі місця цієї споруди.

Територія Ханського палацу перерита будівельною технікою, березень 2024 року
Територія Ханського палацу перерита будівельною технікою, березень 2024 року
Тодішня реставрація стала притчею во язицех серед істориків, отримавши назву «Колодінський ремонт» за прізвищем архітектора Івана Колодіна
Олександр Герцен

Зокрема, керівник археологічної експедиції Олександр Герцен повідомив журналістів ForPost, що вони досліджували цю пам'ятку раніше і встановили, що стіна, яка тріснула, може деформуватися через те, що стоїть на стику двох різних за конструкцією будівель. Причому обидві будівлі належать до різних історичних епох з різницею майже сто років.

«Споруда, яка тріснула, капітально перебудовувалася в 20-ті роки XIX століття. До речі, тодішня реставрація стала притчею во язицех серед істориків, отримавши назву «Колодінський ремонт» за прізвищем архітектора Івана Колодіна. Його в результаті навіть заарештували за завдану шкоду. Зокрема, за його вказівкою було зруйновано деякі будівлі Перського саду та зафарбовано розписи XVIII століття», – розповів Олександр Герцен.

Він стверджує, що їхні «роботи та геологічні дослідження якраз і проводилися для того, щоб оцінити стан несучих конструкцій. І в проєкті мали бути закладені всі необхідні заходи для того, щоб запобігти цим деформаціям і руйнаціям».

Земляні роботи проводяться впритул до будівель Ханського палацу, березень 2024 року
Земляні роботи проводяться впритул до будівель Ханського палацу, березень 2024 року

За даними Олександра Герцена, археологічні дослідження проводилися для науково-проєктної документації ТОВ «Меандр», яке спочатку виступило основним підрядником проведення реставрації Ханського палацу в Бахчисараї. Це те саме підприємство, через яке і було засуджено за хабар ексміністра культури Криму Аріну Новосельську. Звіти про проведені розкопки склали три томи і були передані до всіх необхідних інстанцій, але не були враховані ними. Якби реставратори озброїлися цими відомостями, то тріщини можна було б уникнути. Схоже, нинішній ремонт після його завершення та здачі в експлуатацію також буде названо ім'ям уже нового архітектора, після якого історичний Ханський палац не відновив свого оригінального вигляду, а став невпізнанним.

Стенд про так звану «СВО» (так у РФ називають повномасштабне вторгнення в Україну), встановлений поряд із входом на територію музею-заповідника з Історичного провулку
Стенд про так звану «СВО» (так у РФ називають повномасштабне вторгнення в Україну), встановлений поряд із входом на територію музею-заповідника з Історичного провулку

Костянтин Подоляк , журналіст

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG