П'ять років тому Росія окупувала Кримський півострів. Про те, як це відбувалося, розповідаємо в спеціальному циклі «Крим: щоденник окупації».
1 березня самопроголошений прем'єр Криму Сергій Аксенов зосередив у своїх руках керівництво всіма силовими відомствами півострова, а Володимир Путін отримав від Ради Федерації право використовувати російську армію за межами країни.
Картина дня
Представник України при ЄС Костянтин Єлісєєв звернувся до Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон з проханням скликати надзвичайне засідання Ради міністрів Євросоюзу в зв'язку з агресією Росії в Криму.
США застерігають Росію від військового вторгнення до Криму, про це повідомила американський посол при ООН Саманта Пауер:
«Ми дуже стурбовані повідомленнями про розгортання російських військових у Криму. Україна повинна мати можливість сама створювати власну долю й робити це вільно, без залякування або страху».
Росіяни на 16 вантажівках спробували захопити Кіровський військовий аеродром, але після півгодини протистояння з охороною покинули селище.
Захвати українських військових частин та будівель російськими солдатами 1 березня 2014 року в сюжеті «1+1»
Відбулося перше засідання «Ради міністрів» Криму в новому складі. Новообраний «голова Радміну» Криму Сергій Аксенов тимчасово підпорядкував собі всі силові структури півострова й звернувся за допомогою до Володимира Путіна. «Референдум» вирішили перенести з 25 травня на 30 березня.
В.о. начальника Головного управління МВС України в Криму за рішенням Арсена Авакова став Ігор Авруцький. Однак після зустрічі з Сергієм Аксеновим Авруцький склав із себе повноваження. На його місце в той же день був призначений Сергій Абісов, його кандидатура узгоджена з Аксеновим.
Народний депутат Геннадій Москаль розкритикував українських силовиків за бездіяльність:
«Так званий глава Ради міністрів АР Крим Сергій Аксенов ухвалив «рішення» про тимчасове перепідпорядкування безпосередньо йому з'єднань, частин, силових структур МВС, МВО, Збройних сил, МНС, флоту, податкової та прикордонників. Чому секретар РНБО Парубій, «керівник» МВС Аваков і «голова» СБУ Наливайченко терміново не відбули до Криму? Скільки можна сидіти в Києві, кричати, що «все під контролем», і жувати соплі? Або вони вже не вважають Крим українською територією, а його жителів громадянами України, яким необхідна допомога?»
Російськими військами захоплений КПП частини ППО України в Євпаторії та розгромлене приміщення з апаратурою. Командний пункт утримали українські військові.
Російські військові зробили спробу проникнути на базу загону морської охорони Держприкордонслужби України в Балаклаві. Невідомі цивільні особи знесли ворота, після чого військовою технікою на територію військової частини увійшли 10 озброєних російських спецназівців.
Жителі Балаклави встали живим щитом між українськими прикордонниками та російським спецназом. Ветерани та сім'ї прикордонників просять не допустити кровопролиття.
Російські військові блокують українських військових у Балаклаві, 1 березня 2014 року
У Києві відбулося екстрене засідання Кабміну щодо ситуації в Криму. Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк зробив заяву про неприпустимість вторгнення російських військ на територію півострова.
Біля будівлі морвокзалу Керченської поромної переправи з'явилися шість «Уралів» з російськими номерами. Поруч чергують кілька десятків військових людей у повній екіпіровці, з автоматами Калашникова та гвинтівками з оптичними прицілами. До того ж, був помічений кулемет.
Біля будівлі Верховної Ради Криму розібрали барикади. Замість них по периметру розташувалися російські автоматники, біля фонтанів встановлені два кулемети. На мітингу під будівлею зібралося до тисячі чоловік з плакатами на підтримку «референдуму».
Ситуація в Сімферополі, 1 березня 2014 року
Рада Держдуми ухвалила звернення до президента Росії з закликом «вжити заходів щодо стабілізації ситуації в Криму та використання всіх наявних можливостей для захисту населення Криму від свавілля і насильства», повідомив спікер Сергій Наришкін:
«Сьогодні ми з тривогою сприйняли інформацію про спроби проникнення різних збройних груп на різні об'єкти, зокрема про спроби захопити міністерство внутрішніх справ Криму, зрозуміло, що це робиться з метою дестабілізувати роботу місцевих органів влади, дестабілізувати в цілому суспільно-політичну ситуацію у Криму».
Росіянами захоплене сімферопольське управління ДАІ. 20 місцевих «самооборонівців» вишикувалися ланцюгом перед входом до главку МВС у Сімферополі. Російські ЗМІ повідомляли нібито вночі були перестрілки та спроби штурму будівлі, у Главку цю інформацію спростували.
Російські військові оточили базу спецпідрозділу МВС «Тигр» у селищі Краснокам'янка під Феодосією. У міський порт увійшов російський десантний корабель «Зубр».
У Ялті відбувся проросійський мітинг.
Місцеві сепаратисти, які називалися «Кримським фронтом», захопили Центр журналістських розслідувань у сімферопольському Будинку профспілок. Викликана державна служба охорони не стала звільняти приміщення. Пізніше невстановлена озброєна група сприйняла «Кримський фронт» за «Правий сектор» і спробувала витіснити його з захопленого Центру журналістських розслідувань.
«Кримська самооборона» машиною протаранила ворота Представництва президента України в Криму та захопила будівлю.
Дружинники «Кримського фронту» заблокували будівлю регіонального управління Державної прикордонної служби в Сімферополі.
Відбулося екстрене засідання РНБО щодо Криму. В.о. глави держави Олександр Турчинов видав указ, в якому говориться про нелегітимність призначення кримського уряду на чолі з Аксеновим.
Засідання РНБО по ситуації в Криму, 1 березня 2014 року
Президент Росії Володимир Путін звернувся до Ради Федерації за дозволом використовувати Збройні сили Росії на території України, і Рада Федерації негайно дала Путіну необхідний дозвіл.
Путін отримав дозвіл використовувати армію за межами Росії, 1 березня 2014 року
Колона російських військових пройшла через Чонгарський півострів. Відбулася ще одна спроба зайняти аеродром у Новофедорівці. У Джанкої російські війська зайняли колишній аеродром.
Повітряний простір над Кримом відкритий.
Недалеко від частини внутрішніх військ, розташованої в селі Кизилташ (Ялта), встановлений російський блокпост.
Російська експансія в Криму 1 березня 2014 року в сюжеті телеканалу «1+1»
У Російській православній церкві закликали українців не чинити спротиву:
«В Україну поїдуть миротворці, чинити спротиву не варто. Російський народ ‒ розділена нація на своїй історичній території, яка має право на возз'єднання в єдиному державному тілі».
На блокпосту на Перекопі до Криму не пропустили українських журналістів Hromadske TV.
Севастопольська міськрада ухвалила рішення не підкорятися нинішній київській владі. Вся повнота влади покладена на «народного мера» Олексія Чалого та підпорядковані йому структури.
Рада безпеки ООН провела екстрене засідання щодо ситуації в Україні.
База прикордонників у Балаклаві розблокована, російські військові залишили територію частини.