Доступність посилання

ТОП новини

«Програма розвитку Криму до 2036 року»: чи можна вірити цифрам?


Ластівчине гніздо в Криму, фотоколаж
Ластівчине гніздо в Криму, фотоколаж

Російський президент Володимир Путін своїм указом доручив подати до 1 вересня новий блок національних проєктів у Росії. На його підставі російська влада анексованого Криму розробила та представила програму розвитку півострова до 2036 року. Кримчанам раніше пропонували відправляти свої пропозиції за сьома основними напрямками: від зміцнення здоров'я та підтримки сімей до досягнення технологічного лідерства і цифрової трансформації. Хто і навіщо у Криму підготував програму розвитку до 2036 року? Скільки пропозицій від кримчан надійшло до цієї програми? Чому чиновники опублікували у документі суперечливі цифри? Чи може прифронтовий Крим мати об'єктивний потенціал для розвитку? У цих питаннях Крим.Реалії розбиралися разом з експертами.

Програма готова: у російському уряді Криму протиріч не бачать

За словами призначеної Кремлем заступниці голови Ради міністрів та міністра фінансів Криму Ірини Ківіко, раніше російський глава півострова Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) доручив створити робочу групу та групу експертів, які приймали пропозиції від населення. Як вона повідомила, загалом «надійшло понад 143 пропозиції, найбільш активними темами стали питання розвитку спорту – близько 20% усіх пропозицій стосувалися саме цієї галузі». Серед найголовніших напрямків програми – підвищення продуктивності праці, впровадження цифрових технологій, роботи з ремонту та озеленення громадських просторів, відновлення доріг, а також екологічні ініціативи. Ірина Ківіко особливо відзначила пропозиції щодо «створення «стежок здоров'я», спеціальних пішохідних маршрутів, націлених на оздоровлення та довголіття, пропозицію щодо зелених насаджень, про створення зелених поясів, пропозиції щодо питання пізнього материнства та проблем, із цим пов'язаних».

Ірина Ківіко
Ірина Ківіко

У проєкті програми зазначено, що населення Криму без урахування Севастополя, на 1 січня 2024 року становить трохи більше 1 млн 909 тис. осіб. Виходячи зі 143 пропозицій до програми, отриманих у російському уряді від кримчан, можна констатувати, що лише 0,075% жителів Криму виявили при цьому активність.

Проєкт програми розміщено на сайті російського уряду Криму.

Кримські експерти впевнені, що «це конкретний документ, який дозволить виконати всі поставлені президентом РФ завдання, і завдяки участі кримчан та експертів у розробці програми він вийшов всеосяжним», цитує «Крымская газета» інтерв'ю телеканалу «Миллет» Віталія Дятла – кандидата економічних наук, викладача створеного Росією в односторонньому порядку на основі українського вишу Кримського федерального університету.

Перша проректорка російської КВПУ ім. Ф. Якубова та призначена Москвою голова комісії з освіти та науки російської Громадської палати Криму Анжеліка Лучинкіна вважає, що програма «спрямована також на збереження населення, зміцнення здоров'я та підвищення добробуту громадян».

Будівля російського уряду Криму, архівне фото
Будівля російського уряду Криму, архівне фото

Черговий «прожект» – назад у СРСР?

Крим.Реалії звернулися до кримської політологині Євгенії Горюнової з проханням оцінити документ і прокоментувати відповідність об'єктивній реальності наведених у програмі розрахунків.

Програма нагадує футуристичні прогнози шістдесятих років минулого століття про «комуністичне майбутнє»

«Ця програма нагадує футуристичні прогнози шістдесятих років минулого століття про «комуністичне майбутнє». Дуже багато порожніх колонок у таблицях. Підсумкові відомості містять, м'яко кажучи, хибну інформацію. За показниками інвестицій у Крим, понад 60% – приватні, хоча якраз 60-70% – це державні гроші, інвестовані у реалізацію великих інфраструктурних проєктів – мосту і траси «Таврида». Аналогічна ситуація з економічними показниками. Особливо цинічним виглядає зростання виробництва зернових – у 2 рази – під яким прихована банальна крадіжка зерна на окупованих Росією територіях Запорізької та Херсонської областей», – зазначила експертка.

За її словами, заявлено, що програму орієнтовано на потреби людини, проте близько 60% тексту присвячено соціальним обіцянкам. Перші ж цифри в тексті документа, вважає Євгенія Горюнова, викликають велике питання: російський глава Криму Сергій Аксьонов розповідає про те, як «добре живе та розквітає Крим», але чому рівень народжуваності в такому «прекрасному регіоні» з 2014 року стрімко знижується: за 10 років на 35%? Цього ніхто не пояснює і при цьому ставиться нове головне завдання: вийти на показники 2014 року.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

«Можна планувати, що рівень тривалості життя зростатиме, не вказуючи за рахунок чого, але ж населення Криму швидко скорочується. Тому баланс утримають виключно за рахунок зовнішніх мігрантів», – наголосила співрозмовниця Крим.Реалії.

За її словами, у документі «гіпертрофовано багато» уваги приділено патріотичному вихованню дітей та молоді, «хоча перелік досягнень за 10 років викликає усмішку». Наприклад, нові посади радників з виховання у школах (близько 500 посад) та російська символіка. У планах – розширити охоплення дітей російськими псевдопатріотичними заходами вдвічі. Напевно, «для цього потрібно буде запровадити ще кілька посад радників, можливо, не лише для директорів, а й для вчителів», – іронізує Євгенія Горюнова.

Чомусь не звітують про шалену інфляцію, внаслідок якої рівень купівельної спроможності суттєво знизився

«Економічні показники в Криму приписані «вражаючі» – все зростає: зарплати, пенсії, кількість збудованих доріг та пробурених свердловин. Але чомусь не звітують про шалену інфляцію, внаслідок якої рівень купівельної спроможності суттєво знизився. Або про те, що з 300 км збудованих доріг – левова частка припадає на трасу «Таврида», побудовану для транспортування військових вантажів. Відповідно, завдань у цій сфері майже не залишилося – лише будувати з'їзди з «Тавриди» до Південнобережжя чи бурити нові свердловини, бо іншого шляху для забезпечення Криму водою немає. Але підводні запаси швидко закінчуються. Проте, перефразовуючи слова класиків, російська влада в Криму живе за принципом: «Після нас – хоч потоп». Взагалі, економічна частина прописана досить слабо, тому що Росія виконала всі свої головні завдання щодо трансформації півострова у військову базу, решта їх не цікавить. …«Прекрасні плани з екологічної безпеки», проте за 10 років у Криму так і не збудували необхідні очисні, і фекалії йдуть у море. Навряд чи збудують у майбутньому, бо федеральна цільова програма закінчилася, а грошей у державі дедалі менше. Але у планах – побудувати, розширити та модернізувати. Загалом черговий прожект, який не має нічого спільного з реальністю», – констатувала вона.

Величезні тексти – маніпуляція та спосіб привести все до «радянського знаменника»

Крим.Реалії попросили прокоментувати «програму розвитку Криму до 2036 року» експерта з питань тимчасово окупованих територій та економіки, співзасновника БО «Інститут чорноморських стратегічних досліджень» (Київ) Юрія Смелянського. Він вважає, що «окупанти не усвідомлюють того, що самі відкрито маніпулюють інформацією і навіть відверто брешуть».

Населення обробляють у напрямку того, що «життя в Криму хороше, тільки люди цього поки що не розуміють

«Цей проєкт програми – інструмент впливу на людську свідомість. І вплив цей різносторонній: і на кримську аудиторію, і на федеральну російську аудиторію, і на українську аудиторію також! Чи ми знаємо достатньо людей, які будуть послідовно аналізувати все, що написано в цьому псевдо-проєкті? Його ніхто не читатиме. Усе це нагадує з'їзди ЦК КПРС. Чи багато людей аналізували рішення від з'їзду до з'їзду? Все подавалося як важливе саме сьогодні, а минуле вже не важливе. І якщо подивитися сьогодні, подивитися на текст того, що написано про 2036 рік, то відразу можна зробити висновки. По-перше, це добре підготовлений документ з погляду форми, ілюстративності, формату – професійно зроблений документ. По-друге, цей документ – відродження пам'яті про СРСР для тих, хто йому радіє і сьогодні. Це документ чергового з'їзду ЦК КПРС, текст так і викладено. Це все робиться свідомо, щоб показати з позиції нібито російського Криму: «Ми – стабільні», «Крим – назавжди в Росії», «ми поступово рухаємось та розвиваємось», «наш розвиток доводять цифри», «ми впевнені у майбутньому». Навіщо тоді брехати? Нам у СРСР постійно брехали. Населення обробляють у напрямку того, що «життя в Криму хороше, тільки люди цього поки що не розуміють», – заявив Крим.Реалії Юрій Смелянський.

Юрій Смелянський
Юрій Смелянський

«Виходимо з того, що сьогодні світова наукова думка зайнята двома глобальними проблемами людини: «опортуністична поведінка» – будь-які форми порушень взятих на себе зобов'язань, та «обмежена раціональність» – обмеженість людського інтелекту в охопленні та осмисленні великих обсягів інформації, необхідної для ухвалення рішень щодо ставлення до навколишнього світу. Людина не має часу шукати, збирати та аналізувати інформацію, робити висновки і потім ухвалювати для себе рішення. Тому всі ці процеси передаються окремим організаціям чи людям, ЗМІ, експертам, владі, які продукують аналітичні матеріали. Вам не потрібно думати, от дивіться, ми вам розповідаємо як ви живете. Ось це поле для маніпуляцій. Але це все руйнується, якщо ти вмієш читати такі документи. Тому для справжніх аналітиків «програма розвитку Криму до 2036 року» – жахливий документ насправді», – підсумував співрозмовник журналіста Крим.Реалії.

«За десять років населення Криму скоротилося»?

Юрій Смелянський звертає увагу на низку цифр у документі.

Із 2018 року стали фіксувати, що населення Криму скорочується. І, таким чином, приріст населення на півострові можливий лише за рахунок мігрантів

«Перше – населення. Окупанти фіксують цифру: на 1 січня 2024 року в Криму без урахування Севастополя живе 1 909 499 осіб. А чи це правда? Ми знаємо, що щонайменше 1 млн додаткових мігрантів у Криму є. Тоді постає питання: а скільки ж людей виїхало з Криму до того, як приїхав цей мільйон і яка динаміка? І це велика та важлива деталь. Станом на 1 січня 2014 року в АР Крим проживало близько 1 млн 967 тисяч осіб. Фактично виходить, що за десять років населення скоротилося? Свій перший перепис населення агресор провів у Криму станом на 14 жовтня 2014 року, і тоді зафіксували 1 млн 889 тисяч 400 осіб. Різниця майже 80 тисяч осіб – це була справді перша хвиля, яка виїхала з Криму… Як би не ставилися окупанти до міжнародних норм і правил, вони розуміють роль чинника «міжнародне гуманітарне право». ...Десь із 2018 року стали фіксувати, що населення Криму скорочується. І, таким чином, приріст населення на півострові можливий лише за рахунок мігрантів. Окупанти це розуміють і самі прогнозували», – підрахував Юрій Смелянський.

Російська пропаганда у Криму, ілюстраційне фото
Російська пропаганда у Криму, ілюстраційне фото

Додатковими аргументами до висновків про сумнівні цифри щодо населення, на думку експерта, є створення в Сімферополі та інших кримських містах шкільних класів з індексами у назвах у вигляді «Д», «Е» тощо. За словами Смелянського, це є показником того, що кількість учнів подвоїлася. Він наголосив, що у Сімферополі та Севастополі є збільшення населення вдвічі, це, до речі, заявляли і окупаційні чиновники. І додав, що у Чорноморському та Джанкої населення збільшилося навіть утричі.

Аналіз документа показує, що Крим так і не став «Росією».

«Друге: інвестиції та створення нових робочих місць. Кількість робочих місць скоротилася десь на 300-400 тисяч щонайменше, водночас вони пишуть, що створили близько 90 тисяч. За курсом 88 рублів за долар виходить, що вони витратили на створення одного нового робочого місця 220 960 доларів США. Але це дуже багато для звичайного чи середнього робочого місця, це показник для високотехнологічних робочих місць, а середня вартість створення одного робочого місця, зокрема в Криму, близько 50 000 доларів США. Такої кількості високотехнологічних робочих місць у Криму немає. Третє. Аграрний сектор. Окупанти пишуть – інвестовано 24 млрд рублів. Але жоден із документів не дає відповіді на головне питання: де брати воду, бо без зрошення у Криму немає розвитку сільського господарства. Доходить до того, що окупаційна влада в Криму стала враховувати як зрошувані землі присадибні ділянки простих мешканців», – наголосив Юрій Смелянський.

За його інформацією, реальний сектор економіки в Криму, як і купівельна спроможність населення, різко скорочуються. З кожним роком на ту саму умовну пенсію можна купити все менше товарів і послуг, оскільки ціни зростають, а розмір пенсії не змінюється. Це підтверджено в опублікованій програмі, так, у структурі економіки Криму частка сільського господарства з 2015 по 2023 рік скоротилася вдвічі (з 16% до 8%); промисловість – на 4% за той же період; торгівля та ремонт автомобілів – на 1%, охорона здоров'я та соціальні послуги – на 2%.

«Таким документом як програма розвитку Криму до 2036 року російська влада півострова сама себе викрила. Вони визначили валовий національний продукт, відповідно до якого в Криму погіршало життя. Має зростання лише будівництво та, відповідно, діяльності з операцій з нерухомістю. Тому спрацювали всі російські програми з переселення з пільговими кредитами на житло – населення зросло, зросла кількість метрів, які збудували за бюджетний кошт. ...У будь-якому разі аналіз документа показує, що Крим так і не став «Росією». При цьому документ обслуговує основну мету – мілітаризацію свідомості людей як інструменту залучення на «захист Криму від його деокупації», – підсумував Юрій Смелянський.

Раніше в червні про ідею та проєкт програми висловилися кримські активісти, заявивши: «житимемо як у Північній Кореї». Політолог та науковий співробітник Гуверівського інституту у Стенфорді Сергій Санович раніше припустив, що «зміна влади (у Росії – КР) навряд чи відбудеться раніше 2036 року

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

XS
SM
MD
LG