Доступність посилання

ТОП новини

«Потрібні абсолютно лояльні виконавці»: експерти про путінське «обнуління губернаторів» та про майбутнє Сергія Аксенова


Чи залишиться Сергій Аксенов біля керма?
Чи залишиться Сергій Аксенов біля керма?

Депутат Держдуми Росії Павло Крашенинников і сенатор Андрій Клішас внесли на розгляд парламенту законопроєкт, який дозволить очільникам регіонів Росії обиратися необмежену кількість разів замість двох. Раніше російська влада внесла аналогічну правку до Конституції з приводу президентських термінів.

Якщо законопроєкт ухвалять, нововведення торкнеться й анексованого Росією Криму. В іншому ж випадку нинішній російський глава Криму Сергій Аксенов буде змушений піти у відставку після закінчення повноважень у 2024 році.

Законопроєкт Крашенинникова та Клішаса також надає президенту Росії більше можливостей карати очільників суб'єктів. За чинним законодавством Володимир Путін має право відіслати їх у відставку через «втрату довіри», а в разі ухвалення правок зможе виносити їм попередження, догани й тимчасово відстороняти від виконання обов'язків. У середині вересня Сергій Аксенов, поза контекстом нового законопроєкту, сказав, що поки не збирається йти у відставку. Про те, навіщо Кремлю потрібний новий закон та чи утримається Аксенов на посади, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Російський політик, колишній заступник голови комітету Держдуми Росії з безпеки Геннадій Гудков висловив Крим.Реалії думку, що скасування обмежень на губернаторські терміни ‒ свідчення подальшої деградації російського державного управління.

Ця Держдума зібрана для того, щоб узаконити все, що не можна узаконити
Геннадій Гудков

‒ У нашій бюрократії папірці важливіші за здоровий глузд. Для того, щоб увічнити владу Путіна та губернаторів, потрібний папірець. Його в Держдуму внесли парламентарії, які остаточно деградували як особистості, ‒ я нагадаю, що Крашенинников був членом «Союзу правих сил» і соратником Бориса Нємцова, а на Клішасі вже тавра ставити ніде. Цим людям доручили остаточно добити механізми виборів у регіонах, й ось вони придумали такий папірець. Мені здається, ця Держдума зібрана для того, щоб узаконити все, що не можна узаконити. Вона увійде в історію як найогидніші законодавчі збори в історії Росії, гірше просто не було. Навіть у Радянському Союзі, який був приречений на розвал, діяло більш колегіальне керівництво й більш зрозумілі механізми просування кадровими щаблями, а також більше було обмежень для чиновників.

Геннадій Гудков
Геннадій Гудков

Геннадій Гудков переконаний, що російська влада в цьому випадку діє в межах власної логіки, де вже немає місця тому, щоб враховувати думку громадян.

‒ Я чув це запитання: «Невже вони не розуміють, що творять?» ‒ дуже багато раз, причому й у Радянському Союзі, й у сучасній Росії. Відповідь: ні, не розуміють. Влада живе в іншому світі, деградує, дурнішає та втрачає політичну адекватність. Вони мислять зовсім інакше, у них проблеми іншого рівня. На жаль, момент сповзання в диктатуру упущений, скільки б ми не попереджали, що це погано скінчиться. Свободу розміняли на пейджери, іпотеку та старі машини. А коли владі стало зрозуміло, що дати народу вони вже нічого не можуть, залишилися тільки кийки ОМОНу та Росгвардії, тортури, продажні суди тощо. Зараз хтось отямився, мовляв, хочемо змін ‒ а ось вам кийки або отрута замість змін. Що вже тепер може зробити народ проти величезної армії, яка охороняє цю владу? Поки що Путін, за його власними уявленнями, переміг ‒ власний народ.

У свою чергу, російський опозиційний політик Ілля Пономарьов вважає законопроєкт про обнуління термінів губернаторів важливим елементом у зміцненні путінської вертикалі.

У російській системі губернатор ‒ це маленький царьок. Кремль добирає таких керівників, які допомагають йому вирішувати завдання на кожній конкретній території
Ілля Пономарьов

‒ Путін дуже добре розуміє, що залежить він не від народу, а від еліти. Обнулінням термінів губернаторів він ніби говорить своїм міньйонам: «Хлопці, будете триматися мене ‒ все буде добре, а якщо будете орієнтуватися на думку громадян, у вас будуть проблеми». У російській системі губернатор ‒ це маленький царьок. Кремль добирає таких керівників, які допомагають йому вирішувати завдання на кожній конкретній території. Результативність губернаторів вимірюється за здатністю забезпечити перемоги «Единой России», але натомість їм надається дуже багато різних важелів: зокрема заробляти у свою кишеню та кишені свого оточення. Тепер Путін як найголовніший цар дає маленьким царям сигнал про те, що їм дозволене те ж саме, що і йому. Крашенинников та Клішас просто вписалися в кон'юнктуру з цим законопроєктом, знайшли спосіб прислужитися системі.

Ілля Пономарьов
Ілля Пономарьов

Ілля Пономарьов вказує на те, що Володимир Путін, судячи з усього, перейняв радянський номенклатурний принцип кадрової політики, коли, одного разу потрапивши до владної обойми, чиновник залишається в системі й просто пересувається з посади на посаду.

‒ Але все це ‒ тільки якщо чиновник не ставить під сумнів основи системи. Чим путінська система не схожа на радянську, так це тим, що в останній діяв принцип демократичного централізму, тобто треба було підійматися знизу. Такі люди, як той же Аксенов, ніколи в житті не змогли б зайняти високі позиції, тому що бандитам шлях у владу в СРСР був заборонений. В цьому випадку це не просто оцінне судження: я цитую Владислава Суркова, який одного разу сказав, що Аксенова обрали керівником Криму у 2014 році саме тому, що потрібний був бандит для протистояння пасіонарним кримським татарам. Нехай він подає на мене до суду, якщо не згодний, з задоволенням судитимусь. Загалом, цій владі не потрібні люди з поглядами, у яких є власні ідеї ‒ потрібні абсолютно лояльні виконавці.

Ще у 2018 році Сергій Аксенов подавав до суду на видання «Примечания» і кримського активіста Іллю Большедворова з вимогою спростувати вказівки на кримінальне минуле політика в їх публікаціях і навіть стягнути моральну шкоду. Чим саме закінчилися ці розгляди, з відкритих джерел невідомо. Кримські журналісти й до цього шукали свідоцтва причетності Сергія Аксенова до злочинного угрупування «Сейлем», однак прямих підтверджень цьому в офіційних матеріалах МВС так і не знайшли.

Тим часом колишній голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим Сергій Куніцин передбачає, що Сергій Аксенов навряд чи встигне скористатися «губернаторським обнулінням» у 2024 році, оскільки втратить свій пост раніше.

Сергій Куніцин
Сергій Куніцин

‒ За українською Конституцією Криму, ухваленою Верховною Радою, президент не міг просто так зняти прем'єр-міністра республіки: він призначався через кримський парламент за погодженням з Києвом. А в росіян все просто: якщо Путін вирішив, що б там не було написане в законах, губернатора відішлють у відставку. Це жодної проблеми не складає. В Аксенова перший дзвіночок був у 2019 році, коли розділили посади глави республіки та глави уряду. Йому дали поставити на другий пост свою людину ‒ Юрія Гоцанюка, але я думаю, що наступним кроком буде призначення кого-небудь з Москви. Крим ‒ регіон дотаційний, і там потрібно дуже жорстко контролювати всі федеральні програми.

Якраз напередодні, 24 вересня підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя заарештував звільнених напередодні віцепрем'єра російського уряду Криму Євгена Кабанова та міністра будівництва й архітектури Криму Михайла Храмова до 22 листопада. Кабанов відповідав за реалізацію федеральної цільової програми в Криму та, за інформацією слідства, підозрюється в шахрайстві в особливо великому розмірі, пов'язаному з будівництвом об'єкта, призначеного для водозабезпечення півострова.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До цього працював три роки на «Громадському радіо». Народився в 1969 році в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG