Доступність посилання

ТОП новини

«Пляжів немає і робити тут нема чого». Як Крим втратив узбережжя і чекає на російські мільйони


Шторм на набережній Ялти. Архівне фото
Шторм на набережній Ялти. Архівне фото

У курортних регіонах анексованого Криму понад пів сотні набережних повністю або частково зруйновано. На руїнах цього літа зустрічали туристів, які були незадоволені такою ситуацією. Російська влада обіцяла відновити кримське узбережжя за кошти російських дотацій. Але, як з'ясували Крим.Реалії, поки що у пріоритеті – лише берег південнобережного селища Олива, яке готують для яхт високопоставлених росіян. Скільки доведеться чекати іншим, невідомо.

Причиною масового руйнування кримських берегів названо шторм, що вирував на півострові минулої осені. Ураганний вітер піднімав хвилі на кілька метрів, вони зносили стаціонарні об'єкти на набережних, затоплювали будинки кримчан, знищували дороги та руйнували бетонні споруди на узбережжі.

Штормові хвилі у Севастополі, 29 листопада 2023 року
Штормові хвилі у Севастополі, 29 листопада 2023 року

Кримчани, які мешкають біля моря, можуть підтвердити: шторм швидше добив те, що руйнувалося роками через безгосподарність. Берегоукріплювальні споруди, набережні та пірси в кримських регіонах давно потребували реконструкції та зміцнення. Причому це стосується, зокрема, і популярних курортних регіонів – Ялти, Алушти, Партеніту та інших.

Ще навесні російська влада Криму анонсувала ремонт на узбережжі. Але до початку літа берег більшості курортів так і залишився у руїнах, викликаючи невдоволення у курортників.

Пляж у селищі Миколаївка Сімферопольського району. Архівне фото
Пляж у селищі Миколаївка Сімферопольського району. Архівне фото

Наприкінці сезону російська влада оголосила про плани облаштувати берегоукріплювальні споруди в південнобережному селищі Олива, з'ясували Крим.Реалії. Але ці споруди розраховують поновити не для місцевих жителів чи туристів, а для російського проєкту облаштування яхтової інфраструктури на Кримському півострові. Розпочати вирішили з Оливи, куди ходять яхти високопоставлених росіян.

Берег особливого призначення

За даними російського порталу держзакупівель, державне підприємство «Росморпорт» витратило 12 мільйонів рублів на закупівлю послуг проведення ремонтно-відновлювальних робіт берегозміцнювальних і протизсувних споруд санаторію №9 у селищі Олива на південному узбережжі Криму.

Повідомлення про закупівлю ремонтно-відновлювальних робіт на берегоукріплювальних і протизсувних спорудах у селищі Олива, серпень 2024 року
Повідомлення про закупівлю ремонтно-відновлювальних робіт на берегоукріплювальних і протизсувних спорудах у селищі Олива, серпень 2024 року

На цю суму, за умовами закупівлі, повинні будуть відремонтувати та збудувати набережні, пірси, моли, доки та інші портові споруди, а також збудувати портові та річкові споруди і пристані для яхт. Роботи в Оливі передбачені у 2024 та 2025 роках.

Роботи на цих об'єктах в Оливі мають розпочатися вже у серпні, йдеться у документації.

Ідею розвитку яхтової інфраструктури на базі портів Криму, що простоюють через санкції, ініціював особисто президент Росії Володимир Путін. Ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну він розпорядився будувати на півострові яхтову інфраструктуру. Те, що ці роботи розпочинаються в Оливі, не дивно. Жителі цього селища багато років живуть в умовах різних обмежень через те, що в радіусі 500 метрів розташовані паркани високопосадовців.

Паркан біля Оливи та Кастрополя. Траса Ялта-Сімферополь. Крим, квітень 2018 року
Паркан біля Оливи та Кастрополя. Траса Ялта-Сімферополь. Крим, квітень 2018 року

Путін на яхті та військові кораблі

На узбережжі цього селища, як неодноразово писали Крим.Реалії, розташований об'єкт, обгороджений металевим парканом заввишки кілька метрів, який місцеві називають «дачею Путіна».

Замість виду на море – паркан: як змінилася траса Ялта-Севастополь (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00
Завантажити на комп'ютер
Під час візиту Путіна узбережжям трикутником вишикуються військові кораблі
«Новая газета»

«За словами місцевих, Володимир Путін прибуває на кримську дачу не лише автомобілем чи гелікоптером, а й яхтою. Під час його візиту узбережжям трикутником вишикуються військові кораблі», – писала російська «Новая газета».

Ні сам Володимир Путін, ні представники його оточення цю інформацію не коментують публічно.

За п'ять кілометрів від Оливи раніше бачили яхту бізнесмена та друга Путіна Аркадія Ротенберга.

Ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну ця територія посилено охоронялася російськими військовими. Уздовж берегової лінії селища на Південному узбережжі Криму було помічено російські військові кораблі та катери берегової охорони.

«Стільки років нічого не робиться»

В інших прибережних регіонах Криму, де не такі очевидні інтереси російських функціонерів, спостерігається масова розруха. Відновлювати розбиті штормом набережні не поспішають, незважаючи на скарги туристів, які приїжджають туди.

Ми хочемо запитати: а де купатися? Страшно – штирі по всьому пляжу
Купальниця

У селищі Приморському на східному узбережжі Криму відпочивальники цього літа скаржилися на металеві штирі, що стирчали з-під води на пляжі. До курортного сезону ці території не підготували.

«Пляжі не готові зовсім. Написано скрізь на пляжах «Заборонено купатися!». А ми хочемо запитати: а де купатися? Страшно – штирі по всьому пляжу. Мають пройти комісії та подивитися, чи готовий пляж, а не писати, що пляжі закриті», – повідомила купальниця.

В Алушті кореспондент Крим.Реалії в середині серпня теж помітив арматурні штирі, що стирчали з піску на пляжі.

Металевий штир на пляжі Алушти, серпень 2024 року
Металевий штир на пляжі Алушти, серпень 2024 року

Берегоукріплювальні споруди там – також не в найкращому стані. Хоча відпочивальники продовжують користуватися ними.

Пляж в Алушті, серпень 2024 року
Пляж в Алушті, серпень 2024 року
Пляжів немає. І робити тут нема чого
Олександр Sid

На аварійні причали в Партеніті нарікає кримський блогер Олександр Sid.

«У Партеніті природа чудова. Але пляжів немає. І робити тут нема чого. Причал тут аварійний, він зачинений. Але це нікого не зупиняє, бо там повно людей. Стільки років тут нічого не відбувається і нічого не робиться, пляжі та хвилерізи не впорядковують», – каже він.

Руїни на мільярди

Загалом у Криму, за даними місцевої влади, необхідно відновити після шторму 69 набережних.

Цього року заплановані роботи на 26 об'єктах
Сергій Аксьонов

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) раніше повідомляв, що російська влада виділила Криму 5,1 мільярда рублів на ремонт берегоукріплювальних споруд, зруйнованих стихією. Ця програма, за його словами, розрахована на три роки.

«Цього року заплановані роботи на 26 об'єктах: 22 на території Ялти, по два об'єкти в Миколаївському сільському поселенні та в Алушті», – анонсував російський глава Криму.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов
Російський глава Криму Сергій Аксьонов

Він також обіцяв, що за кошти республіканського бюджету відновлять набережну в Судаку та берег у селищі Героївське під Керчю, а також укріплять дорогу в селі Морському під Судаком та відремонтують усю пошкоджену ділянку, включаючи набережну.

У розпал сезону почали встановлювати бордюри, розкопавши тротуари, – тепер не пройти, машину не припаркувати
Жителька Судака

Крим.Реалії не вдалося знайти повідомлень про успішну реалізацію робіт на перерахованих об'єктах. У Судаку ремонт доріг проводили в розпал курортного сезону, викликаючи обурення туристів і місцевих.

«То у нас влітку роблять дороги в місті, відлякуючи туристів, то цього року в розпал сезону почали встановлювати бордюри, розкопавши тротуари, – тепер не пройти, машину не припаркувати. Люди скаржаться, але чиновники показують очима вгору, мовляв, звідти наказ – усі знають, що бордюри виробляє завод, що належить одному з перших осіб кримської влади», – розповіла Крим.Реалії жителька Судака, яка здає житло відпочивальникам.

На початок курортного сезону роботи на зруйнованих пляжах так і не розпочалися. Наприклад, у Миколаївці до кінця сезону берег, як і раніше, зруйнований, з'ясував кореспондент Крим.Реалії.

Прибережна та пляжна територія селища Миколаївка, Сімферопольський район, Крим, серпень 2024 року
Прибережна та пляжна територія селища Миколаївка, Сімферопольський район, Крим, серпень 2024 року

Підійти до води проблематично як з боку готелів, так і громадських пляжів.

Пляж у селищі Миколаївка, Сімферопольський район, Крим, серпень 2024 року
Пляж у селищі Миколаївка, Сімферопольський район, Крим, серпень 2024 року

Російська влада Криму визнала, що ситуація з набережними може негативно позначитися на курортному сезоні. Сергій Аксьонов ще у квітні обіцяв компенсації курортному бізнесу на випадок збитків через розбиті набережні.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG