Доступність посилання

ТОП новини

Чи існує «план Трампа» про завершення війни в Україні?


Колишній президент США та кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп (п) і президент України Володимир Зеленський (л)
Колишній президент США та кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп (п) і президент України Володимир Зеленський (л)

До виборів президента у США залишився менш як тиждень. Якщо експрезидент Дональд Трамп повернеться до Овального кабінету, він діятиме із запаморочливою швидкістю, щоб закінчити війни в Україні та на Близькому Сході, пише Financial Times. Журналісти видання поговорили з радниками та прихильниками 45-го президента США, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.

«Передбачуваність – це жахлива річ. Звісно, інша сторона, вороги Америки хочуть передбачуваності. Трамп непередбачуваний, і нам, американцям, це подобається», – заявив Рік Гренелл, один із прихильників Трампа.

Співрозмовники Financial Times в оточенні Дональда Трампа розповіли, що новим планом завершення війни в Україні може стати переосмислення старого, а саме: порушених Мінських угод 2014-15 років. Другі Мінські домовленості передбачали кілька умов. Серед них – припинення вогню, обмін за формулою «всіх на всіх», відновлення повного контролю України над усім державним кордоном, але лише після проведення місцевих виборів на Донбасі. Саме вибори на непідконтрольній Києву території тоді стали однією із проблем. Крім того, угоди передбачали реформу Конституції України та «особливий статус» для Донбасу.

Ось і тепер нібито розглядається варіант замороженого конфлікту з автономними регіонами з обох боків демілітаризованої зони. Тільки цього разу, за словами давнього радника Трампа, будуть передбачені механізми контролю з наслідками за порушення угоди: «Є дві речі, на яких Америка наполягатиме. Ми не задіюватимемо наших чоловіків чи жінок у механізмі забезпечення угоди. Ми за це не платимо. Платити буде Європа».

Описаний Financial Times план, схоже, не зачіпає анексію Криму. Прихильники Трампа вважають, що Україна програє війну, тому прагнення врегулювання – це «морально правильний крок». А питання вступу України до НАТО пропонують відкласти на кілька років, каже представник першої адміністрації Трампа та колишній аналітик ЦРУ Фред Флітц: «Ми заморожуємо конфлікт. Україна не поступається жодними територіями. Вони не відмовляються від своїх територіальних претензій, і ми ведемо переговори, розуміючи, що остаточної угоди, ймовірно, не буде доти, доки Путін не покине сцену».

Кандидат у віцепрезиденти від республіканців Джей Ді Венс раніше озвучував таку пропозицію: лінія фронту стає лінією розмежування, довкола якої створюється демілітаризована зона. Хто її контролюватиме, Венс не уточнив, але зазначив, що вона буде «добре укріплена, щоб росіяни не вторглися знову». Україна не вступає до НАТО і збереже свою незалежність в обмін на нейтралітет.

«В одному з підкастів Венс говорив про те, як Трамп бачить завершення війни в Україні. Що Трамп усіх має посадити за стіл переговорів і накреслити якусь лінію, по обидва боки від якої має бути демілітаризована зона, два кілометри – в один бік, два кілометри – в інший. І цю зону хтось повинен контролювати: не Росія і не Україна. Ніхто до пуття не уявляє собі, що це таке. Трамп і його радники на прохання роз’яснити кажуть, що кандидат у президенти не хоче викладати всі карти на стіл, тому що тоді він не зможе нікого здивувати та не зможе натиснути на Володимира Путіна. Трамп хоче посадити всіх за стіл переговорів, щоб ніхто не був готовий до його пропозицій, і змусити їх вислухати його ідеї», – пояснила телеканалу «Настоящее время» американістка Олександра Філіппенко.

Але навіщо Володимиру Путіну сідати за стіл переговорів, якщо російська армія продовжує наступ в Україні? Ось як на це відповів Майк Волтц, член Палати представників від Республіканської партії, учасник війни в Афганістані: «Президент чудово розуміє, що таке важелі тиску, і у нас є серйозний спосіб тиснути на Росію економічно. Перший крок буде таким, словами Трампа: «Качай, качай». Ви наповнюєте світ більш дешевшою та чистою американською нафтою та газом. Ви знижуєте ціну».

«Дональд Трамп давно намагається підібратися до покладів в Алясці. Існує заборона на буріння саме там. Всі ці обговорення щодо демілітаризованої зони та економічного тиску на Росію я пропоную розглядати як передвиборчі заяви, передвиборчі умовляння Дональда Трампа. Згадаймо 2016 рік, коли він говорив, що не тільки збудує стіну з Мексикою, але й змусить Мексику за неї заплатити. Заявляв, що має чіткий план, просто він не хоче його публікувати заздалегідь. У результаті Мексика, звичайно, не платила нічого за стіну. І в період президентства Трампа було збудовано дуже небагато стіни», – нагадала американістка Олександра Філіппенко.

Путін раніше говорив, що вітає заяви Трампа про прагнення до мирної угоди. В Україні ж неодноразово повторювали, що заморожування війни – це просто шанс для російської армії перевести подих, щоб пізніше атакувати з новими силами.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

XS
SM
MD
LG