Святкування Оракъ Тойу (Свята врожаю) в рамках Днів караїмської культури відбулося в Старому місті Сімферополя, на подвір'ї місцевої кенаси – храму караїмів на вулиці Караїмській, 6. У традиційному заході взяли участь представники караїмських громад Сімферополя, Євпаторії, Бахчисарая, Феодосії та Ялти, а також інших національно-культурних і громадських організацій півострова.
Караїми, як і кримські татари і кримчаки, – корінний народ Кримського півострова. Їхня мова належить до тюркської мовної сім'ї, релігія – караїзм, де визнається тільки Старий Завіт. До революції 1917 року в Криму проживало близько 16 тисяч караїмів, станом на 2014 рік – 535.
Всього ж у світі нині налічується близько двох тисяч представників цього нечисленного народу. Крім Криму, громади караїмів існували в Західній Україні (Галич і Луцьк), Литві та Польщі. Історик, генерал і лікар Яків Кефели в середині ХХ століття писав: «Ми як народ, або тепер «народець з пригорщу (бир авуч Миллет)», під ударами політичних катаклізмів нашого часу зникаємо з лиця землі».
Оракъ Тойу під кенасою: як кримські караїми в Сімферополі відзначали свято врожаю (фотогалерея)

1
Свято врожаю проходило в старому дворику біля кенаси, реставрація якої триває з 2016 року

2
Фасад кенаси. До 2012 року в культовій споруді була редакція радіомовлення Кримської Телерадіокампанії

3
Дари осені, що символізують Оракъ Тойу. У центрі – купка тютюну. У Криму розвиток промислового тютюнництва багато в чому пов'язують з тютюновим магнатом, караїмом за походженням Йосипом Стамболі, який на початку минулого століття відкрив у Феодосії першу тютюнову фабрику

4
Гостей свята вітає голова встановленої російськими властями Криму регіональної національно-культурної автономії караїмів Наталія Кропотова (друга зліва – КР). Філолог за освітою, вона одна з небагатьох представників громади досконально знає мову і звичаї своїх предків

5
Представники караїмських громад із різних регіонів півострова

6
На святі презентували календар із караїмськими історичними пам'ятками в Криму

7
Кубете, караїмські пиріжки та кураб'є – традиційні частування караїмів

8
КОМЕНТАРІ: