У лютому 1856 року, 165 років тому, був підписаний Паризький мир і закінчена Кримська війна, яку на Заході називають Східною. У Севастополі, в якому відбулися основні битви, загинули десятки тисяч військовослужбовців союзних військ.
Уже в 1863 році, придбавши землю у російського генерала Бракера, французи влаштували військовий некрополь. За проєктом інженер-капітана Форпоса було створено своєрідне кладовище – зразок ландшафтно-паркового ансамблю і цвинтарної архітектури. Воно сильно постраждало під час Другої світової та остаточно знищене радянською владою в 1950-і роки.
У 1883 році за домовленістю Великобританії з Російською імперією до Севастополя прибули фахівці, які облаштували некрополь на Каткартовому пагорбі та перепоховали туди загиблих з усіх збережених в місті англійських кладовищ. Англійське кладовище також було частково зруйноване у 1941-1944 роках, а залишки його розграбовувалися аж до кінця 1980-х.
Турецьких воїнів ховали в основному там, де знаходився табір їхніх військ – в верхів'ях Кілен-балки і у доків яру. Після Кримської війни за могилами ніхто не доглядав, кладовище було забуте і до теперішнього часу всі місця можливих поховань забудовані дачними кооперативами.
У 1882 році на горі Гасфорта, де під час Кримської війни перебували позиції сардинців, під керівництвом інженер-майора Герардіні був побудований некрополь. Під час Другої світової війни і цвинтар, і каплиця були практично знищені. На цих пагорбах була передова оборонна лінія захисників Севастополя і вона регулярно піддавалася артобстрілам.
До 150-річчя початку Кримської війни, у 2004 році, за указом другого президента України Леоніда Кучми на місцях колишніх кладовищ створені нові меморіали. Як вони виглядають сьогодні, подивився кореспондент Крим.Реалії.
КОМЕНТАРІ: