Музей імені славетної української кримської вишивальниці, Героя України Віри Роїк відкрили в Кримському етнографічному музеї у 2012 році. Він представлений трьома виставковими майданчиками – залом і меморіальною кімнатою майстрині, залом «Історія української вишивки» і змінною експозицією робіт сучасних кримських учениць Віри Роїк, а також майстринь вишивки в різних техніках і матеріалах.
Віра Роїк (Сосюрко) народилася 25 квітня 1911 року в місті Лубни Полтавської області. З 1952 року разом із сім'єю жила в Сімферополі. Вела уроки і гуртки з вишивання у двох жіночих школах міста, а потім працювала інструктором декоративно-прикладного мистецтва в міському будинку народної творчості та обласному будинку вчителя. Крім традиційних українських, досконало оволоділа ще майже трьома сотнями технік і прийомів вишивки.
Майстриня організувала понад 140 персональних виставок в обласних центрах України, Росії, Молдови, Білорусі, а також Німеччини, Болгарії, Польщі, Туреччини, Канади, Монголії, Італії, колишньої Югославії, Бельгії. Її роботи зараз зберігаються в 43 музеях різних країн світу.
Вперше вишиті рушники Віри Роїк були представлені на Всесоюзній виставці в Москві у 1936 році. До речі, саме довоєнне її рукоділля, по суті, врятувала сім'ю від голодної смерті під час Другої світової війни.
«Бабуся виносила мамині вишивки на ринок, продавала або обмінювала на продукти. Мама ж тоді два роки поспіль в руки голки не брала взагалі, тому що була прикута до ліжка, причому довгий час пролежала ще й у гіпсі. Це наслідки важкої контузії та пошкодження хребта в результаті авіанальоту нацистів на Лубни в липні 1941 року», – розповідав кореспонденту Крим.Реалії син майстрині Вадим Роїк (він помер у 2020 році). За його словами, Віра Сергіївна змушена була потім двадцять років носити металевий корсет, проте він все одно не врятував її від інвалідності, тому що права рука майже втратила дієздатність. Тоді Віра Сергіївна почала вчитися вишивати лівою рукою.
19 серпня 2006 за видатний особистий внесок у розвиток культури України, утвердження традицій національного декоративно-прикладного мистецтва, багаторічну самовіддану творчу та педагогічну діяльність Указом Президента України Віктора Ющенка Вірі Роїк надали звання Герой України. Остання робота Віри Сергіївни – вишивка «Во славу Криму», над якою вона працювала влітку 2010 року. Померла майстриня 3 жовтня 2010 року. Похована в Сімферополі на міському кладовищі «Абдал».
КОМЕНТАРІ: