Затяжні й рясні червневі зливи, що чергуються з нетривалою спекою, дали старт справжньому грибному сезону на Кримському півострові. Досвідчені любителі «тихого полювання» відзначають небувале розмаїття білих грибів, зокрема, в лісових масивах поблизу Севастополя, а ще гірських білих грибів – у передгір'ї Східного Криму. Погодні умови створили так званий гідротермічний оптимум, тобто поєднання, оптимально сприятливе для плодоносіння грибів, констатують фахівці-мікологи Нікітського ботанічного саду.
При цьому медики не забувають повторювати, наприклад, що слід утриматися від збору навіть їстівних грибів біля автотрас, залізничних колій, промислових і військових об'єктів, лісових звалищ, каналізаційних відстійників. Адже гриби, крім цінних поживних якостей, мають властивість накопичувати в своїх тканинах шкідливі й небезпечні для людського здоров'я токсини.
У світі відомо про 200 видів шапинкових грибів, що використовуються людьми для певних цілей, з них близько 40 – для вживання в їжу. Перша ж наукова згадка грибів датується IV століттям до нашої ери: давньогрецький вчений Теофраст, учень і друг Аристотеля, в своїх працях писав про такі гриби, як печериці, трюфелі, сморчки. А ще через п'ять століть римський вчений-натураліст Пліній Старший вперше спробував розділити гриби на їстівні та отруйні.
Про грибне розмаїття на Ангарському перевалі та околицях плато Чатир-Даг – дивіться в цьому фоторепортажі.
КОМЕНТАРІ: