Доступність посилання

ТОП новини

«Балух у всіх списках на звільнення»: перспективи ув'язненого активіста в Криму


Володимир Балух
Володимир Балух

Українському активісту та фермеру з Криму Володимиру Балуху 8 лютого виповнилося 48 років. Правозахисники в Києві провели акцію на його підтримку. Після анексії Криму Балух повісив на даху свого будинку український прапор і відмовився від російського паспорта. Зараз він відбуває термін у 4 роки та 11 місяців колонії загального режиму за вироком російського суду.

Наприкінці 2016 року активіста затримали співробітники ФСБ. Вони стверджували, що на горищі його будинку були виявлені десятки патронів і кілька тротилових шашок. Пізніше його звинуватили ще й у побитті начальника Роздольненського ізолятора. Володимир Балух свою провину не визнав і підтримував голодування з 19 березня до початку жовтня 2018 року.

Український активіст, директор «Національного газетно-журнального видавництва», один з лідерів кримського Євромайдану Андрій Щекун підкреслює політичний характер переслідування Балуха.

‒ Сподіваюся, до Володимира, який перебуває у в'язниці в Керчі, дійде інформація про акцію в Києві. У будь-якому випадку у нас є адвокати, у нас є архієпископ Климент, який уповноважений бути його захисником. Сьогодні владика очолив місію нової Православної церкви України з роботи з політв'язнями, зокрема й у Росії. Володимира посадили з двох причин. По-перше, це страх окупантів перед тим, що з'явився лідер, який не побоявся викликів режиму та вивісив прапор української держави, таким чином давши зрозуміти, що Крим ‒ це Україна. По-друге, режим хотів показати, що буде з тими, хто продовжить такі речі робити й надалі. Страх і загрози фактично формують політику окупанта.

Андрій Щекун
Андрій Щекун

​Кримська активістка, член громадської ініціативи «Шторм» Олена Антонова привітала з днем народження Балуха його матір Наталю й ділиться враженнями від візиту.

‒ Ми з нею стали друзями й дуже часто приїжджаємо до неї в гості з різних приводів ‒ на Новий рік, Різдво, день народження. Так ми робимо третій рік поспіль. Вона нас сприймає як своїх дітей, пригощає ласощами й дуже радіє, що ми приїжджаємо. Вона живе, як мати, яка чекає на повернення свого сина, ‒ її очі наповнені любов'ю, вона сумує, але тримається, тому що це сильна жінка. У неї є юридична можливість відвідувати Володимира в колонії в Керчі, але фізично це дуже складно. У Наталії проблеми з ногами, вона погано ходить. Свої землі вони здали в оренду комусь, Наталія продала свою корову, оскільки здоров'я не дозволяє доглядати за худобою. Трактор і машина Володимира стоять, все завмерло в очікуванні, все чекає на свого господаря. Ми допомагаємо їй чим можемо та збираємо посилки в колонію. Зазвичай передаємо Наталії гроші, вона сама їх витрачає.

Активісти в будинку матері Володимира Балуха, 8 лютого 2019 року
Активісти в будинку матері Володимира Балуха, 8 лютого 2019 року

Андрій Щекун вважає, що українська влада недостатньо допомагає Балуху та іншим політв'язням.

‒ Мало що зроблено з боку української держави. У 2014-2015 роках громадськість провела два форуми з питань вимушених переселенців із Криму, виробила рекомендації для уряду, для Верховної Ради, для Адміністрації президента. Закріпили їх на комітетських слуханнях, а в 2016 році були проведені парламентські слухання, після чого доручили Кабінету міністрів до березня 2017 року відзвітуватися про хід виконання тих рекомендацій. Наскільки мені відомо, цього до сьогоднішнього дня немає, все завмерло. А там є чіткі пропозиції, що робити в таких ситуаціях. Давно вже необхідно створити фонд деокупації Криму на базі Міністерства з питань окупованих територій, який допомагав би політв'язням. Туди б закладалися не тільки бюджетні кошти, а й міжнародні.

Прізвище Балуха є в грудневій резолюції Генасамблеї ООН
Ольга Скрипник

Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник відзначає, що наступний шанс звільнити Володимира Балуха випаде влітку 2019 року.

‒ Формально у Володимира є право на передчасне звільнення, адвокат звертався з цього приводу, але 25 січня отримали відмову. Формальна причина: колонія недостатньо вивчила особистість Балуха, щоб дати свій висновок. При цьому колонія дала в цілому позитивну характеристику Володимиру. Наступний шанс буде через півроку, коли можна знову подати на передчасне звільнення. Балух не поїхав на те засідання ‒ він вважає, що все це судилище, і не хоче брати в цьому участь. Це не забороняє адвокатам продовжувати діяти на його захист. Прізвище Балуха міститься в усіх списках, які надсилаються на переговори з боку Міністерства закордонних справ, воно навіть є в грудневій резолюції Генасамблеї ООН. Наші колеги з США та Євросоюзу постійно пишуть про Володимира, просять Росію звільнити його.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG