Доступність посилання

ТОП новини

Крим у таємних документах: Pandora Papers підтвердила сліди бізнесу Гереги на Кримському півострові


Народний депутат України Олександр Герега та гіпермаркет «Новацентр» у Криму. Колаж
Народний депутат України Олександр Герега та гіпермаркет «Новацентр» у Криму. Колаж

Народний депутат України Олександр Герега та його дружина Галина володіли офшорними компаніями, які ведуть бізнес у Криму. Це випливає з документів, оприлюднених журналістами проєкту «Слідство.Інфо» у межах колаборації журналістів-розслідувачів Pandora Papers. Серед майже 12 мільйонів конфіденційних файлів, отриманих у результаті найбільшого світового витоку документів, згадується Крим у контексті будівельного бізнесу Герег.

Йдеться про мережу будівельних гіпермаркетів «Новацентр», що працює на півострові в російських реаліях. Вона виникла у 2014 році на місці магазинів української мережі «Епіцентр», але з новою співзвучною назвою та російськомовними цінниками.

В офісі українського «Епіцентру» всі ці роки заперечують причетність до «Новацентру», запевняючи, що цей магазин орендує їхнє приміщення в Сімферополі та Севастополі.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Пов'язані одним ланцюгом

Крим.Реалії ще у 2016 році розповіли історію появи «Новацентру» на півострові. Ми показали ланцюжок фізичних осіб і російських компаній, через які ці будівельні гіпермаркети були легалізовані на півострові.

Після російської анексії Криму в 2014 році, нагадаємо, будь-який бізнес, що заходив на півострів або бажав там залишитися, нова російська влада зобов'язувала перереєструватися за російським законодавством.

Гіпермаркет «Новацентр» у Сімферополі, жовтень 2021 року
Гіпермаркет «Новацентр» у Сімферополі, жовтень 2021 року

Для появи «Новацентру» в Криму знадобилася ціла група компаній і фізичних осіб. За інформацією федеральної податкової служби, кримські магазини записані на двох фізичних осіб ‒ московського підприємця Олега Воротного та жителя Севастополя Леоніда Пияка ‒ колишнього першого заступника начальника управління податкової міліції в Севастополі, а також ТОВ «Русбуд К» з міста Пушкіне Московської області. А єдиним власником всього цього ланцюжка є кіпрська офшорна компанія «Едлагор Ентерпрайзис Лімітед» (Edlagor Enterprises Limited).

Так, пошуки власника цього бізнесу привели нас до компанії, зареєстрованої в офшорній зоні, де ретельно оберігають інформацію про своїх клієнтів. Тому з'ясувати власників таких компаній непросто. Тепер же витік конфіденційних документів, що опинилися у журналістів Pandora Papers, показав: цією офшоркою (офшорна компанія ‒ КР) володіє Олександр Герега ‒ власниця української мережі «Епіцентр», яка офіційно заперечує зв'язок із кримськими магазинами.

Хто торгує в Криму

Pandora Papers виявила мережу офшорних компаній, що належала Олександру Герезі та його дружині екссекретарю Київради Галині Герезі. Документи міжнародних провайдерів (юридичних компаній, які створювали, управляли й тримали в «тіні» фінансову активність офшорних фірм) визначають подружжя Герег власниками п'яти кіпрських компаній, повідомляє «Слідство Інфо».

Галина Герега
Галина Герега

Вони належали подружжю Герег через два фонди ‒ Fundationsanstalt та Gold Taurus Stiftung, йдеться в документах. Така структура кіпрських компаній дозволяла на той момент уникати декларування, пояснюють журналісти-розслідувачі.

Обидва фонди не вказані в декларації Олександра Гереги, як і дві з п'яти кіпрських компаній, серед них і «Едлагор Ентерпрайзис Лімітед». Остання й володіє мережею будівельних гіпермаркетів у Криму.

Олександр Герега
Олександр Герега
Саме завдяки витоку Pandora Papers вдалося з'ясувати, що Олександр та Галина Гереги мали безпосередній стосунок до торгівлі будматеріалами, зокрема, в окупованому Криму
Журналісти «Слідство Інфо»

«Раніше зв'язок подружжя Герег із кримським бізнесом журналісти встановили через те, що партнером кіпрських фірм у цьому бізнесі виступав Олег Воротний, бізнес-партнер власників «Епіцентру». Однак саме завдяки витоку Pandora Papers вдалося з'ясувати, що Олександр та Галина Гереги мали безпосередній стосунок до торгівлі будматеріалами, зокрема, в окупованому Криму», ‒ стверджують журналісти «Слідство Інфо».

Документи, за їхніми відомостями, свідчать, що Олександр та Галина Гереги через мережу фондів і фірм були бенефіціарними власниками кіпрської компанії «Едлагор Ентерпрайзис Лімітед» у 2015 році та проводили фінансові операції з групою компаній Гереги мінімум до 2019 року.

Олександр Герега сказав журналістам, що «ніякого бізнесу в Криму не веде», а контроль над нерухомим майном (гіпермаркетами) та операційною діяльністю «Епіцентр К» у Криму був втрачений після його окупації та анексії Росією». Те саме говорять в офісі «Епіцентру» останні сім років.

Причетність «Едлагор Ентерпрайзис Лімітед» до групи «Епіцентр» Олександр Герега теж заперечує.

З офшору на кримські полиці

Журналісти Крим.Реалії вирішили перевірити, що відбувається зараз із кримськими будівельними магазинами. З'ясувалося, що гіпермаркети у Сімферополі працюють, як і раніше.

Центральний вхід у гіпермаркет «Новацентр» у Сімферополі
Центральний вхід у гіпермаркет «Новацентр» у Сімферополі

Покупка в магазині показала, що обслуговує його все та сама російська компанія «Новацентр К».

Чек з гіпермаркету «Новацентр» у Сімферополі
Чек з гіпермаркету «Новацентр» у Сімферополі

Оформлення й товар у магазині, як і раніше, нагадують корпоративний стиль українського «Епіцентру».

Товар на стелажах у гіпермаркеті «Новацентр» у Сімферополі
Товар на стелажах у гіпермаркеті «Новацентр» у Сімферополі

«Перше, що звертає на себе увагу ‒ майже ідентичне оформлення підлогових стійок. В «Епіцентру» на червоному тлі написано «Найкраща ціна», а у «Новацентру» на синьому тлі «Найкраща ціна». Цінники виконані схожим шрифтом. Система розміщення товару в магазині теж схожа. Асортимент великий, є товар не тільки російський, але й, наприклад, шпалери з Німеччини. Садова техніка переважно з Китаю», ‒ повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

За сім років не змінилася й структура власників компанії «Новацентр К». У російському реєстрі юросіб вона, як і раніше, належить офшорній «Едлагор Ентерпрайзис Лімітед». Від якої все так само відхрещується Олександр Герега.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG