Доступність посилання

ТОП новини

Операції Вермахту в Криму. Як захопили півострів у 1941-му?


Колаж. Адольф Гітлер разом з воєначальниками Вермахту. На тлі німецькі солдати, збитий літак Люфтваффе і морська піхота армії СРСР
Колаж. Адольф Гітлер разом з воєначальниками Вермахту. На тлі німецькі солдати, збитий літак Люфтваффе і морська піхота армії СРСР

У роки Другої світової війни Крим, як і раніше, захоплювали з півночі. Вермахт провів дві наступальні операції, щоб остаточно відбити півострів у Червоної армії: «Полювання на дрохв» і «Лов осетра». Чому мілітарні історики вважають, що війська, які наступають, завжди мають перевагу у Криму? Про це – у третій частині публікації, як захоплювали півострів за останні 100 років.

У роки Другої світової війни Крим захоплювали німецькі і радянські війська. Восени 1941-го Вермахт закріплюється у Причорномор'ї та Надазов'ї.

«Вересень 1941 року завершився котлом у районі Мелітополя. Наприкінці жовтня німці починають штурм радянських позицій, так звані Ішунські позиції на Перекопському перешийку, і через декілька днів вдається ці позиції прорвати», – пояснює мілітарний історик Василь Павлов.

У полон потрапили понад 140 тисяч радянських солдатів
Василь Павлов

За два тижні листопада 1941 року німці беруть під контроль майже весь Крим. Радянська армія утримує лише Севастопольську фортецю. У Керчі солдати масово здаються в полон.

«І завершилося все першою керченською катастрофою, коли в листопаді 1941 року в районі Керчі в німецький полон потрапило декілька десятків тисяч радянських солдатів», – каже Василь Павлов.

Крим. Севастополь. 1941 рік. Радянські військові оглядають літак Люфтваффе
Крим. Севастополь. 1941 рік. Радянські військові оглядають літак Люфтваффе

У грудні 41-го Червона армія йде у контрнаступ, проводить Керченсько-Феодосійську десантну операцію, відбиває у німців Керченський півострів. Але менше ніж через пів року Вермахт знову завдає удару по противнику.

Хто б не оборонявся в Криму, чинити опір військам, які наступають, там практично неможливо
Василь Павлов

«У травні 1942 року німецькі війська проведуть наступальну операцію «Полювання на дрохв» – це ліквідація радянських військ, які будуть зосереджені на Керченському півострові. Ця операція буде проведена протягом двох тижнів травня 42-го року і завершиться фактично повною катастрофою Кримського фронту, коли в полон потрапили понад 140 тисяч радянських солдатів», – розповідає Василь Павлов.

Влітку 42-го впаде і Севастополь. Німецькі війська проводять наступальну операцію «Лов осетра» і тепер повністю витісняють супротивника з Криму. Червона армія повертає півострів під свій контроль лише за два роки. І це калька наступальних операцій Вермахту, вважають історики. Радянські війська також заходять у Крим із півночі. Війська 4-го Українського фронту проривають потужно укріплену оборону противника на Перекопському перешийку, входять в місто Армянськ і захоплюють Ішунські позиції німців.

Крим. Cевастополь. 1944 рік. Радянський танк Т-34 на вулицях міста
Крим. Cевастополь. 1944 рік. Радянський танк Т-34 на вулицях міста

«В 44-му році радянські війська мали колосальну перевагу над німецькими військами під час оборони німцями Криму. Німецькі війська в Криму фактично не мали танків. Німецьким військам у Криму після втрати сухопутного коридору в Крим постачали все необхідне виключно морем. Радянській авіації вдалося встановити контроль над німецькими морськими комунікаціями», – пояснює Василь Павлов.

За останні 100 років Крим брали, прориваючи оборонні редути на Перекопі та Чонгарі. Далі оборона супротивника сипалася, – нагадують історики.

Крим. Севастополь. 9 травня 1944 рік. Бій на Приморському бульварі
Крим. Севастополь. 9 травня 1944 рік. Бій на Приморському бульварі

«Хто б не оборонявся в Криму, чинити опір військам, які наступають, там практично неможливо через особливості рельєфу. Фактично будь-які укріплення після Перекопу, після Чонгару дуже легко обходити, враховуючи кримський ґрунт, який кам’янистий і дуже твердий, і техніка абсолютно спокійно може не використовувати доріг, а використовувати будь-які території навколо них», – переконує історик Василь Павлов.

Крим недарма називають непотоплюваним авіаносцем, підсумовує він. Але захистити цю військову базу, на його думку, завжди дуже складно.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG