Спеціально для Крим.Реалії
З початку жовтня в кримських школах починають працювати підготовчі класи для майбутніх першокласників. Підготовка давно є платною, а з цього року чиновники від освіти впровадили ‒ поки, щоправда, в пілотному варіанті ‒ нові правила надання цієї послуги. Наскільки нова схема зручніша для корупційних дій, ніж попередня?
Під красивою вивіскою
Не так давно в освітніх установах півострова відбулися батьківські збори для тих, хто наступного року віддає своїх дітей до першого класу. Батькам розповіли про те, як проходитимуть заняття, куди й коли подавати заяви, а також про те, скільки коштуватимуть такі курси підготовки до шкільних реалій.
У кількох найбільш престижних освітніх установах Сімферополя, таких як гімназії імені Ушинського та Покровського, ліцей імені Макаренка, а також в «англійській» школі номер сім, батькам повідомили, що дошкільна програма проходитиме під патронатом якоїсь президентської школи, що втілює в собі найбільш інноваційні методики викладання та досвід лекторів провідних вишів Росії.
«Президентська школа» ‒ всього лише гарна назва приватного освітнього закладу
При більш детальному розгляді питання з'ясувалося, що «Президентська школа» ‒ всього лише гарна назва приватного освітнього закладу, що, судячи з інформації на сайті, використовує «франшизу» авторської освітньої методики Марата Зіганова з Москви. І пропонує свої послуги за різними напрямками, включаючи дошкільну підготовку.
Московські рекламники
Фірма з такою гучною назвою зареєстрована позаминулого року, вона не має в Криму абсолютно ніякої історії. Керівник і єдиний засновник «Президентської школи», Оксана Шевцова, ніколи раніше не згадувалася в контексті шкільної або дошкільної освіти, інноваційних педагогічних методик та інших сфер, хоч якось пов'язаних із педагогікою.
Навіть більше, пошук за ідентифікаційним номером Шевцової показав, що раніше вона була засновником і директором московської рекламної компанії «БВК», а також співзасновником двох поліграфічних компаній: «Ай Бі Принт» та «Мікспринт», теж розташованих у Москві. Всі ці підприємства сьогодні ліквідовані.
Цікавою є також адреса реєстрації «Президентської школи» ‒ це гуртожиток на вулиці Руській у Сімферополі. Разом із рекламниками там розташувався магазин садової творчості «Фрея», компанія з розробки кар'єрів і фірма, що спеціалізується на ремонтах будинків.
Ще більш впадає в око, що частина відомостей, що в Росії обов'язково заповнюються при реєстрації юридичної особи, в ситуації з «Президентською школою» виявилися не відображені. Зокрема, йдеться про статутний капітал підприємства, відомості про розмір якого парадоксальним чином відсутні в російському Єдиному реєстрі юридичних осіб.
Зручна схема
Яким чином приїжджі бізнесмени, які два роки тому заснували фірму в будівлі гуртожитку, змогли отримати необхідне лобі та підтримку в найкращих школах кримської столиці ‒ поки невідомо. Однак сам собою аналіз нової схеми оплати показує, що така схема менш прозора, а значить, більш зручна для корупційних цілей. Отже, поява «прем'єрської», «президентської» або «царської» школи в Криму, що сьогодні пронизаний корупцією у всіх сферах, була визначена наперед.
Поява «прем'єрської», «президентської» або «царської» школи в Криму, що сьогодні пронизаний корупцією у всіх сферах, була визначена наперед
Чим така схема зручніша? Раніше адміністрація школи могла надавати платні послуги дошкільнятам, які ходили на підготовчі курси, отримуючи за це оплату на свій розрахунковий рахунок. Мало того, що їх адекватне витрачання контролювалося фіскальними службами, так ще й у більшості випадків прямо на сайтах шкіл була бюджетна документація, яку міг перевірити будь-який охочий.
І якщо торік на підготовку пішли сто чоловік і кожен платив по тисячі рублів на місяць, то щомісяця школа отримувала на свій рахунок мільйон рублів. Менше в дохід вже не запишеш, а витратити мільйон так, щоб ще щось залишилося на «відкат» вищим кураторам, треба було дуже постаратися. І часто-густо старанням цим надавав оцінку Слідчий комітет Росії, порушуючи кримінальні справи за фінансові махінації навіть там, де ними й не пахло.
Тепер намагатися не треба ‒ всі гроші надходять на рахунки приватної фірми, що вільна розпоряджатися ними так, як їй заманеться. Без будь-якого контролю зі сторони. В іншому нічого не змінилося ‒ ті ж вчителі в тих же класах сіятимуть все те саме розумне, добре та вічне.
Все те ж, тільки дорожче
Тепер усі гроші надходять на рахунки приватної фірми, що вільна розпоряджатися ними так, як їй заманеться
Платити за наявність фірми-посередника батькам тепер обійдеться навіть не у два, а у два з половиною рази дорожче ‒ навчання в «президентській школі» коштує 2500 рублів (близько 1000 гривень ‒ авт.) на місяць. Для порівняння: у «непрезидентських» навчання коштує в середньому 900-1000 рублів (380-430 гривень ‒ авт.).
Відмовитися від дошкільної підготовки можна, але батьків активно обробляють історіями про необхідність психологічної адаптації до початку навчання, й вони змушені викладати досить відчутну для багатьох сімей суму ‒ адже піти навчатися до школи, де немає «президентської програми», не вийде, тому що всі майбутні учні закріплені тільки за однією конкретною школою.
Треба зауважити, що, за інформацією педагогів, викладеною в неформальному спілкуванні, за підготовчі заняття в суботи вони отримуватимуть надбавку не дві тисячі, а на п'ятсот рублів більше. При настільки помітному подорожчанні вартості послуги їхній оклад зріс всього на двадцять відсотків, що не може не викликати в колективах запитань про доцільність фірми-посередника й адекватність розподілу решти коштів, що надходять.
Утім, питань у кримських школах вже давно не ставлять ні педагоги, ні батьки, ні навіть школярі. Тим більше, якщо це стосується чогось президентського.
Ігор Воротников, кримський блогер
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові