Доступність посилання

ТОП новини

Кого пропустять, кого завернуть? Новий порядок переміщення між Кримом і материковою Україною


Уряд України вирішив тимчасово закрити пункти пропуску з анексованим Кримом через пандемію коронавірусу. У Держприкордонслужбі України уточнили, що на півострів пропускатимуть тільки громадян України та членів їхніх сімей, які зареєстровані в Автономній Республіці Крим або Севастополі, а також їхні транспортні засоби, вантажі та інше майно.

Водночас із Криму пропускатимуть лише громадян України, зареєстрованих на материковій частині країни. З іншого боку, прикордонне управління ФСБ Росії з 18 березня також обмежує в'їзд на півострів «іноземним громадянам» ‒ тобто українцям. Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов повідомив, що російська влада навіть планує примусово відсилати на карантин кримчан, які приїхали з материкової частини України. Про новий пропускний режим йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Віцепрем'єр-міністр України ‒ міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков розповів Крим.Реалії, чим керувався уряд при ухваленні обмежувальної постанови.

Сьогодні, буквально сидячи вдома на дивані в піжамі, ви можете врятувати світ. Право людини на вільне пересування програє праву на життя та здоров'я
Олексій Резніков

– Основна мотивація всіх заходів ‒ збереження життя та здоров'я українців. Це стосується і державного кордону, і так званих ліній розмежування, і адмінкордону з Кримом. Головна мета ‒ не дати можливість коронавірусу поширитися. Схожі заходи вживають країни Євросоюзу і не тільки. Зараз максимальна ізоляція ‒ завдання кожного. Якщо понад 80% людей залишатимуться вдома, це стане запорукою збереження їхніх життів і життів їхніх близьких. Сьогодні, буквально сидячи вдома на дивані в піжамі, ви можете врятувати світ. Ми цінуємо активність правозахисних організацій (які критикують заходи ізоляції жителів тимчасово окупованих територій ‒ КР), але вони самі прекрасно знають, що право людини на вільне пересування програє праву на життя та здоров'я. Сьогодні у світі є прецеденти, коли заради порятунку життів людей можуть обмежувати в їхніх правах і свободах.

При цьому Олексій Резніков додає, що адміністрація Держприкордонслужби України за погодженням з профільними міністерствами може в межах винятків давати українцям дозвіл на перетин або державного кордону, або адміністративного кордону з Кримом, або лінії розмежування на Донбасі.

Заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева переконана, що українські громадяни з Криму повинні мати можливість отримати лікування на материковій частині країни.

Обмежувальні заходи важливі, але для нас все ж важливо збалансувати питання прав людини, зокрема, жителів окупованих територій, і національної безпеки
Таміла Ташева

– Зараз країна переживає складні часи, ніхто не був готовий до таких серйозних викликів. Ми розуміємо, що обмежувальні заходи важливі, але для нас все ж важливо збалансувати питання прав людини, зокрема, жителів окупованих територій, і національної безпеки. В ухвалене урядом розпорядження щодо перетину контрольно-пропускних пунктів на адмінкордоні з Кримом потрібно вносити зміни, оскільки ми вже бачимо перші проблеми. Зокрема, охорону здоров'я на окупованій території неналежної якості, і ми, навпаки, виступаємо за посилення можливостей медичних установ у Херсонській області, щоб громадяни України з Криму могли в разі необхідності звертатися туди. Загалом, ми внесемо свої пропозиції для коригування чинного рішення уряду.

Таміла Ташева закликає кримчан із будь-яких питань звертатися онлайн у представництво президента України в АРК.

Зі свого боку, начальник управління з питань Автономної Республіки Крим і Севастополя Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Сергій Мокренюк вважає, що рішення російської влади про обмеження в'їзду на півострів в основі своїй є незаконним, але все ж має намір вивчити його з правової точки зору.

Якщо людей примусово поміщатимуть у карантин, у них буде право звернутися і до правоохоронних органів України, і в міжнародні інстанції
Сергій Мокренюк

– Я хотів би побачити документ, де перераховані всі ці обмеження і правила ‒ це поки що тільки заяви, і не зрозуміло, як саме вони будуть обґрунтовані. Якщо людей примусово поміщатимуть у карантин, у них буде право звернутися і до правоохоронних органів України, і в міжнародні інстанції. Росіяни незаконно кинули в тюрми приблизно 200 осіб з політичних мотивів, плюс вони точно так само незаконно поміщають людей у психіатричні лікарні. На жаль, не доводиться дивуватися тому, що тепер вони примусово триматимуть людей у лікарнях. Я не знаю, як безпосередньо захистити людину в анексованому Криму, оскільки Україна не має туди доступу, але ми можемо поширювати інформацію про такі факти порушень прав людини.

Тим часом радіослухача з Криму цікавлять два практичні запитання:

«Перше: якщо кримчани, зареєстровані на півострові, живуть у Києві, у них є довідка переселенця, то чи достатньо її для перетину адмінкордону? Друге: у моїх знайомих дитина з кримською пропискою навчається у школі на материковій Україні і не має такої довідки ‒ чи пропустять її з документом зі школи? Зараз вона у Криму на канікулах».

Сергій Мокренюк вважає, що українські прикордонники не приймуть обидва цих документи.

‒ Оскільки вони виконують тільки наявне розпорядження, навряд чи люди, про яких говорить слухач, зможуть приїхати на материкову Україну. Прикордонники вважають підставою для своїх рішень саме реєстрацію, тобто позначку в паспорті або інформацію з реєстру. Але ми зараз намагаємося розробити рішення, яке враховувало б інтереси держави та права конкретної людини. Сподіваюся, що нове розпорядження дозволить таким громадянам в окремих випадках перетинати адмінкордон. Взагалі, коли школи на материковій частині країни відкриються, то перестануть діяти обмеження, тому цей школяр зможе спокійно приїхати на навчання.

Сергій Мокренюк зазначає, що його міністерство вже підготувало деякі зміни до постанови українського уряду щодо обмежень для тимчасово окупованих територій, але поки вважає передчасним їх анонсувати.

Тим часом член Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова також збирається надіслати українському уряду рекомендації щодо порядку перетину адмінкордону під час карантину.

‒ Окупанти абсолютно не хочуть піклуватися про жителів окупованих територій, тому що це не їхній пріоритет. Ці люди можуть постраждати ще сильніше, ніж громадяни України на материку (материковій частині України ‒ КР). Є виняткові ситуації, коли у людини кримська прописка, але немає російського паспорта ‒ тоді її не може лікувати окупаційна влада, а Україна не впустить її без прописки на підконтрольній території. І таких винятків, нюансів досить багато. Якщо переселенці, які вже шість років живуть у Києві, поїхали зараз до батьків і не встигають повернутися за один день, це буде для них величезною проблемою: як ми вже чули, з довідкою переселенця їх не пропустять. До того ж, уже виросли діти, у яких взагалі немає ніякої прописки в українському паспорті. Потрібно було враховувати ці ситуації при розробці документів, щоб захистити цих людей.

Активістка з Криму Ельмаз Акімова стверджує, що, попри заяви Держприкордонслужби України, не помітила перевірок температури у тих, хто приїжджає з півострова на материкову частину країни.

Запроваджені обмеження ‒ це незручності і для кримчан, і для всіх інших, але я думаю, що адекватна людина має розуміти ситуацію
Ельмаз Акімова

– Особисто я часто перетинаю адмінкордон. Багато моїх знайомих їздять оформляти документи, деякі їздять у своїх справах ‒ на тренінги, зустрічі. Чесно кажучи, коли я прочитала, що на адмінкордоні нібито перевіряють температуру, то дуже здивувалася, бо температуру ніхто не перевіряє. Коли я їхала з Криму на материк (материкову Україну ‒ КР), скринінг нікому не робили. Безумовно, запроваджені обмеження ‒ це незручності і для кримчан, і для всіх інших, але я думаю, що адекватна людина має розуміти ситуацію. Це стосується не тільки власного здоров'я, а й здоров'я оточення. Потрібно нести відповідальність не тільки за себе, але і за тих, хто з тобою контактує.

Адмінкордон між материковою Україною і Кримом

Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Андрій Гевко

    Випусковий редактор та ведучий етерів Радіо Крим.Реалії. Закінчив Київський університет ім. Бориса Грінченка за спеціальністю «Журналістика». Почав кар'єру у виданні «Україна молода», згодом працював на телеканалі ICTV. На Радіо Свобода прийшов у 2017 році.  Починав журналістом і диктором новин. Захоплюється кінорежисурою та гітарою.

XS
SM
MD
LG