Доступність посилання

ТОП новини

Новий податковий «зашморг» для кримчан?


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

У Криму за останній рік у півтора рази, до 4,5 тисячі, зросла кількість орендодавців, які офіційно платять податки, розповів на прес-конференції в міжнародному інформаційному агентстві «Россия сегодня» керівник управління Фінансової податкової служби Росії у Криму Роман Наздрачов.

Крім того, російські податківці анонсували запровадження з 2020 року так званого податку на самозайнятих. За словами Наздрачова, для цього достатньо буде використовувати спеціальний мобільний додаток, а податкову звітність здавати не потрібно, так само, як і використовувати онлайн-касу.

Доцент кафедри економіки і фінансів Російської академії народного господарства і державної служби Алісен Алісенов вважає, що російська влада Криму вже помітила перші успіхи податку на самозайнятих у регіонах сусідньої Росії.

Крим через рік може увійти до переліку регіонів із цим податком
Алісен Алісенов

– Податок на самозайнятих був запроваджений у чотирьох пілотних регіонах, термін експерименту – 10 років. Уже підведені підсумки за перший квартал 2019 року – всього зареєструвалося приблизно 60 тисяч осіб. Цільовий поріг на цей рік – 200 тисяч зареєстрованих, і він реальний. Тепер влада готова достроково запровадити цей податок і на інших територіях, рішення ухвалюватимуть суб'єкти, тобто вирішуватимуть не з Москви. Крим через рік може увійти до переліку регіонів із цим податком. У 2020 році кількість самозайнятих має бути 800 тисяч, а до 2024-го – 2 мільйони 400 тисяч. У першу чергу переходити на цей податок вигідно тим, хто працює в чисту або планує так працювати. Приблизно 17% із зареєстрованих самозайнятих – це ті, хто раніше були індивідуальними підприємцями на патенті, 25% – ті, хто займається перевезенням пасажирів, 8% здають квартири, а ще –консалтинг, репетиторство.

Алісен Алісенов зазначає, що при ставці податку 4-6% дві третини відрахувань йтимуть до місцевого бюджету, а решту направлять до фонду обов'язкового медстрахування.

Головний критерій для самозайнятого – він не повинен бути найманим працівником, і у нього не повинно бути таких працівників. Дохід – не більше 2,4 мільйона рублів на рік
Алісен Алісенов

– Пенсійні відрахування проводитися не будуть, тому самозайнятим за замовчуванням гарантується тільки соціальна пенсія на 5 років пізніше. Але буде можливість добровільних внесків до Пенсійного фонду, з якими нараховуватиметься стаж і певні бали. Головний критерій для самозайнятого – він не повинен бути найманим працівником, і у нього не повинно бути таких працівників. Дохід – не більше 2,4 мільйона рублів на рік.

Голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов переконаний, що серед приватних кримських орендодавців податкові декларації здає лише незначна їхня кількість.

Навіщо оподатковувати малий бізнес? Люди забезпечують свої сім'ї, не заважайте їм
Олександр Бурдонов

– За результатами наших опитувань туристів у пік сезону, 80% із них розміщуються в приватному секторі. При цьому офіційні засоби розміщення, які здають звітність, це приблизно 150 тисяч місць. У міні-готелів, гостьових будинків, за моїм припущенням, 100 тисяч місць. Грубо кажучи, приватний сектор – це 600 тисяч. Якщо квартира як засіб розміщення «не світиться» публічно, тобто на сайтах бронювання, піди її вилови – нереально. Кілька разів намагалися, нічого з цього не вийшло... Взагалі, останні чверть століття великий бізнес і чиновники кажуть, що якщо малий і мікробізнес не може платити податки, то нічого людям ним займатися. А що робити? Ідіть працювати до великого капіталу. А у нього потовитискач за мінімум відсотків, і там не заробиш щось серйозне, аби на виживання вистачило. Навіщо оподатковувати малий бізнес? Люди забезпечують свої сім'ї, не заважайте їм.

Крім усього іншого керівник управління Фінансової податкової служби Росії у Криму Роман Наздрачов заявив, що українських громадян – власників нерухомості – змусять платити податки в російську скарбницю. В іншому випадку переведення великих сум грошей на материкову частину України податківці погрожують підвести під статтю Кримінального кодексу Росії «за фінансування тероризму», тому що гроші можуть нібито йти на підтримку Збройних сил України на Донбасі.

Кримський психолог і публіцист Лариса Волошина вважає подібні заходи репресивними.

Це буде кинуте майно, яке з часом «націоналізують»
Лариса Волошина

– Таким чином, по-перше, громадян України, які мали там майно на момент окупації, змушуватимуть в'їхати до Криму для його продажу. Це означає, що люди наражатимуться на небезпеку. Наприклад, активістку з Ялти Ларису Китайську заарештували якраз у той момент, коли вона поїхала продавати свою квартиру, в кабінеті нотаріуса. По-друге, це буде кинуте майно, яке з часом «націоналізують». Є люди, які виїхали з Криму, але у них залишилися родичі, які здають ці квартири. Тепер вони раптом стають кримінальними злочинцями просто через розпорядження майном. Зараз ці люди перебуватимуть під постійним тиском.

Довідка: раніше Роман Наздрачов стверджував, що доходи громадян України від використання комерційного майна в Криму «фактично не обкладаються податками». Російська влада Криму має намір змінювати тарифну політику при укладанні договорів із ресурсозабезпечувальними організаціями для впливу на нерезидентів.

Глава російського уряду Криму Сергій Аксенов зажадав посилити роботу зі збору податків з осіб, які не мають російського громадянства, які живуть і працюють у Криму.

Російський міністр праці і соціального захисту Криму Олена Романовська стверджувала, що приблизно 160 тисяч кримчан не платять податки і страхові внески в російський бюджет Криму.

У сусідній Росії приблизно 20 мільйонів чоловік вважаються самозайнятими – людьми, які отримують дохід від тієї чи іншої діяльності, але при цьому не платять податки. На думку експерта, в Криму не знайдеться охочих «ставати на облік» у разі запровадження російського податку для самозайнятих.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG