Понад 160 некрологів російських військових із Криму вдалося знайти редакції Крим.Реалії за останні три місяці. Це не лише нові загиблі, а й раніше невідомі похоронки вбитих на війні в Україні. Оновлено й дані вбитих із підрозділів армії РФ, що базуються в Криму.
Крим.Реалії ведуть список некрологів кримчан, які воювали в російських військах. На кінець березня 2024 року він налічує вже 675 прізвищ. Детальну інформацію про кожного можна побачити в таблиці некрологів.
Формування військ РФ із Криму зараз в основному розташоване в Херсонській області: це 126 обрбо, 127 розвідбригада, більша частина 810-ї бригади морської піхоти РФ, 1153 мотострілецький полк. У Запорізькій області, під Роботиним – 56-й десантно-штурмовий полк, 1152-й мсп.
126-а обрбо
За останні три місяці знайдено 5 похоронок на кримчан із цієї бригади. Але більше третини знайдених некрологів взагалі не містять інформації про підрозділ загиблого та місце смерті.
Російська 126-а бригада більшу частину війни перебуває на Херсонщині. Ось знімали відео, як улітку були на островах Дніпра, у коментарях зазначається, що будинків, де розміщувалися, вже немає.
1 березня 2024 року повідомили про загибель у Кринках бійця з позивним «Скрип» («Скрипа»). Встановити інші дані й те, чи він кримчанин, наразі не вдалося.
У відео з окупованого лівобережжя Херсонщини, яке стало частиною некролога цього бійця, є слова того, хто проводив зйомку: «Навіщо тебе фотографувати, давай я тебе на відео на згадку зніму, все одно ти скоро помреш». А в коментарях до некрологу зазначається, що із показаних у відео вбиті вже троє.
810-а обрмп
Зі 160 нових кримських некрологів – 29 – це бійці 810-ї бригади морпіхів РФ. Здебільшого втрат зазнали в Херсонській області України, у частині похоронок вказане місце смерті – Кринки.
Кримчанин Євген Германов із села Октябрське Красногвардійського району був штурмовиком у бригаді, убитий у Кринках наприкінці листопада 2023 року. Його старшого брата, Сергія, теж із 810-ї обрмп, було вбито ще 2022 року.
У бригаді багато зниклих безвісти, знайдено десятки повідомлень про пошуки таких. Наприклад, Сергія Бєлянінова із кримського села Молочне з листопада шукає донька.
«Жодної офіційної інформації досі немає, просто на словах командира і військкомату – зниклий безвісти. Товариші по службі кажуть, що пішов на завдання у село Кринки і зник, командир при цьому про жодне завдання не знає і не говорить», – розповіла донька Бєлянінова у відео.
Коли 20 лютого Сергій Шойгу відрапортував російському президенту Володимиру Путіну, що Кринки взяті, деякі російські військові та їхні родичі мали шок.
Наприклад, так відреагувала дружина одного з них у коментарях у телеграм-каналі «Позывной OSETIN». Коментар було швидко зачищено.
Телеграм-канал «Не жди меня из Украины», який збирає базу загиблих і полонених російських військових, опублікував відео з військовим медиком РФ, який розповів про велику кількість поранених у районі Кринок.
«Щодня «триста». Молоді хлопці гинуть, молоді хлопці зазнають таких поранень і кричать «мені боляче», вони несподівано зазнають таких поранень, яких не повинні отримувати», – розповідав чоловік на відео.
Телеграм-канал «ВДВ за честность и справедливость» публікував відео поранених, які дві доби чекали на евакуацію з Кринок.
Колишній російський військовий із позивним «Осетин» стверджує, що втрати в районі Кринок становлять один до одного. «Кринки – просто знищення солдатів з обох боків», – писав колишній російський військовий у своєму телеграм-каналі.
Військовий експерт, оглядач військового порталу Defense Express Іван Киричевський у коментарі Крим.Реалії зазначає: ситуація на плацдармі дуже складна, й українські військові роблять титанічну роботу.
Дуже багато зусиль скеровують на те, щоб росіяни в районі Кринок перетворювалися постійно на «хороших»Іван Киричевський
«Дуже багато зусиль скеровують на те, щоб росіяни в районі Кринок перетворювалися постійно на «хороших». З іншого боку, справді, маємо зафіксувати такий факт, що ми, скажімо так, не маємо офіційно заявленої мети операції. Тобто, це у нас просто таке повторення історії з Малою землею, або це, скажімо так, просто був задум, щоб там скувати російські сили в цьому регіоні. Там більше 70 тисяч багнетів російської армії, які там просто товчуться, мають там свої проблеми, нікуди не рухаються – це все одно така важлива мета. Або це щось пішло, грубо кажучи, не так. Що, можливо, там не розрахували якісь моменти. Важко оцінити, відповідно, через те, що ми не знаємо задум операції наразі», – зазначає Іван Киричевський.
Зростає кількість убитих мобілізованих
За останні місяці стало помітно, що серед убитих на війні в Україні кримчан, котрі воювали за російську армію, зростає частка мобілізованих. Хоча дані про те, як потрапив на війну, часто замовчують і в некрологах, і в меморіальних заходах.
26-річний ялтинець Даниїл Веденмеєр із позивним «Німець» був мобілізованим, у російській 810-й бригаді змінив кілька спеціалізацій і на момент смерті вважався водієм-електриком взводу зв'язку.
Вбитий 3 лютого 2024 року, в Ялті поховали урну з його прахом. Похорон кілька разів відкладали через те, що не працювала поромна переправа.
Син відомих кримських скелелазів, сам Даниїл Веденмеєр був тренером, чемпіоном численних змагань, 7 разів визнавався найкращим скелелазом Криму.
У російській 810 обрмп раніше заявляли, що у них майже немає мобілізованих, і пишалися цим.
Але некрологи останніх місяців говорять про інше: мобілізовані є і там. У серпні 2023 року були вбиті кримчани єфрейтор Артур Оразов з Білогірська, молодший сержант Дмитро Курдубановський із смт Приморський, у листопаді – рядовий Ельдар Салімшаєв із Красноперекопського району, у січні – молодший сержант Костянтин Бондаренко. Родичі мобілізованого Олександра Кучми, який жив у Форосі, обурювалися, що чиновники про нього не згадали.
У соцмережах працює державний проєкт України під назвою «Хочу жить». За повідомленням організаторів цього проєкту, деякі мобілізовані до російської армії з Криму хочуть здатися в полон і використовують цю можливість.
Проєкт «Хочу жить» має телеграм-канал для нинішніх і потенційних військовослужбовців РФ, які не можуть уникнути мобілізації, але при цьому не хочуть воювати. Їх інформують, що мають право вибору: повернутися додому під час найближчого обміну або залишатися в полоні до кінця війни, або попросити притулок в Україні.
У нас є успішні кейси щодо обмінівВіталій Матвієнко
«Також з метою безпеки, щоб російська сторона не зрозуміла, що вони здалися добровільно, Україна їх оформляє як тих, хто здався в полон безпосередньо під час бою. Це гарантія безпеки для них у разі повернення на територію, якщо вони бажають, на територію Росії. Якщо ж повернення до Криму, то, власне... Поки тривають бойові дії, то всі їхні пільги, згідно з їхнім законодавством, за ними зберігаються, і російська сторона здогадається, що саме такий військовополонений здався добровільно, вони не можуть. Хочу сказати, що у нас є успішні кейси щодо обмінів і ті люди, які повернулися – попередньо здалися за проектом «Хочу жить», а потім повернулися за обміном, то вони живі-здорові, у них все добре», – розповів речник державного проєкту України «Хочу жить» Віталій Матвієнко.
Проєкт має сайт із детальною інформацією, куди звертаються, зокрема, кримчани.
«Щодо сайту, то територія Криму – це 1 137 595 заходів. Севастополь - 369645, ну і далі там зріз по містах. Скажімо, трійка – це Сімферополь, Євпаторія та Керч. А саме: Сімферополь – 540500, Євпаторія – 64645, Керч – 61915. Рівна динаміка. Зараз якихось суттєвих подій не відбувається на лінії зіткнення. Якщо ми говоритимемо про 2023 рік, то кількість звернень була більшою… Не те, щоб упала, вона вийшла на той рівень, на момент піку 2023 року. Власне, великого падіння якогось не відбувається. Як тільки щось відбуватиметься безпосередньо на лінії фронту, чи, скажімо так, у так званій Росії щось усередині відбуватиметься, і люди почнуть замислюватися, то, звичайно, вони можуть… Це не можуть, а зазвичай – статистика піде вгору, це абсолютно логічно», – зазначає речник державного проєкту України «Хочу жити» Віталій Матвієнко.
Засновник російської організації «Бойовий резерв» Ігор із позивним «Якут» у своєму телеграм-каналі відверто розповів про схему прихованої мобілізації в Росії.
«Верховний роздав ці доручення, що мають створюватися ці добровольчі з'єднання, але не у всіх регіонах вони створені. Зобов'язали, ну, не зобов'язали, а, скажімо так, порекомендували великим роботодавцям шість відсотків від свого колективу – у добровольці. Відбуватиметься, ймовірно, що з числа… Звичайно ж, грубо кажучи, ніхто з роботодавців таким чином своїх працівників не віддасть у добровольці. Ймовірно, це буде зроблено якось ззовні, добиратимуть. І ось це число – шість відсотків – йтиме в добровольчі батальйони», – розповів «Якут».
Засновник «Бойового резерву» стверджує, що така мобілізація вже 8 місяців відбувається в Москві і починається в Краснодарі.
«Ми розуміємо, що держава плавно рухається до такої… Не те, що прихованої мобілізації, а саме до тих заходів, які дозволять створювати більше добровольчих з'єднань та культивувати, скажімо так, набір добровольців. І до роботодавців… Чесно сказати, це була нарада закритого, звичайно, типу, але я розкрию інсайдерську інформацію, що через них набиратиметься певна кількість добровольців. Підприємство має взути, одягнути і, відповідно, спорядження: Hips 5 класу, каски там Бр-2, ось це має бути від роботодавця, щоб не покладати це на регіон. Звичайно, хитрий хід, але, як кажуть, побачимо», – розповідав він у своєму телеграм-каналі.
Хоча в даних загиблих російських військових найчастіше не вказують, як вони потрапили на війну, вдалося з'ясувати, що зі 160 знайдених за останні три місяці некрологів щонайменше двадцять один – це мобілізовані. Майже всіх, стосовно яких є дані, було вбито на Херсонщині.
З них вісім – жили в Севастополі, троє – в Ялті або біля неї, двоє з регіону Феодосії, по одному з Керчі, Євпаторії, Судака та Алушти, решта – із сіл районів Криму.
СПРАВКА: Российское полномасштабное военное вторжение в Украину продолжается с утра 24 февраля 2022 года. Российские войска наносят авиаудары по ключевым объектам военной и гражданской инфраструктуры, разрушая аэродромы, воинские части, нефтебазы, заправки, церкви, школы и больницы. Обстрелы жилых районов ведутся с использованием артиллерии, реактивных систем залпового огня и баллистических ракет.
Ряд западных стран, включая США и страны ЕС, ужесточил санкции в отношении России и осудили российские военные действия в Украине.
Россия отрицает, что ведет против Украины захватническую войну на ее территории и называет это «специальной операцией», которая имеет целью «демилитаризацию и денацификацию».
30 сентября 2022 года после проведения на оккупированных украинских территориях фиктивных референдумов о вхождении в состав России Москва объявила об аннексии Донецкой, Запорожской, Луганской и Херсонской областей Украины.
Роскомнадзор пытается заблокировать доступ к сайту Крым.Реалии. Беспрепятственно читать Крым.Реалии можно с помощью зеркального сайта: https://d1symyoz8hsmz7.cloudfront.net/ следите за основными новостями в Telegram, Instagram и Viber Крым.Реалии. Рекомендуем вам установить VPN.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.