Прокуратура Автономної Республіки Крим скерувала до суду обвинувальний акт щодо директора російського Інституту медіакомунікацій Кримського університету імені Вернадського Олександра Мащенка, якому раніше повідомлялося про підозру за статтями про публічні заклики до зміни кордонів України, колабораційної діяльності, розпалювання національної ворожнечі та виправдання.
У відомстві зазначили, що обвинувачений вів авторську програму на російському телеканалі «Миллет», у якій він «систематично транслював наративи держави-агресора, підтримуючи окупацію Кримського півострова та інших регіонів України».
«Зокрема, «медійник» наголошував на «історичному зв’язку» тимчасово окупованих територій з Росією, позитивно оцінював «їх звільнення у ході СВО» та стверджував, що «України як держави не має існувати у майбутньому». Позиціонуючи себе «учасником інформаційної війни на боці РФ», обвинувачений акцентував, що у дійсності держава-агресор «бореться з колективною Європою під жовто-блакитними знаменами». При цьому, він пропонував «відвозити до українського військкомату» всіх кримчан, які підтримують ЗСУ, розпалюючи тим самим національну ворожнечу», – йдеться у повідомленні відомства.
У повідомленні Прокуратури АРК прямо не називають ім'я та прізвище обвинуваченого, проте виходячи з опису та даних з відкритих джерел, випливає, що йдеться саме про Олександра Мащенка. Його публічних коментарів у цій справі поки немає. У разі, якщо його провина буде доведена, йому загрожує до 12 років позбавлення волі за статтями про публічні заклики до зміни кордонів України (ч 1, 2 ст. 110 КК України), колабораційну діяльність (ч. 6 ст. 111-1 КК України), розпалювання національної ворожнечі (ч. 1 ст). проти України у медіа (ч. 3 ст. 436-2 КК України).
Мащенко працював у Таврійському національному університеті ім. В.І. Вернадського з 2010 року. Після анексії Криму він залишився на півострові та продовжив працювати у створеному росіянами Кримському університеті імені Вернадського. 20 жовтня 2020 року рішенням Вченої ради російської КФУ та наказом ректора від 22 жовтня 2020 р. було створено Інститут медіакомунікацій, медіатехнологій та дизайну, який запрацював 1 січня 2021 року і який згодом очолив Мащенко.
Мащенко також є кореспондентом у російській «Парламентской газете» Криму та є ведучим на різних російських телеканалах у Криму, створених росіянами після анексії Криму.
Раніше експредставниця президента України в АР Крим Таміла Ташева заявляла, що «одним із пріоритетних завдань України після деокупації Криму стане виявлення та притягнення до відповідальності тих, хто сприяв російській анексії півострова». За її словами, ті, хто вчиняв злочини проти людяності та воєнні злочини, порушував права людини та вчиняв злочини, визначені як геноцид, мають бути притягнуті до відповідальності.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.