Засуджений російським судом у Криму до 17 років колонії кримськотатарський активіст і політик Наріман Джелял (за документами – Джелялов) розповів про тортури над українцями, викраденими на окупованих територіях. Його лист опублікував адвокат Микола Полозов на своїй фейсбук-сторінці.
«Днями, повертаючись із суду до СІЗО, зустрів нашого мелітопольця Ярослава Жука. Після перших фраз одразу впізнали одне одного. Ярослав виглядає добре. Однак одразу зауважив, що він погано чує. Часткова втрата слуху – результат нелюдських тортур. У Сімферополі його, як і багатьох викрадених під час війни громадян України, тримали у жіночому корпусі СІЗО під суворим наглядом. Десь півтора-два місяця тому їх перевели до нового СІЗО-2 на території 102-ї колонії. Там, окрім звичайних співробітників, охорону забезпечують бійці спецпризначення, які продовжують знущання з хлопців», – йдеться у зверненні.
За словами політв'язня, Ярослав Жук не хотів розповідати, «як там», але «за його інтонацією було зрозуміло, що нічого доброго». «Хлопці продовжують зазнавати фізичних знущань і морального приниження», – написав Джелял.
Поруч із Жуком тримають 20-річного кримського татарина з Херсонської області Аппаза Куртаметова. «Скільки там наших людей, він не знає, але вважає – близько ста. Незважаючи на тортури та знущання, Ярослав випромінює надію, добро, віру у власне визволення та нашу перемогу. Як і всі політв'язні», – резюмував він.
Раніше російське видання «Агентство» повідомляло, що в СІЗО Сімферополя утримують від 50 до 100 українців, захоплених російською армією чи спецслужбами на окупованих територіях України.
Раніше повідомлялося, що затриманого у червні цього року в окупованому Росією Мелітополі українського волонтера Ярослава Жука тримають у сімферопольському СІЗО, його звинувачують в «акті міжнародного тероризму».
Перед цим повідомлялося, що підконтрольний Росії Верховний суд Криму залишив у СІЗО громадянина України, ветерана АТО Павла Запорожця, який був затриманий в окупованому російською армією Херсоні.
30 липня стало відомо, що в окупованому Генічеську 22 липня російські силовики затримали екскомандира розвідувального корабля Військово-морських сил України «Славутич» Олексія Кисельова. Після цього, за даними Кисельова, російські силовики вивезли його до Криму та помістили у СІЗО.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.