Доступність посилання

ТОП новини

«Судилище над правдою»: НСЖУ випустила аналіз справ переслідуваних РФ журналістів у Криму, зокрема – фрілансера Крим.Реалії Єсипенка


Фрилансер Крым.Реалии Владислав Есипенко был задержан российскими силовиками 10 марта 2021 года в Симферополе
Фрилансер Крым.Реалии Владислав Есипенко был задержан российскими силовиками 10 марта 2021 года в Симферополе

Національна спілка журналістів України випустила спеціальне видання «Судилище над правдою в Криму: історії 20 українських журналістів, які зазнали російських репресій», до якого ввійшла історія засудженого РФ фрілансера Крим.Реалії Владислава Єсипенка.

«Ця збірка – результат багатомісячної роботи українських журналістів, членів НСЖУ та експертів, які провели детальний правозахисний аналіз сфальсифікованих справ проти професійних і цивільних журналістів у Криму», – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Куратором підготовки видання став секретар НСЖУ, відомий кримський журналіст Микола Семена, який сам зазнав переслідувань з боку російської влади.

Видання містить історії 20 журналістів, серед яких також Наріман Джелял, Ірина Данилович та інші. Кожен із них зазнав переслідувань через свою професійну діяльність.

«Для абсолютної більшості таких переслідувань окупаційна влада використовує надумані приводи та фальсифіковані докази, нерідко отримані від самих затриманих журналістів під примусом і тортурами», – пояснює правозахисниця Дар'я Свиридова.

До збірки увійшли аналітичні матеріали провідних правозахисників - Тетяни Печончик (Центр прав людини ZMINA), Дар'ї Свиридової (АО «AZONES») та Сергія Зайця (ГО «Інститут розвитку регіональної преси»). Експерти розкривають, як російська влада використовує псевдоправові механізми для придушення свободи слова.

«Ми хочемо показати світу, що переслідування журналістів у Криму – це системна політика окупаційної влади. За кожною справою стоять долі конкретних людей, які постраждали лише за те, що виконували свій професійний обов'язок», – наголошує Сергій Томіленко.

Видання підготовлено НСЖУ за підтримки шведської організації Civil Rights Defenders у рамках проєкту з підвищення обізнаності про російські воєнні злочини проти журналістів.

Національна спілка журналістів України закликає міжнародну спільноту посилити тиск на Росію задля звільнення всіх незаконно ув'язнених журналістів та припинення репресій проти представників медіа в окупованому Криму.

Владислав Єсипенко – український журналіст, фрилансер Крим.Реалії. До арешту висвітлював соціальну та екологічну проблематику, проводив опитування кримчан.

10 березня 2021 року його затримали у Сімферополі. Російська влада звинуватила журналіста у зборі інформації «на користь спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою».

У результаті Єсипенка засудили до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Російське обвинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі. Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.

У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенком вирок. Держдепартамент США також засудив вирок Єсипенка, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму». 2022 року Владислав Єсипенко став лауреатом премії Американського ПЕН, Barbey Freedom to Write Award та Національної премії НСЖУ за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка.

Наприкінці листопада 2024 року Міжнародна правозахисна організація Freedom Now подала від імені Єсипенка петицію до Робочої групи ООН із безпідставних затримань (WGAD).

У документі, який мають Крим.Реалії, вказуються численні випадки, коли російська влада порушувала права Владислава Єсипенка, який виконував журналістську роботу в анексованому РФ Криму.

За повідомленням Freedom Now, петиція публічна і найближчими тижнями WGAD проведе її попередній розгляд, а потім передасть російському уряду. Росія матиме 60 днів на відповідь. Якщо російський уряд не відповість (як це часто бувало в минулому), WGAD продовжить розгляд справи та винесе свій висновок.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://ddu6mbf6ylyna.cloudfront.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

XS
SM
MD
LG