У вересні 2023 року Збройні сили України завдали результативного ракетного удару по російських кораблях, які перебували в доку Севастопольського морського заводу. Від обстрілу постраждали великий десантний корабель «Минск» та підводний човен «Ростов-на-Дону». Незадовго до цього в місті нагороджували моряків за успішне відбиття атаки безпілотників. Через дев'ять місяців Росія продовжує замовчувати втрати через інцидент. Крим.Реалії знайшли інформацію про вбитих російських моряків. Розповідаємо про них у нашому матеріалі.
БДК «Минск» входить до складу Балтійського флоту Росії. У лютому 2022 року у складі загону великих десантних кораблів він увійшов у Чорне море нібито для участі у навчаннях, посиливши морське десантне угруповання перед початком повномасштабного вторгнення в Україну.
У момент ракетного удару корабель перебував на ремонті в доку Севастопольського морського заводу. Його планували найближчим часом спустити на воду. В ніч проти 13 вересня 2023 року цей док був атакований ракетами. У масштабній пожежі постраждали ВДК «Минск» та російський підводний човен «Ростов-на-Дону», який теж був там.
Після удару багато пабліків повідомляли про знищення всього екіпажу ВДК «Минск». Але офіційних підтверджень цього немає. У Міністерстві оборони Росії приховують інформацію про втрати. Однак через місяці після інциденту у відкритому доступі з'явилося багато імен загиблих.
Нові імена
Російський опозиційний проєкт «Можем объяснить» за результатами моніторингу військових кладовищ у Росії виявив убитих членів екіпажу субмарини «Ростов-на-Дону» та одного офіцера з ВКД «Минск».
Серед них – старший лейтенант Андрій Коршунов із Тамбова. На честь 25-річного офіцера вже встановили меморіальну дошку в Мановіцькій філії Новомикільської школи Мічурінського округу РФ.
«Андрій Коршунов проходив службу в 4-й Новоросійській бригаді підводних човнів на ДЕПЛ «Новороссийск» Чорноморського флоту. Учасник операцій у Сирії. Пізніше, разом з екіпажем продовжував нести службу на підводному човні «Ростов-на-Дону», що перебував на ремонті на заводі в Севастополі. У ніч на 13 вересня 2023 року Севастополь був атакований крилатими ракетами, удари припали на ДЕПЛ «Ростов-на-Дону», ВДК «Минск» і на територію заводу. Отримавши поранення та надихавшись чадним газом під час пожежі, вахтовий офіцер старший лейтенант Коршунов Андрій Сергійович загинув», – повідомляють у групі «Штурм глубины. Подводные лодки» у соцмережі «Вконтакте».
Серед загиблих на субмарині «Ростов-на-Дону» у російських пабліках названо ще двох військовослужбовців. «Були виявлені могили двох загиблих підводників із субмарини-ракетоносця «Ростов-на-Дону». Це мічман Андрій Краснояров та Микита Шейко. На обох похованнях помітні шеврони четвертої окремої бригади підводних човнів, куди входить уражений «Ростов-на-Дону», і дата смерті – 13 вересня (2023 року – КР)», – пише проєкт «Можем объяснить».
27-річний офіцер медслужби Артем Фаїзов родом із міста Мєдногорськ Оренбурзької області Росії. До переведення до Севастополя жив у Калінінграді. Місцеві пабліки пишуть, що він загинув разом з усім екіпажем корабля «Минск». Офіційного підтвердження цієї інформації немає.
Скільки військових моряків загинуло, не уточнюється. Екіпаж великого десантного корабля такої моделі, згідно з публічними даними, становить 87 осіб.
Експертизи не допомогли
Про смерть члена екіпажу ВДК «Минск», росіянина Юрія Передерієва з міста Ухта Республіки Комі в соцмережах повідомила його сестра Таїса.
«Юрій Передерієв перебував у місці ракетного удару, тобто залишився там практично попіл. Навіть дві експертизи ДНК не допомогли, аби прискорити впізнання. Визнали його загиблим офіційно лише зараз», – стверджує вона.
На «десантнику» під час обстрілу було вбито 22-річного старшого матроса Олександра Кисельова з міста Озерськ Калінінградської області. Влада району пообіцяла внести його до «Книги Пошани» та розмістити його фото на «Алеї Пам'яті».
За даними групи Озерська в російській соцмережі «Одноклассники», до повномасштабного вторгнення Росії в Україну вбитий навчався у місцевому коледжі агротехнологій та природооблаштування. 2018 року його призвали на строкову службу. Він служив на Балтійському флоті РФ. За розподілом потрапив на ВДК «Минск».
Потім Кисельов уклав контракт з армією РФ і продовжив службу на цьому кораблі електриком штурманської бойової частини.
«За роки служби був неодноразово відзначений медалями, зокрема за зразкову участь у парадах на честь Дня Перемоги. У лютому 2022 року Олександр Кисельов брав участь у заході ВДК «Минск» у порт Тартус (Сирія), у червні 2022 року отримав кваліфікацію «технік-механік»... Старший матрос Кисельов до кінця боровся за порятунок бойової одиниці. Похований в Озерську. У нього залишилися дружина, сестра, мати. Батько Олександра – Кисельов Ігор Володимирович – продовжує захищати інтереси нашої батьківщини на СВО (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – КР)», – сказано у повідомленні групи міста Озерськ у соцмережі «Одноклассники».
Проєкт «Не жди меня из Украины» оприлюднив ще кілька прізвищ убитих членів екіпажу ВДК «Минск». Серед них – Микола Орлов із міста Чулим Новосибірської області, москвич Максим Герасимов, Микита Федоров із Калінінградської області та Микола Просвєтов із міста Вілючинськ Камчатського краю РФ.
Їм було по 22-23 роки. Офіційних повідомлень про їх загибель у відкритому доступі немає.
Останнє нагородження
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну ВДК «Минск» у складі загону інших десантних кораблів ходив на навчання до Середземного моря, відвідував Сирію та Севастополь.
В умовах повномасштабних військових дій Росії проти України великі десантні кораблі розділилися: одні охороняли південне узбережжя Криму, інші – Керченський (Кримський) міст, а треті «здійснювали вогневу підтримку під час штурму «Азовсталі» в Маріуполі, повідомляло видання Балтійського флоту РФ «Страж Балтики».
Незадовго до ракетної атаки по «Севморзаводу» повідомлялося про нагородження моряків медалями «За військову доблесть» І ступеня та «За бойову відзнаку» за успішне відбиття атаки безпілотників на ВДК «Минск» у Севастополі.
«Кожен захід до Севастополя приносив балтійцям дедалі менше радості від зустрічі із землею, оскільки таїв у собі чимало загроз. Сигнал «Повітряна тривога!» тут лунає кілька разів на день ... Вночі знову зіграли повітряну тривогу – наліт безпілотників! Іноді до заводу (Севморзаводу – КР) квадрокоптери просто не долітали, але все одно кожен корабельний пост спостереження був напоготові. Як тільки фрегат «Адмирал Макаров», що стоїть на одному з причалів, зробив постріл з носової установки і збив один із дронів, через зв'язок пішли доповіді про цілі: другий безпілотник продовжував рух на ВДК «Минск». Завдяки майстерності стрільців та сучасній оптиці, атака дрона була успішно відбита, і ворожий безпілотник, що атакував «Минск», впав у лісопосадку. Вранці з ДКП підтвердили факт знищення літального апарату та оголосили подяку екіпажу», – так писав «Страж Балтики» про успіхи російських військових у відбитті повітряних атак.
А за кілька місяців у цьому ж районі російські військові вже не змогли відбити атаку на «Севморзавод», втративши ВДК «Минск» та підводний човен «Ростов-на-Дону».
Нове життя?
ВДК «Минск» після ракетного удару значно постраждав. Його розібрали, про що свідчили супутникові знімки від 31 жовтня 2023 року. Незабаром російська державна агенція ТАСС повідомила, що «десантник» планують відновити з використанням агрегатів колишнього корабля ВМС України. За інформацією російської газети «Известия», це робитимуть за оновленим проєктом.
ВДК «Минск», за останніми відомими публічними даними, базувався в Корабельній бухті Севастополя з повністю зрізаною надбудовою. Коли і де його відновлюватимуть, невідомо. Відновити також обіцяли і підводний човен «Ростов-на-Дону». За інформацією ТАСС, роботи хочуть завершити вже в червні за участі Севастопольського морського заводу та фахівців «Адміралтейських верфей» із Санкт-Петербурга, де було збудовано субмарину.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .