Кримськотатарський активіст, політик і журналіст Наріман Джелял (за документами – Джелялов), заарештований у Криму та визнаний правозахисними організаціями політичним в'язнем Кремля, звернувся до українських правозахисників, активістів, письменників, журналістів і чиновників, які напередодні оприлюднили лист Джелялу зі словами підтримки. Крим.Реалії публікують текст листа Нарімана Джеляла.
Дорогі друзі та колеги! Дякуємо вам за вашу підтримку!
Для мене – честь йти спільним з вами шляхом
Маю за честь йти спільним з вами шляхом. Поділяти спільні цінності та боротися за спільну мету: розвиток і зміцнення нашої держави.
Сподіваюся, що всі сьогоднішні випробування – індивідуальні та колективні – лише гарантують незворотність нашого шляху від радянського минулого до сучасної демократичної країни.
Наше завдання – лише зміцнювати державне та суспільне здоров'я
На жаль, Росія, переживаючи рецидив імперської хвороби, жорстко намагається зберегти свій хворобливий стан і не допустити не тільки свого, а й нашого перетворення.
Я впевнений, що, незважаючи на ризики, Україна та українці довели свій імунітет до цієї хвороби. І наше завдання – лише зміцнювати державне та суспільне здоров'я.
Насамперед – відновити національний суверенітет.
1 лютого 2022 року
Заяву кримськотатарського активіста, політика і журналіста Нарімана Джеляла опублікував виконавчий директор фонду «Відродження» (1998–2017 роки), доктор філософських наук Євген Бистрицький на своїй сторінці у фейсбуці.
Крим.Реалії публікують записки кримськотатарського активіста, політика та журналіста Нарімана Джеляла, заарештованого в Криму. Попередню частину читайте тут.
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.