Депутати російського парламенту Криму змінили місце діяльності. У зв'язку з ремонтом у залі парламентських засідань вони перемістилися до міськради Сімферополя. Тепер депутати працюють у менш комфортних умовах і голосують руками замість електронної системи, як раніше. Чи довго в таких умовах ухвалюватимуть рішення про долю Криму, читайте в нашому матеріалі.
За останні 1,5 року кримські депутати вже вдруге змінюють місце дислокації. Наприкінці минулого року через пандемію коронавірусу весь депкорпус зі звичної зали засідань відіслали по домівках, а голосування перевели в онлайн, що в результаті закінчилося скандалом.
Тепер же стало відомо, що депутати знову змінили парламентську будівлю. Цього разу перемістилися до міської ради Сімферополя. Але це вже не пов'язано з пандемією коронавірусу, яка знову набирає обертів у Криму. Парламентарії так розраховують перечекати ремонт, який зараз іде в будівлі парламенту.
Місто приймає
28 червня вперше за останні десятиліття сесія кримського парламенту пройшла не у звичній сесійній залі, а в міській раді. Ділити цю залу з місцевими обранцями та чиновниками депутатам доведеться в найближчі кілька місяців.
Кримський спікер Володимир Константинов очікує, що незабаром парламентарії отримають оновлену «найсучаснішу» залу.
Ми цінуємо наш будинок, нашу залу засідань. Вони історичні для КримуВолодимир Константинов
«Ми дякуємо нашим сімферопольським колегам за те, що надали нам цю, історичну для Сімферополя, будівлю для засідання. І ми тут зможемо спокійно повноцінно працювати. Безумовно, ми цінуємо наш будинок, нашу залу засідань. Вони історичні для Криму. Наша зала заслужила капітального ремонту. І дуже сподіваємося, що після його завершення ми отримаємо найсучаснішу, відповідну найновішим стандартам залу для проведення повноцінної парламентської роботи», ‒ сказав він на сесії.
Нове місце роботи для депутатів мало чим відповідає їхньому колишньому оточенню. Ця зала скромніша, ніж парламентська й не дає можливості голосувати за допомогою електронної системи. У сімферопольських депутатів вона своя, але технічно не передбачена для голосувань під час парламентських сесій. Тому депутати повернулися до ручного волевиявлення.
«У зв'язку з тим, що електронну систему голосування використовувати неможливо, голосувати ми будемо піднесенням руки. Відповідні зміни до регламенту внесені нами 16 червня. Під час голосування працюватиме лічильна комісія, вона забезпечує підрахунок голосів з питань порядку денного», ‒ оголосив кримський спікер.
Ручний підрахунок голосів значно ускладнював роботу сесії ‒ членам лічильної комісії доводилося нелегко оперативно підраховувати піднесені руки.
«Рахуйте, хто проти й утримався», ‒ підказував їм Володимир Константинов.
Згідно з останніми правками до регламенту кримського парламенту, депутати дійсно можуть голосувати без електронної системи.
«У разі неможливості використання електронної системи голосування проводиться відкрите голосування шляхом піднесення руки, про що голова повідомляє депутатів перед початком засідання», ‒ йдеться в регламенті.
Про те, що голосування мають проводитися саме в залі засідань кримського парламенту, в нинішній редакції регламенту нічого не говориться. Однак залишається норма про те, що під час сесій зал засідань оформляється державними гербами та прапорами Криму й Росії.
«Там кнопки натискали, тут руки підіймаємо»
Машин для голосування там немає, тому голосували рукамиЕдіп Гафаров
Віцеспікер російського парламенту Криму Едіп Гафаров сказав Крим.Реалії, що особисто його в нинішній залі для голосувань усе влаштовує.
«Я був на цій сесії, все нормально. Жодних у нас перешкод не було. Машин для голосування там немає, тому голосували руками. Така ж процедура, як і була в парламенті. Тільки там ми кнопки натискали, а тут руки підносимо. Яка різниця? Мене все влаштовує», ‒ сказав він.
Раніше про майбутній переїзд депутатів з будівлі кримського парламенту повідомляв перший віцеспікер Юхим Фікс. Але за його версією, парламентаріїв збиралися перевести до будівлі Кримського академічного російського драматичного театру в Сімферополі.
«Російський театр поруч, він камерний, саме підходить для проведення засідань. Театралам ми заважати не будемо ‒ сесії у нас раз на місяць. Голосувати ‒ ми внесли зміни до регламенту ‒ будемо руками», ‒ стверджував Юхим Фікс.
У самому театрі публічно не повідомляли про майбутні зміни. На сайті театру зазначено, що з 22 червня він працює з 50% -ю заповнюваністю через пандемію коронавірусу. Всіх відвідувачів просять приходити в масках. Ми намагалися зв'язатися з приймальною театру, але там, поки матеріал готувався до публікації, на наші дзвінки не відповіли.
Едіп Гафаров, у свою чергу, говорить, що поки депутати працюватимуть у міській раді.
«У міськраді краще нам працювати. Тому що там обладнане все для сесій. Поки ситуація така, що ми будемо працювати в міськраді», ‒ сказав він.
«Замінять усе»
Чи довго кримські депутати будуть позбавлені власного місця роботи, поки точно не відомо. Ремонт у залі парламентських засідань тільки розпочався. Його, за словами Юхима Фікса, там не проводили більше ніж тридцять років.
Должны сделать новый зал в соответствии с современными требованиямиЕфим Фикс
«Уже зайшов підрядник, почали розбирати залу, за дев'ять-дванадцять місяців мають зробити нову залу відповідно до сучасних вимог: замінять все, що стосується звуку, системи голосування, крісла ‒ вони ж уже зруйновані. За комуністичних часів ‒ це ж була зала обкому партії», ‒ сказав він агентству «Крыминформ».
За інформацією російського порталу держзакупівель, ремонт зали засідань, а також другого й технічного поверхів у будівлі кримського парламенту коштуватиме 100 мільйонів рублів.
Після ремонту сесійну залу, згідно з документами, очікують побачити такою:
Контракт на виконання ремонту на початку червня представники управління справами парламенту уклали з ТОВ «Реммастер» з міста Йошкар-Ола російської республіки Марій Ел.
Згідно з документами, роботи мають завершити до кінця цього року.
Ми намагалися зв'язатися з компанією-підрядником, але за телефонами, вказаними в документації, нам не відповіли.
Окрім того, у кримському парламенті планують у майбутньому обладнати перший поверх будівлі засобами енергозберігальних і протипожежних технологій, оновити системи опалення, кондиціонування та вентиляції, а також обладнати технічними засобами, що допоможуть забезпечити доступ до нього людей з інвалідністю.
За підрахунками Крим.Реалії, за останні декілька років на різні оновлення для кримського парламенту витратили близько 20 мільйонів рублів. Велика частина цих коштів була витрачена на нову підсвітку парламентської будівлі, яка стала предметом критики у кримському співтоваристві.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.