Російська влада Криму посилює обмеження для цивільних і все більше заохочує присутність військовослужбовців РФ. Крим.Реалії продовжують стежити за тим, що відбувається на Кримському півострові, поки Росія воює з Україною.
Чим довше Росія продовжує повномасштабне вторгнення в Україну, тим більше змінюється життя на території анексованого нею Криму.
Про появу на пляжах і причалах Севастополя оголошень про заборону відеозйомки повідомляють у Представництві президента України в АРК.
Раніше про таку ж заборону відеозйомки залізничної інфраструктури заявили у «Кримській залізниці». Ці заходи пов'язані з дією в регіоні середнього рівня реагування, оголошеного торік президентом Росії Володимиром Путіним.
Крім того, з лютого у Криму посилили перевірку цивільних автомобілів.
На тлі заборон для цивільного населення російські військові продовжують укріплювати Крим, мабуть, готуючись до наступу Збройних сил України.
Оборона Криму
Російські військові на окупованих територіях України укріплюють оборонними спорудами автодороги, що ведуть до Криму, з'ясував аналітик відділу досліджень зовнішньої та оборонної політики Американського інституту підприємництва Бреді Африк. Він опублікував супутниковий знімок, на якому помітні траншеї та загородження на коліях до Криму.
Їхня наявність доповнює загальну картину, що складається на півострові. Наприкінці минулого року перші оборонні споруди у вигляді окопів і «зубів дракона» з'явилися на півночі та Південному узбережжі Криму.
У лютому та березні російська влада півострова продовжує зводити там лінії оборони. Робітників для цього набирають за оголошеннями. В описі вакансій йдеться, що лінії оборони споруджують у Джанкойському та Красноперекопському районах.
Окопи в Криму риють, зокрема, і російські строковики, стверджує речниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк.
Зараз зусилля росіян спрямовані в бік Криму, туди підтягли додаткові інженерні підрозділиНаталія Гуменюк
«Росіяни усвідомлювали, що Сили оборони України не зупиняться на правому березі річки Дніпро (у Херсонській області – КР), вони просуватимуться далі. Зараз їхні зусилля спрямовані в бік Криму, туди підтягли додаткові інженерні підрозділи зі складу строковиків із Челябінської області, які допомагають там рити окопи», – повдіомила вона на початку березня.
Раніше російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) доповів російському президенту Володимиру Путіну, що будівництво фортифікаційних споруд у Криму завершиться до 15 квітня.
Фронт крові
У Сімферополі розпочато масовий забір крові у цивільних і доставка крові з інших станцій переливання крові в Криму, заявляють у Генштабі ЗСУ.
Активно проводиться пропаганда в установах усіх форм власності щодо залучення до забору кровіГенштаб ЗСУ
«Також активно проводиться пропаганда в установах усіх форм власності щодо залучення до забору крові якнайбільшої кількості людей через великі втрати і поранення російських окупантів на всіх напрямках бойових дій», – йдеться у повідомленні військового відомства.
Медичні установи Криму офіційно не закликають здавати кров для російських військових. Однак такі централізовані акції відбуваються у кримському центрі крові. У грудні минулого року там кров для російських військових здавали близько сотні студентів, повідомляють російські ЗМІ.
У самому центрі крові з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну офіційно оголосили, що підтримують політику російського президента Володимира Путіна, оприлюднивши на своєму сайті відповідне оголошення.
На сайті також опубліковано фото, на якому співробітники установи позують із написом «Своїх не кидаємо» – російським слоганом на підтримку військових, які беруть участь у повномасштабному вторгненні в Україну.
Раніше кров для російських військових здавали багато кримських чиновників, у тому числі й російський глава Криму Сергій Аксьонов.
Нині вони колективно збирають для російських військових на фронті продукти й речі.
«Дружинники» та партизани
Російська влада Криму визнала, що на півострові активізувався антивоєнний спротив і намагається протистояти йому.
Російська окупаційна влада, побоюючись активізації проукраїнського руху, дій патріотично налаштованих осередків, створює так звані «добровільні дружини»Генштаб ЗСУ
«У Сімферополі російська окупаційна влада, побоюючись активізації проукраїнського руху, дій патріотично налаштованих осередків, створює так звані «добровільні дружини». Мабуть, через війну в Україні існує певна нестача співробітників правоохоронних органів, тому, крім патрулювання міста, одним із завдань зазначених підрозділів має бути виявлення коригувальників та диверсантів», – стверджують у Генштабі ЗСУ.
Офіційних заяв щодо створення таких дружин у Криму у відкритому доступі немає. Але в деяких регіонах півострова діють «дружинники», сформовані з представників казачих формувань.
Казаки, спільно зі співробітниками поліції, виходять у наряд, патрулюють місцяВіктор Алексєєв
«Казачий патруль» було організовано з-поміж казаків Алуштинської казачої громади «Казача сила». Ми виграли тендер та уклали договір з адміністрацією міста Алушти на охорону громадського порядку. Також ми маємо додаткові угоди про співпрацю з поліцією та МНС. Казаки, спільно зі співробітниками поліції, виходять у наряд, патрулюють місця, де, за інформацією населення, найчастіше трапляються правопорушення», – повідомив заступник командира добровільної народної дружини «Казачий патруль» Віктор Алексєєв газеті «Алуштинский вестник».
Глава окупаційної адміністрації Севастополя Михайло Развожаєв публічно визнав, що у місті живуть люди, які очікують на прихід Збройних сил України.
«Періодично співробітники УФСБ Росії у Криму та Севастополі знешкоджують групи, які готуються до підривної діяльності. Про одну таку групу була інформація у ЗМІ. На жаль, це виявилися місцеві жителі, які були завербовані через спеціальні українські сайти й намагалися партизанський осередок організувати», – повдіомив він в інтерв'ю російському ТАСС.
Рух на підтримку України, за словами Развожаєва, проявляється по-різному: невідомі ріжуть колеса автомобілів із символікою російської війни Z і V, а також залишають у парках на лавках «написи про ЗСУ».
За даними Представництва президента України в АРК, останнім часом активісти кримського спротиву російській агресії поряд із публічними проукраїнськими акціями малюють у громадських місцях українську символіку та пишуть антивоєнні гасла на російських грошових купюрах.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.