Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Удар по базі РФ у Перевальному: українські військові показали безпілотник Top Gun


Мапа кримського півострова на тлі бойових дій, фотоколаж
Мапа кримського півострова на тлі бойових дій, фотоколаж

Українські військові 28 серпня показали дрон, яким ударили в ніч на 25 серпня по розташуванню російської 126-ї бригади берегової оборони Чорноморського флоту РФ у Перевальному Сімферопольського району Криму. Що це за дрон, якою могла бути ціль та чого очікувати на території Кримського півострова, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Як йдеться у телеграм-каналі Сил спеціальних операцій, в результаті атаки безпілотника Top Gun російська армія зазнала втрат убитих і поранених у Перевальному.

«Складність проведення операції полягала у певних особливостях рельєфу місцевості. Але дрони успішно подолали маршрут та дійшли до цілей», – йдеться у повідомленні.

Про удар по розташуванню 126-ї гвардійської бригади РФ у Перевальному повідомив 25 серпня представник української розвідки Андрій Юсов. Того ж дня російська влада Криму заявила, що вночі Крим і Севастополь були атаковані безпілотниками.

Телеграм-канал «Крымский ветер» повідомив про «приліт» у Перевальному, а також із посиланням на джерела повідомив про трьох загиблих та сімох поранених, яких «привезли до сімферопольського шпиталю на вул. Горького».

У телеграм-каналі російського блогера Олександра Таліпова кілька людей писали про «приліт» та пошкодження російської техніки.

Міноборони РФ цієї інформації не підтверджувало. Крим.Реалії не можуть оперативно перевірити інформацію з Криму з огляду на бойові дії та окупацію Кримського півострова.

«Складне завдання» для українських дронів у Криму

Що за дрон показали у своєму телеграм-каналі українські Сили спеціальних операцій? Інформації про це у відкритих джерелах немає. Керівник проєктів з безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук нагадав, що «Укроборонпром», згідно із заявами, виготовляє понад 120 типів дронів, їхні технічні характеристики не можуть бути у відкритому доступі.

Зараз удари не завдають одним видом озброєння, це комбінована операція
Павло Лакійчук

«Раз цей дрон показали – або його тактико-технічні характеристики вже відомі й не містять таємниці, або навпаки противника можуть вводити в оману чи трошки залякувати. Потрібно розуміти, що зараз удари не завдають одним видом озброєння, це комбінована операція, в якій можуть використовувати літальні апарати різних типів. Наприклад, могли запустити квадрокоптери з території Криму, а показати дрон, який може пролетіти 200 км. А могло бути і те, й інше – але показали те, що для нас зручніше», – наголосив Лакійчук.

Український військовослужбовець дивиться на екран дрона, що показує позиції російських військ, ілюстраційне фото
Український військовослужбовець дивиться на екран дрона, що показує позиції російських військ, ілюстраційне фото

Українські військові наголосили на особливостях рельєфу місцевості, які вплинули на складність проведення операції. За словами Лакійчука, йдеться про різні чинники, які довелося враховувати під час завдання удару. Противник не повинен своєчасно зрозуміти, що його атакують, і визначити напрям, куди прямують безпілотники.

Потрібно використовувати рельєф так, щоб радіолокатори противника не виявили наші засоби ураження
Павло Лакійчук

«Це передгір'я. Плюс до Перевального ще треба долетіти, і невідомо, з якого напрямку запускали дрони. Очевидно, їм довелося летіти над морем, потім підніматися на узбережжя, не виключено, що із західного напрямку там було непросто піднятися, доводилося огинати певні ділянки. Коли говорять про рельєф місцевості, треба розуміти, що існує радіолокаційна картинка, і потрібно використовувати рельєф так, щоб радіолокатори противника не виявили наші засоби ураження. Це складне завдання», – наголосив експерт.

У Перевальному – місце базування 126-ї окремої гвардійської бригади берегової оборони (в/ч 12676) та 8-го окремого артполку (в/ч 87714). Формування входить до складу 22-го армійського корпусу Берегових військ Чорноморського флоту Росії.

Ангари стоянки озброєнь 126 обрбо ЧФ РФ, Перевальне, Крим, ілюстраційне фото
Ангари стоянки озброєнь 126 обрбо ЧФ РФ, Перевальне, Крим, ілюстраційне фото

Згідно з інформацією, оприлюдненою журналістами Крим.Реалії на інтерактивній мапі російських об'єктів у Криму, в Перевальному розташовані бокси для зберігання військової техніки та озброєння, а також, ймовірно, паливно-мастильних матеріалів.

Що було ціллю в Перевальному?

Павло Лакійчук наголосив, що ціллю для удару українських сил оборони могли бути різні ресурси, які РФ мала намір використати у війні проти України. Це стосується не лише удару по розташуванню 126-ї бригади берегової оборони ЧФ РФ, зазначив експерт.

Для того щоб ці резерви не потрапили на передову, краще ліквідувати їх там, де вони концентруються
Павло Лакійчук

«Давайте не зациклюватися тільки на Перевальному. У Криму є ціла низка з'єднань берегових військ Чорноморського флоту РФ, які безпосередньо беруть участь у бойових діях на півдні України. Це і 810 бригада, і 126 бригада, всі вони сконцентровані на Запорізькому напрямку і зазнають втрат. Ці втрати потрібно компенсувати, тож у тилу, в місцях постійної дислокації накопичуються сили. Для того щоб ці резерви не потрапили на передову, краще ліквідувати їх там, де вони концентруються», – сказав він.

Як приклад Лакійчук навів удари по складах у Козачій бухті в Севастополі, зокрема про нещодавню пожежу, де, як заявила російська влада міста, «сталося займання у порожніх складах». За його словами, 126 бригада берегової оборони ЧФ РФ є «наступною ціллю – важливою і, головне, доступною».

Щодо Перевального, Лакійчук нагадав, що, згідно з журналістським розслідуванням, опублікованим на Крим.Реалії, в тій місцевості на полігоні російського 165-го навчального центру планували зробити школу снайперів для участі в бойових діях. Тому експерт не виключив ймовірності того, що не лише тили 126-ї бригади могли бути ціллю ЗСУ, а й навчальний центр для російських снайперів.

На полігоні перевальненської бригади також були великі склади боєприпасів. Їх, наскільки відомо, кілька місяців тому вже «бабахнули». Наші військові діють там методично і почуваються впевнено», – додав Лакійчук.

«Удари по Криму не зменшаться»

Представник української розвідки Андрій Юсов, коментуючи удар по розташуванню російських військових у Перевальному, заявив, що це був не перший удар по російській бригаді, і що Україна тепер «може завдавати ураження та реалізовувати операції в будь-якій точці окупованого Криму».

Павло Лакійчук, відповідаючи на запитання, чи очікується збільшення українських військових на території тимчасово окупованого Криму, нагадав про статтю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та першого заступника голови парламентського комітету з питань нацбезпеки України Михайла Забродського про те, як можуть розвиватися події на полі бою, а також про стратегію щодо Криму.

Поки ми не виженемо ворога з українського Приазов'я, Крим буде ціллю ЗСУ як тиловий та логістичний район супротивника
Павло Лакійчук

«Червоною ниткою у статті проходила думка, що основна перевага противника в тому, що він має можливість завдавати ударів на всю глибину нашої країни. І завдання ЗСУ на 2023 рік – ліквідувати ці можливості ворога. Військово-промисловий комплекс України та ЗСУ працювали над виконанням цього завдання та досягли певних успіхів. Свідчення тому – не лише кримська «бавовна», а й вибухи далеко на території РФ. При тому, що західні союзники заявили, що їхньою зброєю не можна завдавати ударів по території РФ, ми знайшли можливості боротьби з противником на його глибині. Можливо, не на всю глибину: за Уралом поки не рвуться склади та аеродроми, але прийде і їхній час», – сказав Лакійчук.

Експерт наголосив, що зараз на півдні України триває наступальна операція. І для того щоб діяти відповідно до стратегії українського командування та вибити супротивника з території країни, необхідно максимально знекровити, послабити супротивника.

«Як мінімум, поки ми не виженемо ворога з українського Приазов'я, з нашого материка, Крим буде ціллю ЗСУ як тиловий та логістичний район супротивника. А коли вийдемо на берег Азова, гадаю, і тоді удари по Криму не зменшаться, бо попереду буде інше завдання», – зазначив він.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв'ю Крим.Реалії заявив, що без ЗСУ звільнити Крим від російської окупації неможливо, і що повернення Кримського півострова під контроль України відбуватиметься комбінованим шляхом.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Олена Юрченко

    Кримська журналістка, радіоведуча. Жила і працювала в Керчі, залишила Крим після російської анексії півострова в 2014 році. Редакторка Крим.Реалії з 2014 року. Ведуча авторської програми «Міські історії» на Радіо Крим.Реалії. Авторка серії публікацій про Крим і міжнародну реакцію на анексію півострова. Учасниця програми медіа-партнерства UMPP з радіокомпанією KSGF (Спрінгфілд, Міссурі, США). Викладачка кафедри мультимедійних технологій і медіадизайну Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Співавторка посібника з інформування та комунікації «Інформаційна азбука для неурядових організацій».

XS
SM
MD
LG