Доступність посилання

ТОП новини

Крим «розцементувався» вдруге: найважливішого будматеріалу майже немає у продажу, а ціни зростають


Завод з виробництва бетону у Феодосії. Ілюстративне фото
Завод з виробництва бетону у Феодосії. Ілюстративне фото

У Криму та Севастополі у будівельних магазинах спостерігається дефіцит цементу, а там, де він є у продажу, ціна на цей будматеріал зросла у півтора-два рази. як з'ясували Крим.Реалії, продавці пов'язують ситуацію з недавньою атакою на Керченський міст – також ринок повівся у жовтні минулого року. Водночас найбільший місцевий виробник цементу продовжує працювати лише на користь російських військових.

У Севастополі складно купити цемент – його немає у більшості будівельних магазинів, а там, де він є, ціна на зросла у півтора раза. Про це повідомляє місцевий сайт Forpost.

«Мішок цементу марки 500, який коштував ще в березні 210 рублів за 25 кг, злетів до вартості 280-350 рублів. І з яких причин він відсутній? У наш цікавий час на думку спадають лише такі пояснення – надмірність і жадібність підприємців», – наводить видання слова одного із севастопольців.

Торгові мережі та оптові продавці цементу, яких опитало видання, підтвердили подорожчання. Як правило, вкотре пов'язавши його з вибухом на Керченському мосту, але також було відзначено зростання попиту, який негайно вплинув на ціну.

Дізнатися ціну на цемент у найбільшій мережі будівельних гіпермаркетів Криму «Новацентр» через сайт неможливо – він не працює з листопада минулого року, коли російська влада Криму «націоналізувала» підприємство українського власника Олександра Гереги.

Ціни на цемент виробника «ОЛВІ Крим», скріншот з сайту olvi82.ru
Ціни на цемент виробника «ОЛВІ Крим», скріншот з сайту olvi82.ru

Цемент є у наявності у невеликого місцевого виробника «ОЛВІ Крим» – 25-кілограмовий мішок можна придбати за 305 рублів, а мішок 50 кг – за 350 рублів.

На російському сайті оголошень Avito ціни ще вищі: мішок 25 кг продають за 350-380 рублів.

Ціни на цемент на сайті «Авіто», скріншот із сайту www.avito.ru
Ціни на цемент на сайті «Авіто», скріншот із сайту www.avito.ru

«Містозалежний» цемент

У середині осені 2022 року підрив Керченського мосту також обвалив місцевий цементний ринок. З 8 жовтня постачання почало сильно лихоманити, а на початку листопада на півострові виник стійкий дефіцит цього найважливішого будматеріалу.

Як пояснив у коментарі кримським ЗМІ директор будівельної компанії «Асгард» Ігор Анацький, більше половини цементу, який використовувався на Кримському півострові, надходило з російського Новоросійська. До того ж везли його автотранспортом. Російська влада після вибуху на мосту закрила проїзд ним для вантажних автомобілів. Цей захід діє і зараз.

Вантажні автомобілі через Керченську протоку переправляли на поромах, у Краснодарському краї черга перед переправою розтяглася на десятки кілометрів, а чекати у ній доводилося до п'яти діб. Лише 20 жовтня прес-служба компанії «Кримські залізниці» повідомила, що відновлено постачання цементу до Криму залізницею.

Пожежа на Керченському мосту на світанку в Керченській протоці. Україна, окупований Крим, 8 жовтня 2022 року
Пожежа на Керченському мосту на світанку в Керченській протоці. Україна, окупований Крим, 8 жовтня 2022 року

На початку листопада у торгових мережах Севастополя вартість цементу з Новоросійська становила близько 600 рублів за упаковку в 50 кілограмів – приблизно на 150 рублів дорожче, ніж до знищення прольотів Керченського мосту.

Російська влада Криму пустила вантажні каравани з Росії в об'їзд Азовського моря – через окуповані території півдня України. Але постачання стали дорожчими через подовження маршруту.

«Цементна лихоманка» закінчилася лише до кінця листопада.

Місцевий цемент – для російських військових

На Кримському півострові є власний виробник нині дефіцитного будматеріалу. Бахчисарайський цементний завод працює з 1960 року і до анексії Криму повністю забезпечував потреби місцевої будівельної галузі, включаючи приватне будівництво.

За даними російської статистики, наприкінці 2014 року завод покривав потреби Криму та Севастополя на 88%.

2 листопада минулого року російський парламент Криму «націоналізував» понад 130 об'єктів компаній, які «належать недружнім державам». До них потрапив і Бахчисарайський цементний завод. Раніше, за даними російського видання «Коммерсантъ», підприємство належало колишньому депутату Верховної Ради України Давиду Жванії, а також фізособам з України, Росії та Кіпру. За даними «Інтерфакс-Україна», Жванія ділив бізнес з іншим депутатом Верховної Ради – Миколою Мартиненком.

Наразі цемент місцевого виробництва у Криму практично недоступний приватним покупцям. Про це повідомляє севастопольський сайт ForPost із посиланням на гравців будівельного ринку Севастополя та Криму.

Представники АТ «Бахчисарайський комбінат Будіндустрія» повідомили, що зараз навіть не фасують цемент у мішки – вся продукція, яка виробляється, йде на потреби Міністерства оборони Росії.

Магазин будівельних матеріалів у Керчі. Крим, листопад 2022 року
Магазин будівельних матеріалів у Керчі. Крим, листопад 2022 року

При цьому статистика випуску в Криму основних видів будівельних матеріалів, виробів та конструкцій за січень-червень 2023 року каже, що портландцементу, цементу глиноземистого, цементу шлакового та аналогічних цементів за цей період було вироблено 28,5 млн тонн, що становить 101,4% від показників минулого року.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Андрій Покровський

    Кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки), житель Севастополя. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіці та охороні здоров'я, а також про особливості життя містян в умовах російської анексії півострова.

XS
SM
MD
LG