Доступність посилання

ТОП новини

Незабутий у ШІЗО. Правозахисники – про акцію на підтримку кримчанина Теймура Абдуллаєва


Теймур Абдуллаєв
Теймур Абдуллаєв

Фігурант сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Теймур Абдуллаєв уже понад рік безперервно утримується в штрафному ізоляторі – це спосіб найсуворішого утримання ув'язнених. Адвокати намагаються оскаржити дії керівництва колонії, однак останнє наполягає, що все відбувається в рамках закону, оскільки Абдуллаєв нібито «систематично порушує режим».

Тим часом Теймур Абдуллаєв перехворів на коронавірус в умовах ШІЗО і, за словами родичів, підірвав своє здоров'я. Активісти «Кримської солідарності» оголосили про початок акції «термінової інформаційної допомоги» ув'язненому, і до цієї ініціативи вже долучилися кілька українських правозахисних організацій. У червні 2019 року Теймура Абдуллаєва засудили до 17 років колонії суворого режиму, пізніше апеляція пом'якшила йому термін покарання на пів року. Українська влада, а також російський правозахисний центр «Меморіал» визнали всіх фігурантів сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» політичними в'язнями. Про те, як кримчанин виживає в російському штрафному ізоляторі і як йому можна допомогти, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Наприкінці травня матір Теймура Абдуллаєва Діляра передала в об'єднання «Кримська солідарність» лист, де так описала стан свого сина після перенесеної коронавірусної інфекції:

Короткочасне побачення з Теймуром мене шокувало: я побачила свого сина змученим, він сам на себе не схожий, лише шкіра та кістки
Діляра Абдуллаєва

«Вони спостерігали, як мій безпорадний син лежав на залізі та помирав – і ніхто не допоміг. Усі ліки, які я передавала через адвокатів, були практично неефективні, а УЗД на серце навіть не робили. Думаю, у нього міокардит – це часте ускладнення після такого вірусу, яке дуже складно піддається лікуванню навіть на волі, не кажучи вже про колонію. Мої дзвінки туди – це суцільні прохання про госпіталізацію сина. За словами головного лікаря, він часто підіймав це питання, побоюючись за здоров'я Теймура, але на медобстеженні вирішили так: якщо проблеми з тиском з'являться ще раз, то тоді, мовляв, і подивимося. Але наступного разу може не бути! Короткочасне побачення з Теймуром мене шокувало: я побачила свого сина змученим, він сам на себе не схожий, лише шкіра та кістки. Начальник дозволив мені зробити передачу, я зробила зранку, а на побачення пропустили о 12 годині дня і до 4 години. А о 5 годині Теймура повели в ШІЗО, він не встиг із передачі нічого поїсти, просто фізично не встиг, тому що передачі в 5 тільки приносять, а його відвели із загону».

Діляра Абдуллаєва
Діляра Абдуллаєва

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова ще в лютому 2021 року зверталася в російські ФСВП і ФСБ із проханням отримати дозвіл на візит до Теймура Абдулаєва та інших українських політв'язнів. Однак не домоглася цього. Російський правозахисник Лев Пономарьов направив начальнику управління ФСВП у Башкортостані Владиславу Дзюбі запит із вимогою надати інформацію про конкретні причини тривалого утримання Теймура Абдуллаєва в ШІЗО, але і цей запит поки залишається без відповіді.

Кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва розповіла Крим.Реалії, в чому полягає суть акції «термінової інформаційної допомоги» Теймуру Абдулаєву.

Зовсім не важливо, в якій точці світу живе людина, яка хоче взяти участь у цій акції
Лутфіє Зудієва

– Це кілька простих алгоритмів, які можуть підтримати своїми діями абсолютно всі люди, починаючи просто від небайдужих, закінчуючи правозахисниками, якимись уже державними інститутами. Найпростіше – це зробити аватар у Facebook або в будь-якій соціальній мережі на підтримку Теймура, привертаючи таким чином увагу до його історії. Друге – це розповісти саму історію будь-якими доступними способами. Тут, звісно, серйозну інформаційну підтримку могли б надати засоби масової інформації – і українські, і незалежні російські, і міжнародні. Третє – провести або фізичну публічну акцію в місті з умовою дотримання соціальної дистанції та інших вимог, або якусь онлайн-акцію, флешмоб на його захист. Зовсім не важливо, в якій точці світу живе людина, яка хоче взяти участь у цій акції.

Лутфіє Зудієва
Лутфіє Зудієва

Лутфіє Зудієва також закликає всіх охочих писати листи Теймуру Абдулаєву.

Практично всі українські в'язні періодично переводяться в ШІЗО за якісь дисциплінарні стягнення
Лутфіє Зудієва

– Писати треба, розуміючи, що листи проходять цензуру. Однак варто постаратися надихнути його, підтримати в цій ситуації. Нарешті, зараз правозахисники відправляють запити в прокуратуру Російської Федерації, уповноваженому з прав людини в цій країні Тетяні Москальковій із вимогою звернути увагу на ситуацію з Теймуром Абдуллаєвим. Взагалі, практично всі українські в'язні періодично переводяться в ШІЗО за якісь дисциплінарні стягнення. На практиці їх можуть виписувати за що завгодно: від неправильно застеленого ліжка до інтонації в голосі, яка не подобається співробітникам адміністрації установи. Адвокату Емілю Курбедінову відмовили в наданні інформації про те, на якій підставі адміністрація колонії відправила Теймура Абдуллаєва в ШІЗО. Вони в принципі не йдуть на контакт.

За словами Лутфіє Зудієвої, адвокати намагаються не тільки оскаржити дії адміністрації колонії, але і притягнути її керівництво і силовиків ФСВП до адміністративної відповідальності за необґрунтоване, за оцінкою правозахисників, рішення про тривале утримання кримчанина в штрафному ізоляторі. Цьогоріч у березні Офіс Генерального прокурора України у зв'язку з цим почав кримінальне провадження за фактом порушення законів і звичаїв війни представниками органів російської влади.

В УФСВП у Башкортостані публічно не коментували заяви правозахисників. Російський омбудсман Тетяна Москалькова також не реагувала на ситуацію з Теймуром Абдуллаєвим.

Керівниця українського Центру громадських свобод Олександра Матвійчук зазначає, що ситуація Теймура Абдуллаєва – типова для багатьох українців, які утримуються в російських в'язницях.

Це постійна практика тиску на політичних в'язнів
Олександра Матвійчук

– Це постійна практика тиску на політичних в'язнів. Ми бачимо, що навіть репресивні норми російського законодавства не підтримуються і не працюють. Виходячи з закликів Лутфіє, ми незабаром запустимо акцію, узгоджену з колегами з Криму і Російської Федерації. Мені здається важливим об'єднати зусилля, тому що у кожного з нас є досить різні інструменти впливу. Є напрацьовані способи, які можуть використовувати тільки російські правозахисники. Далі, щоб посилити всі адвокаційні дії – тобто звернення, клопотання адвокатів – потрібен потужний публічний тиск. Автівка не їде, якщо її не штовхати стусанами – так би я описала роботу правових норм у Російській Федерації. Для цього ми звертатимемося до всіх небайдужих людей в Україні та інших країнах із проханням приєднатися до написання листів за нашим зразком.

Олександра Матвійчук
Олександра Матвійчук

Олександра Матвійчук пояснює, що в результаті запити в російські федеральні органи з різних країн дадуть владі Росії знати про підвищену увагу до персони Теймура Абдуллаєва і, ймовірно, спонукатимуть її пом'якшити тиск на нього та інших українських політв'язнів.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

XS
SM
MD
LG