Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

МіГ, та не той: чи є літаки-носії «Кинджалів» на аеродромі під Севастополем


Винищувач МіГ-31К із ракетою «Кинджал» на російській авіабазі «Хмеймім», Сирія, Латакія, червень 2021 року
Винищувач МіГ-31К із ракетою «Кинджал» на російській авіабазі «Хмеймім», Сирія, Латакія, червень 2021 року

Минулого тижня президент РФ Путін заявив, що літаки з ракетами «Кинджал» розпочинають патрулювання над Чорним морем. З'явилися супутникові знімки МіГ-31 на аеродромі «Бельбек» під Севастополем. Чи можуть там базуватися носії «Кинджалів», читайте у матеріалі Крим.Реалії.

18 жовтня президент Росії Володимир Путін заявив, що літаки ВКС РФ МіГ-31 почнуть «постійне патрулювання» повітряного простору над Чорним морем. Про це очільник Кремля повідомив на пресконференції у Китаї. Він наголосив, що ці літаки мають на озброєнні гіперзвукові ракетні комплекси «Кинджал». При зльоті такого літака в Україні зазвичай оголошується повітряна тривога.

Путін сказав, що рішення про патрулювання вже ухвалене, і пояснив його тим, що США, на його думку, все більше «втягуються у конфлікт» в Україні, а також відправили у Середземне море два авіаносні угруповання у зв'язку з конфліктом між Ізраїлем та угрупованням «Хамас» у Секторі Газа. «Ми здійснюватимемо візуальний контроль, контроль за допомогою зброї за тим, що відбувається у Середземному морі», – зазначив Путін.

Того ж дня речник українських Повітряних сил Юрій Ігнат зазначив, що заява президента РФ Володимира Путіна щодо патрулювання винищувачів МіГ-31 у Чорному морі, ймовірно, спрямована на посилення напруги, але кардинально нічого не змінює.

«З технічного боку, характеристики аеробалістичної ракети Х-47 «Кинджал» дозволяють Росії запускати її по території України як у північному, та і у східному напрямках, акваторія Чорного моря – це лише один напрямок. Водночас російська авіація і так щодня патрулює там повітряний простір, у тому числі винищувачами та розвідниками», – зазначив Ігнат.

Водночас, за словами речника, заява Путіна може бути скерована на адресу країн-НАТО, які потенційно потрапляють у зону ураження «Кинджалів». Бо ракета Х-47 здатна нести і тактичний ядерний боєзаряд, як і крилаті ракети «Калібр» на російських кораблях у Чорному та Азовському морях, нагадав представник Повітряних сил.

Російський винищувач-перехоплювач МіГ-31К із ракетою «Кинджал» під час льотно-тактичних навчань із літаками Ту-22М3 дальньої авіації ВКС РФ, липень 2018 року
Російський винищувач-перехоплювач МіГ-31К із ракетою «Кинджал» під час льотно-тактичних навчань із літаками Ту-22М3 дальньої авіації ВКС РФ, липень 2018 року

Крім цього, за його словами, країни-партнери України, ймовірно, підніматимуть у повітря свої літаки для перехоплення російських винищувачів у нейтральному повітряному просторі над Чорним морем.

«Буря», яку здійняв Андерсон

Наступного дня MT Anderson OSINT-аналітик, який пише під псевдонімом, опублікував у соцмережі Х (колишня Twitter) пост із супутниковою фотографією аеродрому «Бельбек» за 15 жовтня.

«Варто подивитися, враховуючи потенціал нових МіГ-31 у «Бельбеку». Хоча навколо є кілька Су-30 та Су-27, деякі з яких накриті камуфляжною сіткою та шинами (?), на злітній смузі, схоже, є чотири МіГ-31», – повідомив він. (Worth a look given potential of new Mig-31s at Belbek. While there are handful of Su-30 and Su-27s around, some covered with camo netting and tires(?), the appear to be 4x Mig-31s on the flight line.)

Хто такий насправді МТ Андерсон, ніхто не знає. Це ініціали відомого американського дитячого письменника Метью Тобін Андерсона, володаря численних літературних премій, який схожим чином підписується – M.T. Андерсон.

Зазначимо, що аналітик MT Anderson ні словом не згадав про «Кинджали», написавши лише, що варто спостерігати за потенціалом МіГ-31.

У відповідь інший аналітик, Thord Are Iversen з Норвегії, поцікавився: «У своєму щоденному зведенні від 9 жовтня CDS згадало, що МіГ-31, що базуються в Мончегорську, були перекинуті на «Бельбек» у Криму. Хто-небудь бачив зображення, що підтверджують це розгортання?»

Російські військові літаки на території аеродрому «Бельбек», Крим, 4 червня 2016 року
Російські військові літаки на території аеродрому «Бельбек», Крим, 4 червня 2016 року

Після цих повідомлень піднялася невелика «буря» в українських ЗМІ, деякі згадали про перекидання до Криму літаків-носіїв «Кинджалів», посилаючись саме на заяву Андерсона. Хоча OSINT-аналітик про ракети не згадував.

Російські ЗМІ не відставали, розповідаючи, що ПКС РФ вже виконали розпорядження Путіна і перебазували до Криму літаки МіГ-31І, посилаючись на ті самі знімки Андерсона. Причому ці літаки поки що є лише на стадії розробки.

Зазначимо, що МіГ-31 перебувають на аеродромі «Бельбек» уже щонайменше понад рік. 1 жовтня 2022-го повідомлялося, що такий літак викотився за межі смуги та спалахнув.

МіГ-31 та МіГ-31К – у чому різниця?

МіГ-31 (за класифікацією НАТО – Foxhound) – радянський двомісний надзвуковий висотний всепогодний винищувач-перехоплювач далекого радіусу дії. Розроблено на базі МіГ-25 у 1970-х роках. Вважається першим радянським бойовим літаком четвертого покоління.

Озброєння у МіГ-31 таке. На нижній поверхні середньої частини фюзеляжу встановлено чотири керовані ракети великої дальності – 120 км, діапазон застосування за висотою від 25 м до 28 000 м. Крім того, на чотирьох підкрилових пілонах передбачено підвіску ракет з інфрачервоними головками самонаведення. В обтічнику з правого борту фюзеляжу встановлено шестиствольну автоматичну гармату калібру 23 мм, з боєкомплектом 260 снарядів.

Російський винищувач-перехоплювач далекого радіусу дії Міг-31
Російський винищувач-перехоплювач далекого радіусу дії Міг-31

Для МіГ-31 з чотирма ракетами та двома підвісними баками, пуском ракет на середині шляху, скиданням підвісних баків після їх вироблення та випущеної ПМК дозвукова практична дальність і тривалість польоту становлять відповідно 3000 км та 3 години 38 хвилин.

А ось МіГ-31К спеціально переобладнано як носій гіперзвукових ракет «Кинджал». Зокрема, змінено пілони, а також систему управління ракетами.

Журнал The National Interest повідомляв у травні 2022 року після першого застосування «Кинджала»: «Х-47М2 «Кинджал» є гіперзвуковою балістичною ракетою повітряного базування, здатною нести ядерну зброю. Ракета «Кинджал» була серед шести нових видів зброї, представлених президентом Росії Володимиром Путіним під час його звернення до нації у 2018 році. Ракети можуть нести МіГ-31К, спеціально модифікований варіант радянського перехоплювача МіГ-31, а також модернізований бомбардувальник Ту-22М3М».

Довгий час під час вторгнення Росії в Україну літаки МіГ-31К базувалися на аеродромі «Мачулищі» в Білорусі, звідки такий борт зазвичай злітав у парі з російським літаком далекого радіолокаційного виявлення A-50, а в Україні щоразу оголошували повітряну тривогу. У квітні 2023 року – невдовзі після того, як білоруським партизанам, ймовірно, вдалося пошкодити А-50 – російські МІГ-31К вивели з Білорусі до Росії.

Винищувач МіГ-31 ВКС Росії з ракетою «Кинджал» злітає з авіабази на півдні Росії, 11 березня 2018 року
Винищувач МіГ-31 ВКС Росії з ракетою «Кинджал» злітає з авіабази на півдні Росії, 11 березня 2018 року

«Проте така передислокація МіГ-31К не заважає Росії запускати «Кинджали» по Україні: дальність польоту цих ракет оцінюється в 2-3 тис. км», – пише NV.

«Фактично модифікований МіГ-31К виконує функцію першого «ступеня» ракети. Він розганяється та набирає велику висоту, після чого виконує пуск. Система цілевказівки дозволяє вводити польотне завдання прямо з борту літака», – пояснюють фахівці Defence Express.

У 1-й версії з УР «Кинжал» МіГ-31К на літак замість РЛС встановили нову систему зв'язку та цілевказівки. Через розміри та вагу ракети змінився центр тяжіння літака. Це вимагало перенавчання пілотів. «Досі застосовувати УР «Кинджал» могли лише висококваліфіковані екіпажі – це вимагало дуже точно витримувати швидкісний режим і траєкторію польоту», – додають експерти видання.

Чи можуть МіГ-31К базуватися в Криму?

І це головне питання. Насамперед, розрізнити за супутниковими знімками МіГ-31 та МіГ-31К неможливо, оскільки відмінність лише у підвісці, яка під крилами та яку з цього ракурсу – зверху – не видно. Тому, які саме літаки розміщені на аеродромі «Бельбек», точно стверджувати неможливо.

Однак варто враховувати, що в Росії лише близько 20 винищувачів-перехоплювачів, переобладнаних у МіГ-31К, про що торік повідомляв український військовий портал Defence Express. Також на той час Росія мала лише три екіпажі, здатні застосовувати ракети «Кинджал» на Міг-31К. Скільки вдалося навчити за рік нових льотчиків, невідомо. Це перше.

Друге. Розміщувати такі цінні своєю нечисленністю літаки на аеродромі «Бельбек», який періодично атакують українські ракети та дрони, для РФ було б надто ризиковано. А з огляду на малу кількість підготовлених екіпажів, то й узагалі абсурдно.

Після зльоту з «Бельбека» такий літак має розігнатися до певної швидкості й після цього здійснити пуск ракети. Зробити це він міг би над нейтральними водами чи над Кримом. При цьому МіГ-31К може опинитися в зоні ураження українськими комплексами С-200/С-300, які становлять, відповідно, 160 і 300 км. У цьому теж є певний ризик, на який російські військові навряд чи підуть.

Льотчик перевіряє винищувач МіГ-31К ПКС Росії перед польотом із ракетою «Кинджал» під час навчань, 19 лютого 2022 року. Скріншот з відео
Льотчик перевіряє винищувач МіГ-31К ПКС Росії перед польотом із ракетою «Кинджал» під час навчань, 19 лютого 2022 року. Скріншот з відео

І третє. Для зберігання та обслуговування ракет «Кинджал» потрібна відповідна інфраструктура. Про те, що така є у Севастополі, наразі відомостей не було.

Якщо ж МіГ-31К і пролітатимуть над Чорним морем, то злетять вони з аеродрому «Саваслейка», де базуються. Для збільшення дальності перельоту можлива дозаправка в повітрі. Ще у 2016 році повідомлялося, що екіпажі 14-ї армії ВПС та ППО Центрального військового округу встановили рекорд тривалості безпосадкового перельоту на винищувачах МіГ-31БМ, провівши в небі 7 годин 4 хвилини. Дальність становила понад 8000 км із трьома дозаправками паливом у повітрі.

Зазначимо, що британська розвідка бачить у заяві Путіна скоріше політичний аспект, аніж військовий.

«Ця заява відповідає типовій російській риториці, орієнтованій на внутрішню аудиторію, яка називає Захід агресором і водночас репрезентує дії Росії як необхідні для захисту держави. Конкретну згадку Путіним ракети «Кинджал» та її можливостей майже напевно було зроблено з метою стратегічного обміну повідомленнями, щоб продемонструвати, що Росія, як і раніше, здатна виробляти та експлуатувати нещодавно розроблену зброю», – йдеться у повідомленні.

Водночас, каже британська сторона, ракета «Кинджал» фактично залишається на стадії експлуатаційних випробувань, і її ефективність в Україні бажає кращого.

«На папері вона залишається дуже боєздатною, здатною літати на гіперзвукових швидкостях і ухилятися від сучасних систем протиповітряної оборони, хоча майже напевно необхідно суттєво покращити те, як Росія використовує її для реалізації цього потенціалу», – повідомляє британська розвідка.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG