Доступність посилання

ТОП новини

«Потрібно вичистити правоохоронні органи від катів». Продовження історії Сервера Расильчака, побитого співробітниками кримської поліції


Сервер Расильчак, колаж
Сервер Расильчак, колаж

На початку 2020 року на форму зворотного зв'язку до редакції Крим.Реалії надійшов лист від мами неповнолітнього кримського татарина Сервера Расильчака Лілі. У своєму листі вона описала побиття та тортури, яких зазнав її син від трьох співробітників Сакського відділення поліції. Через рік та дев'ять місяців у розпорядження редакції потрапили документи від 19 жовтня 2021 року про рішення про компенсацію моральної шкоди на користь Сервера Расильчака. Це рішення ухвалила колегія суддів Верховного суду Криму, підконтрольного Росії.

Як все було

У ніч з 28 на 29 січня 2020 року Сервер Расильчак разом зі своїм батьком Енвером, другом та його дівчиною поїхав автомобілем до Сімферополя. На заправці в Саках їх зупинили співробітники ДІБДР, одразу за ними під'їхав автомобіль «Volkswagen Passat», звідки вискочили люди в цивільному одязі, «викинули всіх з машини» та відвезли до відділення», – згадував Сервер. Причиною такої поведінки співробітників поліції стала нібито крадіжка грошей на автомобільній мийці «Мий сам» у вигляді пошкодження платіжного терміналу, в якій поліцейські підозрювали Расильчаків і друга Сервера з його дівчиною. Про те, що відбувалося у відділенні та як поводилися співробітники поліції, Сервер Расильчак пам'ятав детально: «Він кілька разів підносив електрошокер мені до паху, потім вони втрьох заламали мене. «Коля» придавив мою голову до підлоги, «Олександр Васильович» почав тягнути вгору руки в наручниках, зняли з мене штани, труси і просто включили електрошокер на відстані, і ось щоб я цей звук чув», – розповідав рік тому Расильчак кореспондентові Крим.Реалії.

За словами підлітка, поліцейські вимагали зізнатися у крадіжці грошей з автомийки. Сервер розповів (пізніше, його слова були засвідчені за допомогою судово-медичної експертизи – КР), що співробітники поліції завдали йому низку ударів по ногах, у пах і по голові, один зі співробітників, «Олександр Васильович», так його називав Сервер, кілька разів вдарив його електрошокером. Крім того, при затриманні на нього вдягнули наручники. На момент інциденту йому було 17 років.

Сервер Расильчак
Сервер Расильчак

Докладніше про історію Сервера ви можете прочитати тут. Через тиждень після публікації матеріалу російські Слідчий комітет і Міністерство внутрішніх справ у Криму заявили про початок перевірки інформації про можливе побиття й тортури підлітка та його батька правоохоронцями. Пізніше у пресслужбі прокуратури АРК повідомили, що було розпочато кримінальне провадження за статтею 127 КК України (тортури – КР).

Після виходу інтерв'ю з Сервером Расильчаком кореспонденти Крим.Реалії встановили особи всіх трьох поліцейських, які брали участь у затриманні Сервера Расильчака та його побиття у відділенні поліції міста Саки. В інтерв'ю Сервер згадував, що одного зі співробітників поліції звуть Олександр Васильович, другого Коля, а ім'я третього не звучало. Як з'ясувалося, трьома поліцейськими були: майор поліції Олександр Посідайло, керівник оперативного відділу Дмитро Ковін та капітан поліції Микола Жуйлов, на таких посадах і званнях вони були на момент публікації матеріалу. Їхні імена були верифіковані за допомогою відкритих джерел і сторінок у соціальних мережах, які вони після публікації розслідування спішно закрили.

За словами Сервера, зліва направо позначені на фото: «Коля, по центру співробітник, ім'я якого я не знаю, та Олександр Васильович у білій сорочці»
За словами Сервера, зліва направо позначені на фото: «Коля, по центру співробітник, ім'я якого я не знаю, та Олександр Васильович у білій сорочці»

Розвиток справи

До травня 2020 року сім'я Сервера Расильчака не отримали жодної відповіді за фактом проведення службової перевірки щодо поліцейських. Слідчий, у чиє розпорядження потрапила ця справа, за словами мами Сервера Лілі Расильчак, намагався чинити психологічний тиск на сина.

«Слідчий чинить психічний тиск на мою дитину, систематично змушуючи її телефоном пройти перевірку на поліграфі. Вже через одну цю погрозу мій неповнолітній син Сервер відмовився проходити поліграф, вбачаючи в цьому недовіру до його пояснень за фактом злочину поліцейських щодо нього», – писала жінка у листі до президента Росії Володимира Путіна.

Крім цього, Ліля Расильчак звернулася з позовом до Управління федерального казначейства і Міжмуніципального відділу міністерства внутрішніх справ Росії «Сакський» про визнання незаконними дій співробітників поліції та стягнення компенсації моральної шкоди у розмірі одного мільйона рублів на користь неповнолітнього (на момент звернення з позовом) Сервера Расильчака.

Сакський районний суд у першій інстанції в компенсації відмовив, зазначивши, що дії співробітників поліції визнані законними та підтверджень від тортур виявлено не було. Проте, згідно з рішенням апеляційної ухвали (документи є у розпорядженні редакції – КР), колегія суддів Верховного суду Криму, підконтрольного Росії, на чолі з головуючою Ольгою Бєляєвською ухвалила скасувати рішення Сакського районного суду та ухвалити рішення про компенсацію моральної шкоди.

Фрагмент апеляційної ухвали у справі Сервера Расильчака
Фрагмент апеляційної ухвали у справі Сервера Расильчака

«Стягнути в Російській Федерації в особі Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації за рахунок скарбниці Російської Федерації на користь Расильчака Сервера Енверовича компенсацію моральної шкоди в розмірі 5000 рублів», – написано у визначенні.

П'ять тисяч нехай собі залишать, на майбутнє

«Після цієї ситуації в нього довго гоївся палець, і там, де залишилися сліди від електрошокера, довго гоїлося, все це супроводжувалося затяжним головним болем. П'ять тисяч нехай собі залишать, на майбутнє. Плануємо оскаржити це рішення, звісно. Я хочу, щоб кожен був покараний», – коментує рішення Верховного суду Ліля Расильчак.

Ліля Расильчак із сином Сервером
Ліля Расильчак із сином Сервером

Застосовані тортури

Сам Сервер згадує, що одразу після затримання до нього було застосовано наручники. Коли його привезли у відділення, всі троє співробітників: Посідайло, Ковін та Жуйлов били його по руках, ногах, голові. А Посідайло кілька разів застосовував електрошокер, від чого на тілі Сервера залишилися сліди. Крім того, за всю ніч, яку Сервер пробув у відділенні, йому не дали ні пити, ні їсти, а на прохання вийти в туалет не реагували.

Згідно з матеріалами визначення, в рамках службової перевірки співробітники поліції пояснювали, що Сервер Расильчак під час затримання нібито поводився агресивно, «почав робити різкі незрозумілі рухи руками і супроводжував їх криками», у зв'язку з чим Олександр Ковін надів на нього кайданки, які нібито зняли з нього після приїзду у відділ поліції. Ковін у своїх поясненнях також стверджує, що насильства до Расильчака не застосовувалося, а електрошокери видаються посадовцям під підпис у спеціальному журналі. І записів про те, що електрошокери отримував він чи його колеги, в журналі немає.

У процесі перевірки поліцейські наполягали, що Расильчак міг самостійно завдати собі тілесних ушкоджень, проте судово-медична експертиза спростовує це. Згідно з висновком експертизи від 31 січня 2020 року, проведеної в рамках попереднього слідства, експерт «Кримського республіканського бюро судово-медичної експертизи» Анатолій Алексєєв встановив, що на тілі Сервера Расильчака були виявлені точкові опіки на грудній клітці, лівій гомілці та садна нижче правого передпліччя.

«Ушкодження розташовані в анатомічних частинах тіла, доступних для заподіяння власною рукою, пошкоджень, які могли б утворитися при падінні з висоти власного зросту на тверду поверхню, не виявлено», – йдеться у визначенні. Експерт у своєму висновку зазначає, що пошкодження було отримано за 1-3 дні до медогляду.

Фрагмент судової ухвали у справі Сервера Расильчака
Фрагмент судової ухвали у справі Сервера Расильчака

Подальший розвиток подій

Правозахисник Михайло Щур, який представляв інтереси Лілі Расильчак у суді, в коментарі Крим.Реалії пояснив, що ухвала апеляційного суду стала для нього несподіванкою, проте вони мають намір подавати касаційну скаргу на це рішення.

Рішення справедливе за духом, але недостатньо справедливе за розміром морального відшкодування

«Відверто скажу, що ми вже не очікували, бо в цій країні правосуддя не працює. У нас в Україні Україні було погано з правосуддям, а тут ще гірше. Але коли вже виник цей вирок, моє відчуття, що судді проявили характер. Хоча ще раз скажу, що вирок є нехарактерним для російського правосуддя. Цей вирок має стрижень, тому що ця колегія суддів об'єктивно оцінила й ухвалила рішення, справедливе за духом, але недостатньо справедливе за розміром морального відшкодування. Ми вважаємо, що призначена компенсація моральної шкоди явно несумісна із глибиною моральних страждань неповнолітньої дитини».

Як приклад, Щур наводить випадок зі своєї практики, коли кілька років тому його клієнтка, вчителька, отримала компенсацію в розмірі 5 тисяч рублів за те, що її обмовила директорка школи. Рішення виніс той самий Верховний суд Криму.

«Ми порівнюємо наклеп, це ж ніщо в порівнянні зі стражданнями дитини як у фізичному, тому що її катували струмом від електрошокера, так і в моральному плані. Його страждання мали місце від порушених прав ким? Силовиками, які називаються правоохоронцями, хто законом покликані охороняти права людей. Зрозуміло, що це порівняння свідчить про несправедливість. Тому ми обов'язково оскаржимо цей вирок. І подаватимемо касацію в бік збільшення суми призначення морального відшкодування», – каже Михайло Щур.

Правозахисник упевнений, представники влади подадуть касацію у відповідь на винесене рішення. «Коли вже встановлено судом факт тортур, потрібно вичистити правоохоронні органи від катів, принаймні, за цим фактом. Але чи робитиме це влада, я сумніваюся», – резюмує Щур. За інформацією редакції Крим.Реалії, всі троє поліцейських, причетних до затримання та завдання психологічного і фізичного насильства над Сервером Расильчаком, досі працюють на колишніх посадах. Крим.Реалії готують інформаційний запит до кримського управління МВС Росії.

Також вони не були відсторонені від виконання своїх професійних обов'язків на час службової перевірки. Рік тому, після публікації історії Сервера Расильчака, у заяві Міністерства внутрішніх справ по Криму, зазначили, що про те, що відбувається, доповіли очільнику кримського МВС Павлу Каранді. І пообіцяли, що у разі, якщо факт тортур підтвердиться, правоохоронці будуть покарані у вигляді суворої дисциплінарної відповідальності. Редакція Крим.Реалії готова надати копію рішення Верховного суду в цій справі Павлу Каранді як підтвердження факту тортур над підлітком.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG