Доступність посилання

ТОП новини

Зерном із Криму забезпечать режим Асада? Навіщо Росія налагоджує постачання в Сирію через порти Кримського півострова


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Головними південними морськими воротами Росії в рамках розвитку торговельно-економічних відносин із Сирією можуть стати порти Криму. Про це заявив постпред регіону при російському президентові Володимирі Путіні, віцепрем'єр підконтрольного Росії уряду Криму Георгій Мурадов. Щодо успіху цієї ідеї має сумнів український транспортний аналітик Максим Гардус. На його думку, Росії не вдасться знайти моряків, які в обхід санкцій забезпечуватимуть постачання підсанкційному режиму Башара Асада.

«Порти Криму готові стати головними південними морськими воротами Росії в рамках розвитку торговельно-економічних відносин із Сирією. Крим відкритий для постачання товарної продукції в Сирію, не побоюючись жодних санкцій», – заявив Георгій Мурадов РИА Новости.

На думку Мурадова, не лише кримчани, а й бізнесмени з регіонів сусідньої Росії зможуть торгувати із Сирією через Крим без ризику потрапити під санкції. Він повідомив, що вже створено спільний кримсько-сирійський торговий дім.

17 січня з дводенним візитом до Криму прибула урядова «делегація» із Сирії на чолі з міністром економіки та зовнішньої торгівлі країни Мухаммадом Самером аль-Халілем.

«Ми вдячні нашим колегам за спільну реалізацію планів, які були узгоджені та підписані за підсумком нашого візиту до Сирійської Арабської Республіки у 2018 році», – заявив російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).

Мухаммад Самер аль-Халіль висловив надію на активнішу співпрацю з російською владою Криму та представниками ділових кіл півострова.

«Ми раді знову опинитися в Криму. З ентузіазмом готові підтримувати та продовжувати зміцнювати зв'язки між нашими республіками. Три останні роки не минули даремно. Ми підписали угоду в 2019 році і вже бачимо результати. Тому зараз важливо проаналізувати досвід минулих років та намітити плани на майбутнє», – сказав він.

Директор Інституту економіки та управління Кримського федерального університету імені Вернадського Віктор Реутов в ефірі телеканалу «Крым 24» повідомив, що між Сирією та Кримом «є певна схожість», яка дозволяє їм обговорювати питання співпраці: обидва регіони перебувають під міжнародними санкціями.

«Сирія і Крим мають певні схожі економічні передумови, щоб вести цей діалог. І Сирія, і Крим перебувають під американськими санкціями, тому нам нічого боятися. Думаю, що кримські порти можуть брати участь у тому, щоб не лише кримську продукцію, а й загалом російську продукцію через кримські порти постачати (в Сирію – КР). Це і продукція сільського господарства, зерно, будматеріали та низка інших компонентів для машин і обладнання, які Крим може запропонувати на сирійський ринок», – вважає він.

Як повідомляє російське агентство ТАСС, морські порти Криму підписали угоду із сирійським портом «Латакія». За словами підконтрольного Росії глави Криму Сергія Аксьонова, Крим планує постачати в Сирію близько два мільйони тонн пшениці щорічно. Вантажі надходитимуть до цієї країни через кримські порти в Керчі та Феодосії.

«Сирійська Республіка готова купувати у нас зернові, пшеницю – до двох мільйонів тонн на рік. Є доручення президента (Росії Володимира Путіна - КР) забезпечити завантаження кримських морських портів. Феодосійський і Керченський морські порти будуть передані у федеральну власність (російську державну – КР) із забезпеченням завантаження та збільшенням вантажообігу цих портів до п'яти мільйонів тонн на рік на першому етапі та у перспективі – до 14 мільйонів тонн на рік», – розповів Аксьонов журналістам.

Керівник українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос в ефірі Радіо Крим.Реалії розповів, що Сирія в її нинішній економічній ситуації навряд чи може бути повноцінним економічним партнером, а зерно туди Росія збирається постачати для підтримки режиму Башара Асада. Кремль займає його бік у збройному конфлікті в Сирії.

Росія забезпечує майже 100% території, що контролюється Асадом, зерном
Ігор Семиволос

Росія забезпечує майже 100% території, що контролюється Асадом (президентом Сирії – КР), зерном. Постачання в Сирію продовольства з Росії схожі на проєкти, які свого часу реалізовував Радянський Союз. Асад зараз контролює не всю територію Сирії, але найцікавіші з погляду просування землі. У Сирії зараз нічого не виготовляється. Люди грошей не мають. Розрахунки на розвиток економіки та сирійського туризму виглядають смішно з огляду на економічну ситуацію в Сирії.

Керівник українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос
Керівник українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос

Російська влада Криму анонсує постачання вантажів у Сирію з портів Криму ще з 2018 року, але ці плани досі не реалізувалися, нагадав український транспортний аналітик Максим Гардус в ефірі Радіо Крим.Реалії. Чергову спробу створення вантажного морського сполучення між двома підсанкційними регіонами він вважає сумнівною.

Створити компанію з піратських суден – досить складне завдання
Максим Гардус

– Незважаючи на те, що ми бачимо певні інформаційні сигнали навколо цієї події, ми не бачимо самої події. Причина цього – санкції. Україна методично «виловлює» судна, що заходили до Криму, подає до суду на судноплавні компанії та всіляко переслідує їх за порушення санкційного режиму. Тому створити компанію з піратських суден – досить складне завдання. Тому що в них, крім таких суден, має бути екіпаж, який потрібно забезпечити страхуванням і зареєструвати у банку, який не шкода. Весь цикл має складатися з відщепенців. З 2018 року намагаються зібрати таку команду, і це не виходить. Чому має вийти зараз – я не бачу причин.

На думку Гардуса, мета заяв про економічне співробітництво Криму із Сирією – «створення політичної видимості, що хоч хтось визнає Крим російським».

Юрист-міжнародник, експредставник президента України в АР Крим Борис Бабін каже, що, налагоджуючи поставки в Сирію через Крим, російська влада планує «хоч чимось завантажити порти півострова». Вони простоюють із 2014 року через міжнародні санкції.

Для пропаганди якесь зерно відправлятимуть. Але це в десятки разів нижче, ніж окупність порту
Борис Бабін

– Піратська «сіра» торгівля з Кримом була всі ці роки (з 2014 року – КР). Справді, вивозилося зерно, і його вивозитимуть. Особливо з Криму більше нема що вивозити. Крим теоретично може генерувати для Сирії якусь кількість продовольства. Але це не формат завантаження порту, а крапля в морі. Для пропаганди якесь зерно відправлятимуть. Але це в десятки разів нижче, ніж окупність порту.

Юрист-міжнародник, експредставник президента України в АР Крим Борис Бабін
Юрист-міжнародник, експредставник президента України в АР Крим Борис Бабін

Борис Бабін сумнівається, що співпраця Криму із Сирією дозволить збільшити вантажопотік на півострові, зокрема тому, що фрахтування суден біля кримських берегів за умов санкцій неможливе.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

XS
SM
MD
LG