Україна просить Туреччину пояснити візит до цієї країни підконтрольної Москві влади Ялти. Глави російської адміністрації Яніна Павленко та міськради Костянтин Шимановський за результатами турецької поїздки оголосили про заплановану співпрацю з місцевими чиновниками. У МЗС України «сприймають цю ситуацію з надзвичайною серйозністю», а у Меджлісі кримськотатарського народу її називають «серйозним проколом». Як ялтинські чиновники опинилися в Туреччині та як це слід трактувати, з’ясовували Крим.Реалії.
Про візит ялтинських чиновників до Туреччини стало відомо вперше з моменту російської анексії Криму та запровадження міжнародних санкцій щодо представників його російської влади. Туреччина – одна з багатьох країн світу, яка не визнає «російський статус» Кримського півострова.
«Гості» з Криму
Незважаючи на те, що чиновники з Ялти з’їздили до Туреччини наприкінці жовтня, публічно про це було оголошено вже після їх повернення.
Глава російської адміністрації Ялти Яніна Павленко оголосила, що зустрілася з головою муніципального району Стамбула Бейлікдюзю, а також головою місцевої торгово-промислової палати.
Фотозвіт із Туреччини оприлюднив і голова підконтрольної Москві міськради Ялти Костянтин Шимановський.
Обидва перебувають у санкційних списках України та інших країн як представники російської влади анексованого Криму. Яніна Павленко до того ж є підозрюваною у кримінальному провадженні прокуратури АРК за статтею про порушення законів і звичаїв війни – ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України.
Це пов’язано з тим, що Яніна Павленко у 2015 році, очолюючи винзавод «Масандра», відкрила пляшку колекційного вина Херес-де-ла-Фронтера врожаю 1775 року для колишнього прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі, який відвідував Крим разом із президентом Росії Володимиром Путіним. Санкція цієї статті передбачає покарання від восьми до дванадцяти років позбавлення волі.
У складі російської делегації від Ялти для участі у заходах всесвітньої організації «Об’єднані міста та місцева влада» в турецькій Коньї, крім Яніни Павленко та Костянтина Шимановського, були заявлені перший заступник голови підконтрольної Москві адміністрації Ялти Сергій Баннов (№128), депутати російської міськради Ялти Любов Грибкова (№130) та Олексій Черняк (№131), прессекретарка міськради Людмила Похилько (№132).
У списках російської делегації також значився директор російського «Ділового та культурного центру Криму» (Москва) Ярослав Іванченко (№89), який офіційно представився організаторам «головою виконавчого комітету Чорноморської Асоціації міжнародного співробітництва». Але він не підтвердив своєї участі у заходах ні очно, ні по відеозв’язку.
Визначимо сфери та напрямки діяльності, після чого підпишемо угодиЯніна Павленко
Згідно з умовами участі у засіданнях «Об’єднані міста та місцева влада», до списку учасників вносилися особи, зареєстровані до 20 жовтня. Тобто організатори щонайменше за шість днів до початку заходу мали знати про запланований візит представників з анексованого Криму.
За результатами поїздки до Туреччини Ялта, як стверджує Яніна Павленко, готується до побратимства зі стамбульським районом Бейлікдюзю.
«Визначимо сфери та напрямки діяльності, після чого підпишемо угоди», – заявила Яніна Павленко.
Влада Стамбульського муніципалітету Бейлікдюзю про це публічно не повідомляє.
«Ялтинський євразійський союз»
Яніна Павленко також заявила, що під час заходів у Коньї Ялта увійшла до складу всесвітньої організації «Об’єднані міста та місцева влада».
Слід уточнити, що Ялту включили не до всесвітньої організації, а до її євразійського відділення, яке очолює мер російської Казані Ільсур Метшин.
Штаб-квартира євразійської організації розташована в Казані, відділення об’єднує російські регіони та країни-сателіти Кремля. Серед членів цього відділення значаться й інші окуповані Росією українські міста – Донецьк та Севастополь.
Сама всесвітня організація «Об’єднані міста та місцева влада» базується у Барселоні (Іспанія). Вона практикує колегіальне президентство, коли обрані на перспективу співпрезиденти очолюють її певний час і змінюють один одного за ротацією. Серед них немає представників Росії та Криму.
МЗС стурбоване, преса мовчить
Офіційні ресурси всесвітньої організації «Об’єднані міста та місцева влада», а також сайт турецького муніципалітету Конья не повідомляють про участь у заходах «представників із Ялти».
Турецька офіційна преса про це також не згадує. Про засідання Всесвітньої організації «Об’єднані міста та місцева влада» у Коньї місцеві ЗМІ повідомляють з акцентом на обрання її головою мера столичного муніципалітету Коньї, президента Спілки муніципалітетів тюркського світу Уйгура Ібрагіма Алтаю. Із цим його особисто привітав президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Про гостей із Криму в цих повідомленнях – жодного слова.
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що сприймають подію «з надзвичайною серйозністю» і вже запросили у влади Туреччини пояснення щодо прийому представників із Ялти.
Україна очікує, що влада Туреччини, яка підтримує територіальну цілісність України, належним чином відреагує на «російську провокацію» і не допускатиме її повторення в майбутньому, заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.
«Згідно з нормами міжнародного права, Кримський півострів – частина території України, тимчасово окупована Росією. Резолюції Генеральної Асамблеї ООН вимагають від будь-яких сторін утримуватися від дій, які можуть поставити під сумнів статус Криму, зокрема шляхом контактів з окупаційними адміністраціями», – зазначив він.
«Неприйнятна, ганебна ситуація»
У Меджлісі кримськотатарського народу вважають неприйнятними контакти влади Туреччини з підконтрольними Москві представниками Криму.
«У той час, коли російські окупанти в Криму посилюють репресії та переслідування проти корінного кримськотатарського народу, «ввічливі» турецькі чиновники приймають у своїх кабінетах російських злочинців з тимчасово окупованого Криму і намагаються ввести їх через чорний вхід у цивілізований світ, звідки викинули колаборантів у 2014 році», – заявив голова Меджлісу Рефат Чубаров.
За його словами, кримських чиновників навмисно приховали у складі російської делегації в Туреччині. Ця країна, нагадаємо, зберігає пряме сполучення з Росією без віз для короткострокових поїздок.
Високопоставлені турецькі чиновники не помітили упакованих у російську делегацію людей з окупованого КримуРефат Чубаров
«Те, що трапилося, не є відображенням офіційної турецької політики щодо підтримки територіальної цілісності України та невизнання спроб Росії анексувати Крим. Проте те, що високопоставлені турецькі чиновники не помітили упакованих у російську делегацію людей з окупованого Криму, говорить про те, що потрібно вживати ефективних заходів, щоб у майбутньому уникати подібних ганебних ситуацій. Ми добиватимемося того, щоб у Туреччині діяв принцип неприйнятності контактів з делегаціями чи офіційними особами з Криму у складі інших делегацій за будь-якими напрямках діяльності. Про це я найближчим часом говоритиму з турецькою владою», – сказав у коментарі Крим.Реалії Рефат Чубаров.
Він також повідомив, що представники кримськотатарської громади у Коньї планують зустрітися з керівництвом міста, щоб висловити свою позицію щодо візиту представників російської влади Ялти.
Чия відповідальність?
Оскільки всі обставини поїздки представників російської влади Криму до Туреччини не відомі, складно судити про міру відповідальності цієї держави за їх прийняття, зазначає експерт міжнародного права Борис Бабін.
Значна відповідальність лежить на організаторах заходуБорис Бабін
«Представники окупаційної адміністрації Криму не приховували свого походження, не казали, що вони, умовно кажучи, з Воронежу. Вони не приховували своїх злочинних посад. Тому значна відповідальність лежить на організаторах заходу. Питання, як влада Туреччини моніторила своїх гостей, складніше, бо невідомо, за якими документами ті приїжджали. Організатори заходів мають усвідомлювати політичні наслідки запрошень певних людей. Дуже добре, що МЗС України на це відреагувало», – заявив він Крим.Реалії.
На думку Бориса Бабіна, подібні випадки вимагають «максимально жорсткої реакції», щоб у різних країн «було менше спокус» приймати російські «делегації» з Криму.
Крим.Реалії не змогли оперативно отримати позицію всесвітньої організації «Об’єднані міста та місцева владу» щодо участі у її заходах представників російської влади Криму. Редакція готова надати їй можливість висловитись і продовжить стежити за цією темою.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.