Доступність посилання

ТОП новини

Сікорський, Крим і референдум: як розуміти слова польського міністра?


Узбережжя Чорного моря біля селища Сонячногірське під Алуштою, на дальному плані в Кримських горах видно велику супутникову антену російської військової частини
Узбережжя Чорного моря біля селища Сонячногірське під Алуштою, на дальному плані в Кримських горах видно велику супутникову антену російської військової частини
Олег Галів

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запропонував як можливий варіант передачу Криму під мандат ООН із місією з підготовки «чесного референдуму» після перевірки того, хто є його законними жителями. Це сталося під час виступу в межах 20-ї зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), пише Радіо Свобода.

Незважаючи на велику увагу медіа та дипломатів, Сікорський із публічними поясненнями більше не виходив. Радіо Свобода звернулося до міністра Сікорського за додатковими коментарями, проте поки що він перебуває у США у відрядженні.

Що саме сказав Сікорський?

Ми могли б відкласти це на 20 років
Радослав Сікорський

Польський міністр закордонних справ вважає, що Крим символічно важливий для Росії, але стратегічно важливий для України. Тому він не бачить шляхів, як без демілітаризації півострова сторони зможуть домовитися.

«Ми могли б передати його під мандат ООН із місією з підготовки чесного референдуму після перевірки того, хто є законними жителями, і таке інше... І ми могли б відкласти це на 20 років», – наводить слова Сікорського видання «Інтерфакс-Україна».

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час візиту до України. Київ, 22 грудня 2023 року
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський під час візиту до України. Київ, 22 грудня 2023 року

Реакції з України

Без уточнень, але з чітким посилом на фоні слів Сікорського, які розтиражували ЗМІ, опублікував у соцмережах допис глава офісу президента України Андрій Єрмак.

«Крим – це Україна. Росія порушила міжнародне право і має відповідати за це», – написав він.

Президія Меджлісу кримськотатарського народу вийшла з офіційною заявою. Там зазначили, що Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський публічно припустив, що задля припинення війни Росії проти України, Київ має поступитися Кримом.

Будівля Меджлісу кримськотатарського народу в Сімферополі, квітень 2023 року
Будівля Меджлісу кримськотатарського народу в Сімферополі, квітень 2023 року

«Меджліс кримськотатарського народу вважає подібні заяви неприпустимими та цинічними. Такими, що не відповідають ані національним інтересам України, ані правам та інтересам корінного кримськотатарського народу України. Згідно з національним законодавством України та міжнародним правом «законними жителями» Криму є виключно громадяни України та особи, які в законний спосіб оформили своє постійне або тимчасове перебування на українській території, що підтверджується у встановленому українським законодавством порядку. Тому будь-які інші спроби встановлення законності проживання людини в українському Криму не потрібні та недоцільні», – вказано у заяві.

Там додали, що Крим – це тимчасово окупована території України і першим кроком до встановлення миру має бути виведення російських окупаційних військ з території півострова.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, з яким поспілкувалося Радіо Свобода, вважає, що слова Сікорського – це його особиста думка, але аж ніяк не позиція Варшави.

Ахтем Чийгоз
Ахтем Чийгоз
Я впевнений, що це особиста думка. Я ще раз підкреслюю, у нас постійні зустрічі з офіційною Польщею, з президентом, з урядами, з представниками уряду, з представниками парламенту.
Ахтем Чийгоз

«Я впевнений, що це особиста думка. Я ще раз підкреслюю, у нас постійні зустрічі з офіційною Польщею, з президентом, з урядами, з представниками уряду, з представниками парламенту. І у нас завжди є чітка позиція по відношенню Криму з боку наших партнерів», – наполягає Чийгоз.

В ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода Live) заступник Постійної представниці президента України в Автономній республіці Крим Денис Чистіков зазначив, що Крим і місто Севастополь були і залишається територією України, невід'ємної території що затверджено в міжнародних заявах і документах з 2014 року.

Денис Чистіков
Денис Чистіков

«І от такі заяви, навпаки, не сприяють цій ситуації і підігрують російським наративам, у тому числі, щодо проведення референдуму, який просувала Російська Федерація інколи в інформаційному просторі», – каже він.

Чистіков додав, що на окупованому півострові постійно фіксують порушення прав людини. Щодо повернення півострова, то, за його словами, Україна має чіткий план.

Думки експертів

Політолог Володимир Фесенко у Facebook пише, що слова Сікорського, пролунали під час нічної неформальної дискусії в форматі «night cup» пізно ввечері 13 вересня. І скоріше за все це була неофіційна думка польського міністра.

український політолог Володимир Фесенко
український політолог Володимир Фесенко

«Саму цю ідею Сікорського розкритикували абсолютно правильно. Я нагадаю, що власне запропонував міністр закордонних справ Польщі. Як пишуть різні українські видання, Сікорський заявив, що Київ та Москва не зможуть домовитися про мир без демілітаризації Криму. Він запропонував передати Крим «під мандат ООН із місією з підготовки чесного референдуму після перевірки того, хто є законними жителями, і таке інше… І ми могли б відкласти це на 20 років». Думка, м’яко кажучи, дуже суперечлива і спірна. По-перше, вона є нереалістичною. Майже напевно можна сказати, що Путін на такий «компроміс» не погодиться. Не для того він захоплював і анексував Крим, щоб потім передавати його під контроль ООН. Але найбільш хибною є ідея референдуму, та ще за 20 років. За цей час русифікація Криму в усіх сенсах тільки посилиться, відбудеться зміна поколінь (а Росія вже 10 років ідеологічно форматує мешканців Криму) і результат такого референдуму буде відомий заздалегідь. Навіть дивно, що такі розумні західні політики як Радослав Сікорський все ще марять ідеями «демократичних компромісів» для розв’язання проблеми тих територій України, які окупувала і анексувала Росія», – зазначає Фесенко.

Поруч з тим, Фесенко уточнює, що б абсолютно неправильно розпочинати в Україні критичну інформаційну кампанію проти Радослава Сікорського.

Він є мабуть найбільш проукраїнським міністром в нинішньому польському уряді
Володимир Фесенко про Сікорського

«Він є мабуть найбільш проукраїнським міністром в нинішньому польському уряді і одним з найбільш послідовних прихильників підтримки України серед європейських політиків. Воювати треба проти ворогів, а не проти друзів, навіть якщо вони роблять певні помилкові висловлення. З друзями треба долати непорозуміння і переконливо, але дружньо пояснювати їм нашу позицію», – додає Фесенко.

Радіо Свобода також поспілкувалося з Андрієм Дещицею, який у 2014-2022 роках був Послом України в Польщі. Дещиця теж вважає слова Сікорського про референдум експертною думкою, аніж реальною політикою.

«Малоймовірно, що західні суспільства і в Україні готові це сприймати зараз серйозно. Це один із варіантів, який, як вважає міністр Сікорський, може бути реалізований. Але не обов’язково. І я не думаю, що населення зараз до цього буде дослуховуватись», – каже Дещиця.

Хоча, не виключає, що схожі дискусії серед західних політичних еліт можуть бути. Чи вплинуть ці слова і на без того складні польсько-українські відносини, то, вважає Дещиця, це буде залежати від того, як ці слова сприймати.

«Я б сприймав як філософствування, а не прагматичний підхід дипломата. Зрештою, Сікорський відомий і іншими висловлюваннями. Він прихильник того, щоб збивати російські ракети над територією України. Але, на жаль, в цьому йому не вдається переконати свій уряд, щоб таку позицію зайняти», – підсумував Дещиця.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

XS
SM
MD
LG