Доступність посилання

ТОП новини

Вважаю, що сина викрали російські спецслужби – правозахисник


Викрадені в Криму у вересні 2014 року Іслям Джеппаров (крайній зліва) і Джевдет Іслямов (третій зліва)
Викрадені в Криму у вересні 2014 року Іслям Джеппаров (крайній зліва) і Джевдет Іслямов (третій зліва)

27 вересня 2014 року в Білогірську люди в формі викрали двох молодих хлопців – сина і рідного племінника активіста кримськотатарського національного руху Абдурешита Джеппарова. У зв'язку з інцидентом з 1 жовтня 2014 року розпочала свою роботу Кримська контактна група з прав людини.

Про те, як відбулося викрадення, про реакцію президента Росії Володимира Путіна на викрадення, чи є якісь відомості про викрадених, хто займається розслідуванням в інтерв'ю Крим.Реалії розповідає координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров.

Кримський правозахисник – про ситуацію з викраденими 2014 року в селищі Сари-Су (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:31 0:00
Завантажити на комп'ютер

– Абдурешит, як відбулося викрадення вашого сина та племінника?

– 27 вересня 2014 року біля 19 години в межах селища компактного проживання кримських татар Сари-Су, приміському мікрорайоні Білогірська, російські спецслужби – люди в чорних уніформах – викрали мого сина Ісляма Джеппарова і племінника Джевдета Іслямова. Були вони на чорному «Фольксвагені» з тонованим склом. Хлопці йшли тротуаром вздовж дороги, коли їх схопили, заштовхали в машину і відвезли.

Іслям Джеппаров
Іслям Джеппаров

– Як Ви дізналися про це?

– Про це мені повідомив свідок викрадення – молода людина, яка проживає в Сари-Су. Він під'їхав до мого дому, було десь хвилин п'ять на восьму вечора, посигналив, я вийшов. Він мені про все розповів. На питання про те, хто це були, він відповів, що люди в чорній формі, а на спині планки, як у поліцейських, він не розгледів, що було на них написано. Роблю висновок, що мого сина викрали службовці Російської Федерації.

Зібрання громадян в Сари-Су через викрадення людей
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
Завантажити на комп'ютер

– Які були ваші подальші дії?

​– Про це я повідомив в поліцію. Потім поїхав туди, написав заяву. Потім до цієї справи залучили Слідчий комітет і мене супроводили до їх будівлі.

– І що там відбувалося?

Джевдет Іслямов
Джевдет Іслямов

Мене почали допитувати, як винного в чомусь, ніби злочинця. Але більше дісталося свідкові

– Там почалося те, чого не повинно було бути. Мене там почали допитувати, як винного в чомусь, ніби злочинця. Але більше дісталося свідкові. Його підняли на другий поверх, звідти я почув крики, шум. Свідок повідомив про викрадення, він виконав свій громадянський і людський обов'язок, але замість того, щоб його вберегти від можливої небезпеки, з ним на другому поверсі творили страшні речі. Я пам'ятаю, як він спустився, питаю, що там таке було. А він блідий і нічого не говорить. Це свідок, той, кому я вдячний і яким повинні були б бути вдячні і органи слідства.

– Що було далі з ним?

– Далі йому придумали якусь кримінальну справу, тримали його в СІЗО, як це тут робиться. Потім засудили до терміну в колонії. Але ще довго потім тримали в СІЗО, не етапували в колонію. Потім відправили, і він відбув свій термін.

– Він реально був винен у чомусь?

Ми зрозуміли, що слідство, швидше за все, заодно з тими, хто скоїв цей злочин

– Адвокат, який вів його справу, так і сказав, що він нічого злочинного не зробив, але він був свідком у справі сина Абдурешита Джеппарова – ось це і відбилося на його долі, стало причиною його переслідування.

– А як проходило слідство?

– Слідство нібито йшло. Але по тому, як ставилися до мене, до моєї сестри, сина якої теж викрали російські службовці, ми зрозуміли, що слідство, швидше за все, заодно з тими, хто скоїв цей злочин. Тому що постійно шуміли на нас, не дозволяли говорити рідною мовою, в загальному, по всьому було видно, що там всі заодно.

Абдурешит Джеппаров
Абдурешит Джеппаров

Тому, коли мені ставлять запитання, як іде слідство, я думаю, що це з області абсурду, тому що і слідство, і спецслужби знають про цю справу все, що їм потрібно знати, це одна система, одна держава.

– Справі був наданий розголос із боку російських правозахисників?

– 14 жовтня, через два тижні з викрадення відбулася нарада Ради з прав людини при президенті Росії. Є така практика, що раз на рік, десь у жовтні, вони зустрічаються. На цій нараді голова РПЛ Микола Сванідзе повідомив президенту Росії Володимиру Путіну про те, що в Криму практикується викрадення людей. Для чого той відповів, мовляв, він цього не знав і так не повинно бути.

Реакція президента Росії, на мій погляд, була невірною. Він повинен був дати вказівку, щоб злочин було розкрито

Таку відповідь можна було б почути, наприклад, від вчителя, який дізнався, що ученицю смикають за косичку, це як би прокази хлопчаки. А тут зовсім інший випадок. До цього ще були викрадені, тому реакція президента Росії, на мій погляд, була невірною. Він повинен був дати вказівку, щоб злочин було розкрито і визначити терміни, а потім повідомити суспільству про результати. Цього не було зроблено. Це була така зворушлива розмова, ніби все нормально. Звідси знову ж висновок, що викрадачі з середовища спецслужб Росії.

– Хтось зараз займається цією справою?

– Минуло чотири роки. Нічого про сина і племінника невідомо. Працюють три адвоката: з Санкт-Петербурга, Києва та Криму. Справу порушено і в Україні прокуратурою АРК. Якщо мій син громадянин України, то Україна реагує в цій частині правильно.

Час покаже, хто доведе справу до кінця. Поки ж навіть не знаю, чи живі вони. Якщо мій син живий, то йому через два місяці буде 23 роки, а на момент його викрадення йому не було й 19-ти.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG