Доступність посилання

ТОП новини

«Рано чи пізно буде трибунал». У Криму знищують черговий храм ПЦУ


Хрестовоздвиженський храм на Інтернаціональній вулиці в Євпаторії. Архівне фото
Хрестовоздвиженський храм на Інтернаціональній вулиці в Євпаторії. Архівне фото

В анексованому Криму демонтують Хрестовоздвиженський храм. Унікальна дерев'яна культова споруда Православної церкви України зберігалася на Кримському півострові в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Його знищення означає остаточне зачищення півострова від української церкви. Що відбувається, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Кримській єпархії ПЦУ вдавалося майже десятиліття залишатися на Кримському півострові без примусової російської реєстрації, через яку пройшли решта конфесій. Відмова від такої реєстрації була принциповою позицією митрополита Сімферопольського та Кримського Климента, який не визнає російську юрисдикцію у Криму.

У російських реаліях священники храмів ПЦУ почали зазнавати тиску з боку російської влади та спецслужб. Але продовжували давати можливість своїм парафіянам молитися, проводити духовні обряди і відзначати релігійні свята українською мовою. Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, російські чиновники в Криму почали атакувати храми ПЦУ.

«Знищили освіту, культуру, а тепер нищать церкву»

Хрестовоздвиженський храм-каплиця в Євпаторії було споруджено у 2013 році за кошти місцевої громади. Це єдиний унікальний дерев'яний храм у Криму.

Хрестовоздвиженський храм ПЦУ в Євпаторії
Хрестовоздвиженський храм ПЦУ в Євпаторії

Для його спорудження до Криму запрошували майстрів з Івано-Франківської області. Під час Євромайдану каплицю підпалювали. Потім відновлювали коштом, зібраним парафіянами на акціях протесту проти режиму Януковича.

У російських реаліях храму загрожує знесення. Частина робіт уже розпочалася. За інформацією агентства «Голос Криму», з Хрестовоздвиженського храму вже зняли купол і розібрали верхню частину споруди.

Відбувається тиск на громаду. Людей погрозами та шантажем змушують знести храм
Андрій Щекун

Уповноважений представник Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун пояснює те, що відбувається, тим, що ще у 2019 році парафію ПЦУ в Євпаторії зобов'язали знести храм на підставі рішення підконтрольного Москві місцевого суду. Незважаючи на погрози, рішення суду парафіяни не виконали, тому чиновники в суді вимагають дозволу знести храм самотужки.

«Наразі відбувається тиск на громаду. Людей погрозами та шантажем змушують знести храм, тому що, якщо цим займатимуться чиновники, витрати покладуть на людей», – розповів Андрій Щекун Крим.Реалії.

Андрій Щекун
Андрій Щекун

Російська влада Євпаторії на своїх офіційних ресурсах нічого не повідомляє про знесення храму ПЦУ. Не пишуть про це і проросійські пабліки, які підтримують переслідування проукраїнських кримчан.

Андрій Щекун нагадав, що справу щодо захоплення храмів Кримської єпархії ПЦУ раніше було скеровано до Європейського суду з прав людини. Щодо ситуації в Євпаторії Кримська єпархія готує звернення до ООН.

Росія знищує українську національну ідентичність у Криму
Андрій Щекун

«Ми готуємо лист від кримської єпархії щодо ситуації навколо храму в Євпаторії до Комітету ООН з прав людини. І продовжуватимемо комунікувати з міжнародною спільнотою. Росія знищує українську національну ідентичність у Криму. Знищили спочатку освіту, потім культуру, а тепер знищують церкву, щоб її взагалі не було. Ми повинні продовжувати спротив та документування цих злочинів і збитків. Тому що рано чи пізно буде міжнародний трибунал», – наголошує Андрій Щекун.

За його словами, якщо Росія добровільно не захоче відшкодовувати збитки за шкоду, завдану Кримській єпархії ПЦУ, це може статися за рахунок арешту російських активів у світі.

Як захоплюють храми ПЦУ

Історія у Євпаторії – не перший випадок захоплення майна громади ПЦУ в Криму. Влітку 2014 року в парафіян на той момент Української православної церкви Київського патріархату силовим способом відібрали храм у селі Перевальне Сімферопольського району.

В Перевальному відібрали храм в УПЦ Київського патріархату
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00
Завантажити на комп'ютер

У травні 2023 року російська влада Криму захопила головний храм ПЦУ – Кафедральний собор святих рівноапостольних Володимира та Ольги. Чиновники також оголосили, що передадуть його Російській православній церкві.

Храм святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі
Храм святих рівноапостольних Володимира та Ольги в Сімферополі

Раніше на захист української церкви в Криму стали Європейський суд з прав людини, який звернувся з цього приводу до уряду Росії, а також Верховна Рада України, яка передала майно Кафедрального собору Святих рівноапостольних Князя Володимира та Княгині Ольги в Сімферополі у державну власність.

Митрополит Климент вважає захоплення майна кафедрального собору в Сімферополі актом етноциду.

Через силове захоплення свого майна та погрози священникам кримська єпархія ПЦУ фактично не веде свою діяльність на півострові.

«Кримська єпархія поставлена на межу виживання»

Хрестовоздвиженський храм у Євпаторії мав стати унікальним музейним об'єктом, заявляють у Православній церкві України. За її інформацією, цей дерев'яний храм було збудовано силами громади за типовим проєктом стародавнього західноукраїнського храму – всі його елементи було зроблено вручну та «зібрано» без використання цвяхів, скоб та інших кріпильних елементів.

Хрестовоздвиженський храм ПЦУ в Євпаторії
Хрестовоздвиженський храм ПЦУ в Євпаторії
Окупанти вилучили всі старовинні ікони, що були у храмі, ще у 2014 році. Тепер черга дійшла до ліквідації храму
Із заяви ПЦУ

«Цей храм у Євпаторії має стати єдиним у Криму музеєм стародавньої української ікони. Окупанти вилучили всі старовинні ікони, які перебували у храмі, ще в 2014-му. Тепер черга дійшла до ліквідації храму. Хіба це не переслідування за релігійною чи національною ознакою, не обмеження прав вірян? Відповідна політика окупаційної влади є абсолютно неприпустимою з погляду міжнародного гуманітарного права! І про це кожен має знати», – заявили у ПЦУ.

За даними ПЦУ, на початку 2014 року у складі Кримської єпархії ПЦУ було 45 парафій, у яких служили 14 священників. Тепер вона «буквально поставлена на межу виживання».

Захоплення храмів та знищення церковних будівель у Криму мають бути кваліфіковані як воєнні злочини відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду, вважають у ПЦУ.

Кримські парафіяни у храмі ПЦУ в Сімферополі, архівне фото
Кримські парафіяни у храмі ПЦУ в Сімферополі, архівне фото

У Представництві президента України в АРК називають те, що відбувається, «продовженням системного знищення української ідентичності та всього українського в окупованому Криму».

Знищення Хрестовоздвиженського храму розслідує прокуратура АРК. Вона відкрила кримінальне провадження, в якому йдеться про порушення статті 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє руйнування власності, не виправдане військовою необхідністю, а також статті 56 Гаазького положення про закони та звичаї війни 1907 року, що передбачає захист релігійних установ від захоплення, знищення чи навмисного пошкодження.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG