Доступність посилання

ТОП новини

«У військкоматах ажіотаж». У Криму побоюються мобілізації до армії Росії


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

СІМФЕРОПОЛЬ – Повномасштабне воєнне вторгнення Росії в Україну наштовхнулося на запеклий опір Збройних сил України та українського народу. Це змушує країну-агресора спрямовувати все нові та нові резерви для участі у бойових діях. На цьому тлі у Криму з'являється інформація про підготовку військкоматів до можливої мобілізації кримчан. Крим.Реалії вирішили прояснити ситуацію в цьому питанні.

У Криму спостерігається інтенсивна пропаганда так званої спецоперації – так Росія офіційно називає військове вторгнення в Україну. У кримській столиці та інших великих містах, на бордах і сітілайтах, на зупинках громадського транспорту рясніє воєнна реклама з хештегом «РоботайтеБрати». Весь громадський транспорт прикрашений символом російської агресії в Україні – літерою Z.

Плакат на зупинці громадського транспорту в Севастополі, весна 2022 року
Плакат на зупинці громадського транспорту в Севастополі, весна 2022 року

Йде масове накачування населення на всіх рівнях (від школи до колективів підприємств) на користь підтримки російської військової агресії проти України. У ролі тих, хто просуває ці ідеї, виступає місцева російська влада та депутати. Не поступаються їм у цьому керівники шкіл та інших навчальних закладів. Наприклад, на підтримку «військової операції», російської армії та президента Росії у школі-ліцеї №17 Сімферополя регулярно знімають «патріотичні ролики», активно проводять тематичні заходи та флешмоби.

Як розповів Крим.Реалії кримський активіст міжнародного руху #LiberateCrimea (редакція знає ім'я активіста, але не називає з міркувань його безпеки – КР), у Криму активно обговорюється тема можливої мобілізації до російської армії.

Тема мобілізації дедалі гучніше лунає у Криму

«Тема мобілізації дедалі гучніше лунає у Криму. З усіх регіонів від наших активістів надходять відомості, що військкомати не справляються з планами щодо набору контрактників. Кримчани не хочуть воювати з українським народом, з яким багато хто себе ідентифікує. Тому військкомати дають сигнали в Москву, що без мобілізації не обійтися. У зв'язку з цим зростає напруга у суспільстві. Категорично не хочуть бути мобілізованими росіянами кримські татари», – поділився своїми спостереженнями активіст.

Про те, що російська армія виснажила свої резерви живої сили, повідомляє і російський бойовик, який брав участь у захопленні Криму та розпалюванні війни на Донбасі, полковник ФСБ у відставці Ігор Гіркін (Стрєлков).

«У Донецьку та Луганську відбулась тотальна мобілізація. Мені написали, що в Луганську мобілізують професорів і викладачів вищих навчальних закладів, як технічних, так і гуманітарних, усіх, у тому числі віком від 50 років. Людей, котрі ніколи не служили в армії, ніколи не тримали зброю. Близько половини таких мобілізованих, які вже на фронті, не вміють заряджати автомат», – повідомив Гіркін.

У кримському сегменті соцмереж усе більше кримчан пишуть про свої побоювання з приводу можливої мобілізації.

Мобілізація може бути оголошена на окремій території

«Дедалі частіше з'являються різні залякувальні заяви. Так, наприклад, військовий експерт Василь Дандикін, хоч і говорить про те, що мобілізації не буде, але не виключає проведення військових зборів (а яка різниця, як це «назвуть»?) Ось його цитата: «У нас досить складне становище на західному кордоні, на південному. Можливе розгортання резервних допоміжних сил. Тоді ймовірний призов на збори від місяця до пів року. Крім того, мобілізація може бути оголошена на окремій території. Тоді з наших міст – Севастополя, Сімферополя, Феодосії, Джанкоя, Євпаторії точно перших почнуть», – пише в одній із кримських груп користувач соцмереж Іван Кашин.

Як розповів Крим.Реалії кримський активіст міжнародного руху #LiberateCrimea, зараз у російських військкоматах Криму «великий ажіотаж».

Москва хоче знати точне число: скільки «багнетів» може дати Крим у разі мобілізації

«Ми маємо неформальні контакти у військкоматах, там великий ажіотаж. Йде звірка особових справ резервістів, чого не робилося дуже давно. Москва хоче знати точне число: скільки «багнетів» може дати Крим у разі мобілізації. Поки що військкомати самі не знають цього і гарячково проводять роками занедбану роботу, закидаючи повістками кримчан. Підтверджують це й відповідальні працівники російських адміністрацій сільських поселень, які останні тижні лише встигають возити звіти до військкоматів. Нам відомо, що у світлі такого бардаку в кримських військкоматах військова прокуратура та спецслужби зацікавилися корупційною складовою в них, а саме – масовою роздачею за останні вісім років «білих квитків» цілком здоровим призовникам», – розповів активіст.

Про те, що Росія проводить на тимчасово окупованих українських теренах приховану мобілізацію, повідомляє український омбудсман Людмила Денісова. Вона зазначає, що статтею 51 IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни заборонено примусово мобілізувати громадян, які опинилися під владою конфлікту або окупаційної держави.

Уповноважена Верховна Рада України з прав людини Людмила Денісова
Уповноважена Верховна Рада України з прав людини Людмила Денісова

З 16 до 20 травня всі особи чоловічої статі до 60 років, прописані в Саках і Сакському районі, мають з'явитися до російського військкомату в Євпаторії, про це повідомив радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко. За його інформацією, таке розпорядження видав підконтрольний Росії Євпаторійський міськвійськкомат. У військкоматі чекають на осіб, які перебувають у запасі категорії «А» та «Б», при собі їм необхідно мати паспорт і військовий квиток.

У кримському сегменті соцмереж лунають заклики до кримчан не воювати проти українського народу.

Краще вже здатися ЗСУ, СБУ, МВС України, ніж бути безвісти зниклими за документами, і з'їденими хробаками десь на теренах Донбасу

«Любов до Батьківщини, бажання перемогти, моральні засади! Чи можна порівняти це із втратою рідних і близьких? Ні, краще вже здатися ЗСУ, СБУ, МВС України, ніж бути безвісти зниклими за документами, і з'їденими хробаками десь на теренах Донбасу. Женевську конвенцію ніхто в Україні ще не скасовував! У будь-якому випадку, поміняють, і ти повернешся до рідних живим, а не в пакеті для сміття (у кращому випадку)», – пише в коментарі до тематичного посту в одній із кримських груп користувач соцмережі Іван Кашин.

Про те, що «єдиний шанс зберегти собі життя ті не брати участь у військових злочинах проти мирних жителів України – це здатися», – каже очільниця «Кримської правозахисної групи» Ольга Скрипник. За словами правозахисниці, Збройні сили України, на відміну від російської армії, дотримуються норм Міжнародного гуманітарного права, що виключає тортури полонених, завдання їм каліцтв. Вона зазначила, що хворим і пораненим буде надано медичну допомогу.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG