Доступність посилання

ТОП новини

«Катерининський форум» і Крим. Федеральний крах «народної дипломатії»


Пам'ятник Катерині ІІ у Криму. Ілюстративне фото
Пам'ятник Катерині ІІ у Криму. Ілюстративне фото

У столиці Російської Федерації 13 грудня відбувся перший «Катерининський форум», названий організаторами міжнародним. Підготовку зібрання широко анонсували російські центральні ЗМІ, наголошуючи на запуску «народної дипломатії» з федерального центру для просування російських інтересів у всьому світі. Репортажі з місця події та підсумкові повідомлення, навпаки, були нечисленними і не містили ані ілюстрацій, ані відеоряду. Незважаючи на заявлені організаторами глобальні цілі, участь у форумі безлічі запрошених політичних фігур залишилася не підтвердженою. Відвідала захід і група представників із Криму на рівні делегатів міської національно-культурної автономії. Десятирічний досвід використання «кримського вектора» «народної дипломатії» Росії центром уваги зібрання не став...

Які цілі та завдання ставили перед собою організатори зібрання у Москві, хто прибув і хто не прибув на захід, чому форум не став міжнародним, а «народна дипломатія» як вид «м’якої сили» в руках Кремля зазнала краху на федеральному рівні – у цих питаннях спробували розібратися Крим.Реалії.

Катерининський форум: основне, коротко

Організаторами першого «Катерининського форуму» в Москві стали Загальноросійська громадсько-державна організація «Асамблея народів Росії» та Федеральна національно-культурна автономія російських німців за підтримки Ради з міжнаціональних відносин при президенті Росії та комітету Державної думи РФ з міжнародних справ.

Як формальний привід для зборів обрали дві події та позначили дві круглі дати: 260-річчя маніфесту імператриці Катерини II про запрошення іноземців на заселення та 240-річчя маніфесту про приєднання до Російської імперії Криму, Тамані й Кубані.

Захід планували націлити на «зміцнення міжнародного співробітництва засобами народної дипломатії», «збереження та розширення російської етнокультурної присутності у всьому світі», вивчення «досвіду Криму та пріоритетних завдань» щодо інтеграції окупованих територій Південного Сходу України. Роботу передбачали у кількох секціях.

Зокрема, на окремій секції хотіли розглянути спеціальну доповідь та питання інтеграції «нових територій» (так у Росії влада називає тимчасово окуповані нею частини територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, приєднані Кремлем до федерації в односторонньому порядку – КР) «в загальноросійський культурний, економічний і діловий простір».

На форум не прибули

Спікерами у секції мали виступити: російський віцепрем’єр Криму та його представник при президенті Росії Георгій Мурадов, який особисто опікується зовнішніми зв’язками «народних дипломатів» Кримського півострова; так звані «глава» російської окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо та «глава» російської адміністрації окупованої частини Запорізької області Євген Балицький. Але ці, як і багато інших осіб, на форум не прибули.

Витяг із програми «Катерининського форуму» в Москві. Скриншот сайту e2-forum.ru
Витяг із програми «Катерининського форуму» в Москві. Скриншот сайту e2-forum.ru

Збори проводили з метою «сформувати образ Росії як нового ковчега цивілізацій і хранительки традиційних цінностей», а також залучити кваліфікованих фахівців у різні напрями соціально-економічного та культурного розвитку Росії, надати допомогу фахівцям, які бажають переїхати до Росії з-за кордону. Подану на тематичних секціях інформацію обіцяли проаналізувати та узагальнити, а також покласти в основу окремої резолюції, яку скерують до федеральних органів виконавчої та законодавчої влади.

Великий зал для 200 учасників без закордонних спікерів

Організатори «Катерининського форуму» обмежилися публікаціями про його роботу в однойменному Telegram-каналі та на сторінці російської соцмережі «ВКонтакте».

Один із небагатьох матеріалів з місця події підготувало «Громадське Російське Телебачення» (ГРТ). У його відеосюжеті наголосили, що загалом у форумі взяли участь «близько 600 осіб», а «кожний шостий представляв ближнє чи дальнє зарубіжжя». Як видно з репортажу, захід проходив у напівпорожній великій залі, тоді як саме місце проведення – комерційний комплекс «Цифровий діловий простір» у Москві – повідомляє про його порогову місткість: 643 особи.

Наочно атмосферу форуму та присутніх на ньому нечисленних учасників висвітлив російський фотограф сайту Аbsaz.media Дмитро Дубинський.

Більшість запрошених спікерів з-поміж іноземних діячів форум проігнорували. Не прийшла на захід навіть Карін Кнайсль – міністерка закордонних справ Австрії (2017-2019), яка танцювала у 2018 році свій весільний танець із президентом Володимиром Путіним та яка мешкає в Росії. Відсутній був і Чжен Вей – Генеральний секретар Китайського комітету ШОС з добросусідства, дружби та співробітництва. У перших рядах «іноземних гостей» був помічений Юсуф Зейнал – депутат парламенту та голова Спілки випускників радянських і російських вишів Королівства Бахрейн. Серед них – і нащадок роду Катерини ІІ принц Едуард фон Ангальт.

Крим та окупований південь України

На форумі були волонтери кримського регіонального відділення «Асамблеї народів Росії»: голова російської місцевої національно-культурної автономії німців (МНКАН) Ялти Наталія Фоміна, представниця групи волонтерів для польових шпиталів «спеціальної військової операції» (так у Росії називають повномасштабну військову агресію – КР) від співвітчизників, які проживають у Німеччині, Наталія Фунікова, керівниця російського проєкту в роботі з переселенцями у Криму «Шлях додому» Ельвіра Кельм, керівник роботи з молоддю МНКАН Ялти Валерій Борцов та представниця молодіжного активу МНКАН Ялти Софія Бородіна.

Група від Криму на «Катерининському форумі» в Москві. Росія, 13 грудня 2023 року. Скриншот сайту mir-info.com
Група від Криму на «Катерининському форумі» в Москві. Росія, 13 грудня 2023 року. Скриншот сайту mir-info.com

За повідомленнями підконтрольних Росії кримських ЗМІ, учасники з Ялти підготували для форуму доповіді на теми участі німців у розвитку освіти на півострові, про інтеграцію переселенців у російський освітній простір, про проблемні питання ввезення гуманітарної допомоги для «СВО» (так у Росії називають повномасштабну проти України – КР) з Німеччини та про допомогу російським переселенцям у Криму. Але так званих російських делегатів від анексованого Кримського півострова не пустили заявити про успіхи роботи кримського напрямку «народних дипломатів» з федеральної трибуни.

Замість «доповіді від Криму» виступив член комісії з питань духовно-морального та патріотичного виховання дітей і молоді Ради з міжнаціональних відносин при президенті РФ Олексій Вайц. Він зазначив, що інтеграція «нових суб’єктів» до культурного, суспільного та політичного простору Росії неможлива без переосмислення природи того «цивілізаційного протистояння», яке, на його думку, «нині відбувається в Україні».

Участь Олексія Вайца у кримській секції на «Катерининському форумі» в Москві. Росія, 13 грудня 2023 року. Скриншот t.me/e2forum
Участь Олексія Вайца у кримській секції на «Катерининському форумі» в Москві. Росія, 13 грудня 2023 року. Скриншот t.me/e2forum

Про щоденні сигнали повітряної тривоги та часті «бавовни» у Криму та Севастополі, втрати кораблів Чорноморським флотом та загалом «прифронтове» життя Кримського півострова ані він, ані інші спікери розповідати не стали.

Імітація міжнародної підтримки Росії: стара агентура та давні переселенці

Коментуючи на прохання Крим.Реалії підсумки форуму в Москві, українська журналістка з Криму та головна редакторка Центру журналістських розслідувань (Сімферополь – Київ) Валентина Самар вказала на тенденцію: продовжується «освоєння жирних проєктів», які виділяються російським федеральним бюджетом, з метою легітимізації захоплення українських територій, скасування чи послаблення санкцій, просування російських наративів та імітації міжнародної підтримки Росії.

Валентина Самар
Валентина Самар

«Катерининський форум у Москві – чергова спроба пожвавити процес так званої «народної дипломатії». Однак заявлена мета форуму (просування наявного зовні Росії потенціалу російської держави для комфортного життя та роботи), його програма та спікери викликають подив. Незрозуміло, на яку непоінформовану аудиторію розрахований образ Росії, який просувається як «Ноєв ковчег», де всім народам надана свобода комфортно розвиватися, в той час, як корінні народи – на шляху до зникнення і повної асиміляції. Особливо «комфортно» себе сьогодні почувають у Росії вчорашні трудові мігранти, які отримали громадянство, яких відловлюють і кидають як гарматне м’ясо на війну проти України», – вважає Валентина Самар.

Журналістка також звернула увагу на спікерів форуму – ветеранів пропаганди і тієї ж «народної дипломатії», які служили провідниками «м’якої сили» путінського режиму, але опинилися сьогодні на узбіччі великих процесів та великих грошей.

Їхній інструментарій «м’якої сили» марний
Валентина Самар

«Академік Глазьєв, ексміністр культури Швидкой, колишні та нинішні керівники «Россотрудничества», купа організацій з явними ознаками GONGO – «організованих урядом неурядових організацій» – шукають собі застосування та потоки фінансування. Але в ситуації гарячої війни проти України їхній інструментарій «м’якої сили» марний, особливо на зовнішньополітичному напрямі. На цьому тлі більш ефективні дії ГУ Генштабу Росії – колишнього ГРУ, – в Африці, куди, витісняючи «вагнерівців», генерали закидають приватні військові квазікомпанії на кшталт «Редут» і «Конвой», – підсумувала експертка.

Експерт Асоціації реінтеграції Криму, представник президента України в АР Крим (2017-2018), юрист-міжнародник Борис Бабін у бесіді з журналістом Крим.Реалії також вказав на імітаційний характер діяльності «народних дипломатів» Росії.

Борис Бабін
Борис Бабін

«Окупанти вдаються до так званої «народної дипломатії» не від «хорошого життя». На окупованій території у Кремля за визначенням не може бути справжньої дипломатії, а ось імітувати фейкові «визнання» та «міжнародну активність» він вимагає постійно. Втім, з 2022 року і раніше нешироке «коло народних дипломатів» від агресора звузилося до мінімуму, і їх не пускають на поріг міжнародні інституції, що поважають себе, і треті країни навіть під «маскою» «громадянського суспільства», – зазначив експерт.

На думку Бориса Бабіна, загалом Москва має і намагається використати два основні масиви «народних дипломатів».

Кремль розглядає обидві категорії «народних дипломатів» у третіх країнах виключно як витратний матеріал
Борис Бабін

«По-перше, це «стара» агентура ще радянських спеціальних служб, її більш ніж достатньо на всіх континентах і, особливо, у країнах, які «мали щастя» дізнатися, що таке соціалізм. Відмінна особливість таких «дипломатів», за винятком рідкісних випадків «сімейного підряду», – це похилий вік і часто винятково комерційний характер наданих послуг. Друга категорія – це російські емігранти та «колоністи» з різних країн, прибічники ідеологій російського імперіалізму та «русского міра». Однак Кремль розглядає обидві категорії «народних дипломатів» у третіх країнах виключно як витратний матеріал, розуміючи їх надзвичайно обмежений потенціал як «м’якої сили». Для свого деструктивного впливу Москва вважає за краще не насичувати треті країни «народними дипломатами», а просто купувати «аборигенних» політиків, міністрів, прем’єрів, президентів, лідерів партій та релігійних конфесій», – розповів він.

Раніше, на початку жовтня, вперше після анексії Криму, російська влада провела в Москві черговий VI так званий «Ялтинський міжнародний економічний форум» (ЯМЕФ). Організатори заявили про те, що відбулися зустрічі по лінії «народних дипломатів» із «друзями Криму» – представниками бізнесу та журналістики, «які підтримують Росію та її президента». На засідання ЯМЕФ поза межами Криму вдалося зібрати лише 150 осіб. На думку експертів, така зустріч не мала жодного сенсу, і ніхто не інвестуватиме в Крим.

На початку року, продовжуючи «євразійський курс», Кремль в умовах тотальних санкцій розпочав розширення позицій в Африці, залучаючи до нього російських призначенців кримської влади та представників країн цього континенту.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG