У Феодосії заплановані мітинги проти будівництва цементного терміналу в торговому порту. Комплекс зі зберігання та продажу цементу на березі моря збирається збудувати компанія «Юггидрострой». Підконтрольне Росії Міністерство економіки Криму підписало з нею інвестиційну угоду ще 2016 року. Чиновники, депутати та громадські активісти Феодосії виступають проти будівництва терміналу. На їхню думку, фасування цементу поруч із пляжною зоною створить великі проблеми для екології та курортної сфери. Інвестор із цим не згодний.
У фойє Будинку культури Феодосії ‒ шумно та багатолюдно. Кілька десятків місцевих жителів вишикувались у чергу, щоб поставити підпис проти перевалки цементу в торговому порту.
Місто й так запилене, а якщо ще додати цемент, то це буде катастрофаТетяна Голуб
«Це питання постійно піднімається, хоча упродовж уже багатьох років жителі міста боролися не тільки з цементним заводом, але й із перевалкою пшениці. А зараз у нас у порту хочуть зробити перевалку цементу ‒ місто й так запилене, а якщо ще додати цемент, то це буде катастрофа», ‒ каже активістка Російської громади Криму Тетяна Голуб, яка організувала збір підписів.
За її словами, за день звернення підписали 200 осіб. Окрім цього, директор Феодосійського музею грошей Олександр Олещук створив електронну петицію на сайті change.org на цю ж тему. Однак за тиждень її підписали лише близько 40 людей.
У чому полягає проект?
Інвестиційний проект зі створення транспортно-технічної схеми перевантаження та зберігання цементу з'явився ще два роки тому. Міністерство економіки Криму, підконтрольне Росії, підписало відповідну угоду з інвестором ‒ ТОВ «Юггидрострой» ‒ 25 липня 2016 року. З місцевою владою та громадськістю питання не узгоджувалося. Згідно з проектом, термінал мав з'явитися на території Феодосійського морського порту. Ця компанія є філією «Кримських морських портів» ‒ підприємства, що перебуває у власності російського уряду Криму, до якого місто стосунку не має.
Ідея проекту полягає в тому, що до Феодосії приходитимуть кораблі з цементом із сусідньої Росії. Матеріал перевантажуватиметься в сховища, розташовані в порту. Тут же цемент фасуватиметься й перевантажуватиметься на вантажівки та потяги, що доправлятимуть продукт покупцям.
Відповідно до техніко-економічного обґрунтування проекту, яке є в розпорядженні Крим.Реалії, комплекс має складатися з трьох сховищ. Кожне з них є металевою спорудою висотою 20 метрів, діаметром 10 метрів і об'ємом 1000 кубометрів. Проект дозволяє провести перевалку цементу до 10 тисяч тонн на місяць. Планується також оренда складу для розміщення пристосування для фасування цементу та його зберігання в кількості 200 тонн.
За проектом на терміналі створять усього 10 робочих місць ‒ перевалка є повністю автоматизованою. Інвестор планує, що цемент із кораблів у сховище перевантажуватиметься за допомогою маніпулятора з гнучким всмоктувальним трубопроводом. Фасовка також автоматизована ‒ машина сама розсипатиме матеріал у мішки різного обсягу.
Інвестор в УДАРі
За минулі два роки плани з будівництва терміналу великих протестів у Феодосії не викликали. Попередній голова адміністрації Станіслав Крисін взагалі записував цей інвестиційний проект до списку своїх досягнень.
До нещодавнього часу термінал існував тільки на папері. Відповідно до угоди між інвестором і Міністерством економіки Криму, ще в червні 2016 року інвестор мав укласти з портом договір оренди, а в липні 2018 року розпочати зведення першого сховища. Однак у реальності нічого з цього зроблено не було. Інвестор пояснює це тим, що в профільних органах влади останні два роки постійно змінювалися керівники.
Компанія, з якою уклали інвестиційний проект, ‒ ТОВ «Юггидрострой», зареєстроване в Керчі. Вона входить до російської групи компаній, що займається торгівлею будівельними матеріалами. Відповідно до російського реєстру юридичних осіб, фірми з назвою «Юггидрострой» діють у Москві та Сочі. Директором кримської компанії є житель Керчі Михайло Король. Цікаво, що на початку 2014 року він був лідером керченського відділення української партії «УДАР» і 22 лютого згаданого року організовував мітинг на підтримку Євромайдану, на який напали прихильники прокремлівських політичних сил.
Ми 2016 року постачали щебінь на будівництво Кримського мосту, трохи постачали пісокМихайло Король
У розмові з кореспондентом Крим.Реалії Михайло Король сказав, що керченське відділення «Юггидростроя» створили спеціально для реалізації інвестиційного проекту в Феодосії, але також воно брало участь у будівництві мосту через Керченську протоку.
«Ми 2016 року постачали щебінь на будівництво Кримського мосту, трохи постачали пісок. І, звичайно, плавно рухалися до реалізації цього проекту», ‒ сказав він.
Сльози для бюджету міста
Інвестор хоче ввозити до Криму цемент із Краснодарського краю Росії, з заводів компанії «Новоросцемент» ‒ одного з найбільших російських виробників. Його продукція й зараз активно використовується в будівельній галузі Криму поряд із цементом, що видобувається на місцевому заводі «Будиндустрия» в Бахчисараї. Інвестор стверджує, що поява терміналу дозволить здешевити продукцію російського виробника, затребувану, за його словами, в Криму.
Проте влада Феодосії цього літа неодноразово робила заяви проти цього проекту. 2 червня на засіданні підконтрольної Кремлю міськради депутати ухвалили одноголосне рішення звернутися до призначеного Росією голови Криму Сергія Аксенова (Аксьонова) з проханням скасувати інвестиційну угоду.
За інформацією інвестора, за рік цементний термінал виплачуватиме податків від 23 до 70 мільйонів рублів. Але з цих грошей до бюджету міста потраплятиме тільки близько 36 тисяч, решта піде в казну Криму та сусідньої Росії. Це, звісно, не влаштовує феодосійських депутатів і чиновників. Але найбільше місцеву владу та громадськість обурює те, що перевалка цементу в пляжній зоні може завдати непоправної шкоди екології та курортній сфері.
Шкода навколишньому середовищу: версія влади та інвестора
Інвестор наполягає на тому, що його проект не завдасть шкоди навколишньому середовищу завдяки сучасному обладнанню, а саме так званому вакуумному розвантажувачу.
Другий ступінь очищення ‒ це споруди картриджного типу. Навіть якщо невеликі частки забруднювальних речовин потрапляють у простір, де проводиться фасування, вони їх витягають і повертають в атмосферу очищене повітряМихайло Король
«Перевалка цементу здійснюється тільки під впливом стиснутого повітря. У трюм опускається кінець шланга, далі в вакуумі цемент перевалюється з пароплава в силос (сховище ‒ КР). Що стосується фасування, для нього передбачені два ступені очищення. Перший ‒ на етапі подачі самого матеріалу до фасувальної машини. А другий ступінь очищення ‒ це споруди картриджного типу. Навіть якщо невеликі частки забруднювальних речовин потрапляють у простір, де проводиться фасування, вони їх витягають і повертають в атмосферу очищене повітря», ‒ переказав принцип очисних заходів директор ТОВ «Юггидрострой» Михайло Король.
У документації проекту зазначено, що ступінь очищення при використанні обладнання становить 99,97 відсотка.
Свої аргументи інвестор виклав 14 серпня на нараді за участі керівництва міста, депутатів і громадськості. Однак учасників зустрічі вони не переконали. За підсумком зборів голова адміністрації Феодосії Сергій Фомич сказав, що, на його думку, бізнесмен не зміг довести нешкідливість проекту для навколишнього середовища. Мер запропонував інвестору врахувати зауваження й підготувати новий план будівництва. Інший учасник зустрічі, депутат міськради Микола Волков за підсумком зборів повідомив, що, на його думку, екологічних проблем у передбачуваній зоні фасування не уникнути.
Проста арифметика показує, що через три роки вся набережна й море стануть сірими від цементного пилу, при всій повазі до обіцянок комерсантівМикола Волков
«З документів від комерсантів-інвесторів, їхнє обладнання герметичне на 99,97 відсотка. В місяць оборот розфасовки може досягти з їхніх показників 10 тисяч тонн, звідси 0,03 відсотка розпорошуватиметься, навіть якщо повірити в диво-обладнання. Проста арифметика показує, що через три роки вся набережна й море стануть сірими від цементного пилу, при всій повазі до обіцянок комерсантів. Це тонни пилу в центі міста з їхніх же абсолютних технологічних показників», ‒ написав депутат на своїй сторінці в Facebook.
Два мітинги в один день
2 вересня в Феодосії заплановані одразу два мітинги проти будівництва терміналу. Перший ще кілька тижнів тому запланувало місцеве відділення Компартії Росії. Цього дня КПРФ призначила акцію проти російської пенсійної реформи. Феодосійські компартійці збираються скористатися нагодою й підняти на своєму мітингу зокрема тему перевалки цементу. Організатор акції, депутат міськради Володимир Осауленко вважає, що через термінал постраждає не тільки навколишнє середовище, але й інфраструктура міста.
Набережною йтимуть вагони з цементом. Яке ж це курортне місто?Володимир Осауленко
«Доставка буде досить важкою, оскільки все місто треба буде проїжджати вантажним транспортом. У нас і так усі дороги розбиті, в поганому стані. У нас уздовж набережної йде залізниця через усе місто. Набережною йтимуть вагони з цементом. Яке ж це курортне місто?» ‒ обурився Осауленко.
Другий мітинг на аналогічну тему збирається провести місцеве відділення ЛДПР. Він також запланований 2 вересня.
Організатори акцій планують звернутися до російської влади Криму з вимогою розірвати інвестиційну угоду.