Доступність посилання

ТОП новини

«Крим став однією з ключових баз Росії для ударів по Україні» – правозахисниця Ольга Скрипник


Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник
Голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник

Якими були найбільш значущі події для Криму за рік від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну? Крим.Реалії поговорили з головою Кримської правозахисної групи Ольгою Скрипник про значення подій, що відбувалися в Криму, перспективи та прогнози на майбутнє.

Найнегативнішою подією голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник вважає те, що Росія використала Крим як військову базу для вторгнення на материкову частину України.

Крим є базою реальних воєнних злочинів, злочинів проти людяності

«Підготовка Криму як військової бази велася всі ці роки. Крим став однією з ключових баз для атак на Україну. І важливо, що саме з Криму здійснюються атаки на цивільні об'єкти, це сталося ще до того, як почали обстрілювати енергетичну систему. Зокрема, Вінниця, де загинули діти – ракети випустили саме з акваторії Чорного моря. На сьогодні Крим є базою реальних воєнних злочинів, злочинів проти людяності, авіаатак, ракетних атак по Україні та зокрема по цивільних об'єктах», – наголошує Ольга Скрипник.

Пуск ракет 3М-14 комплексу «Калібр-НК» з акваторії Чорного моря з малого ракетного корабля проєкту 21631 (Буян-М)
Пуск ракет 3М-14 комплексу «Калібр-НК» з акваторії Чорного моря з малого ракетного корабля проєкту 21631 (Буян-М)

Ольга Скрипник звертає увагу на те, що до Криму примусово вивозили українців, викрадених на тимчасово окупованих територіях України:

«Нове і саме через повномасштабне вторгнення – це нова в'язниця в Криму. У прямому значенні цього слова. Це те, що після 24 лютого Росія почала з нових окупованих територій викрадати людей, катувати їх, наприклад, у Херсоні, Мелітополі, Каховці, Генічеську. А потім вивозити до Криму. Ми з березня почали отримувати таку інформацію, а приблизно з липня ми вже зрозуміли, що відкрито нове СІЗО. Це СІЗО №2, що повністю курується ФСБ. І наприкінці 2022 року там було приблизно 110 людей, наших громадян, навіть є кілька іноземців».

Слідчий ізолятор на 366 місць, відкритий російською владою в Сімферополі під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 1 листопада 2022 року
Слідчий ізолятор на 366 місць, відкритий російською владою в Сімферополі під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 1 листопада 2022 року

За рік після початку повномасштабного вторгнення у Криму посилився тиск на проукраїнське населення, зазначає Ольга Скрипник. З'явилися дві нові статті, які використовувалися і продовжують використовуватися для переслідування людей.

«Це дві статті. У кримінальному кодексі (Росії – КР) – про так звані фейки та в адміністративному, відповідно, стосовно дискредитації російської армії. Першу справу ми зафіксували ще 11 березня: адмінштраф жінці, яка вийшла із жовто-блакитною табличкою проти війни. Ну і, власне, наприкінці грудня 2022 року ми зафіксували щонайменше 200 адміністративних справ проти кримчан. По суті, якщо ви називаєте війну війною, то це адміністративне покарання. Або навіть якщо людина каже: «Я за мир», це також визнавалося дискредитацією російської армії. Тобто абсурдність – вона очевидна».

Пост у соцмережі Facebook, за який у Криму судили активіста Дмитра Демчука
Пост у соцмережі Facebook, за який у Криму судили активіста Дмитра Демчука

Ольга Скрипник стверджує, що кримінальних справ за статтею 207.3 КК РФ про «публічне поширення явно неправдивої інформації про використання Збройних сил РФ» менше, ніж адміністративних переслідувань, але цьому є пояснення:

Переслідування тривають постійно

«Кримінальна стаття про дискредитацію російської армії застосовується. Наприклад, Олександр Тарапон отримав два з половиною роки. Ми знаємо ще про жінку, яку зараз переслідують за цією статтею. Чому немає такої кількості як, наприклад, за адміністративною? Тому що Росія продовжує використовувати свій попередній механізм. Тобто, наприклад, кримських татар вона продовжує переслідувати, звинувачуючи за терористичними статтями. І, на жаль, щонайменше 94 людини з них, майже всі кримські татари, нібито переслідуються за участь у «Хізб ут-Тахрір». І ці переслідування тривали і в 2023 році, у січні, тобто тривають постійно».

Політв'язень Джеміль Гафаров на засіданні російського райсуду Київського району Сімферополя неодноразово заявляв, що йому не надають належної медичної допомоги, лютий 2020 року
Політв'язень Джеміль Гафаров на засіданні російського райсуду Київського району Сімферополя неодноразово заявляв, що йому не надають належної медичної допомоги, лютий 2020 року

Ольга Скрипник повідомила, що Кримська правозахисна група торік попереджала про те, що в Криму погіршується ситуація з українськими політв'язнями і до них почнуть ставитися ще гірше, що, у свою чергу, призведе до летальних наслідків. Прогноз правозахисників справдився.

Росія, свідомо не надаючи медичної допомоги, довела їх до смерті

«З останніх новин, найстрашніших, що трапилися з політичними в'язнями – це перші смерті наших в'язнів Кремля на території Росії. Костянтин Ширінг і Джеміль Гафаров померли з різницею у два дні. Ширінг помер у колонії, а Гафаров помер у СІЗО. Вони потребували серйозної медичної допомоги, взагалі їхній стан здоров'я не дозволяв їх тримати в неволі. Росія, свідомо не надаючи медичної допомоги, довела їх до смерті. Це повністю відповідальність Російської Федерації, і не тільки безпосередньо адміністрації СІЗО – всіх, починаючи від тих, хто затримував, виносив абсурдні вироки, співробітники ФСБ, прокурори – весь цей ланцюг, усі, хто причетний до смерті, мають бути покарані, тому що вони всі відповідають за смерть цих людей», – впевнена голова Кримської правозахисної групи.

Мобілізовані в Криму, Севастополь, 27 вересня 2022 року
Мобілізовані в Криму, Севастополь, 27 вересня 2022 року

Ольга Скрипник зазначає, що новою подією в Криму став мобілізаційний процес, запущений Росією, який, на думку правозахисників, є продовженням воєнного злочину, який у 2015 році почався з призову кримчан до армії Росії.

Якщо РФ зараз розгортатиме спроби наступу, мобілізаційна хвиля буде в Криму знову

«Це вже така широка мобілізація, вона вперше відбувалася. І цифри, які сам Аксьонов вказав: 30 тисяч, наприклад, місць для поховань та 100 тисяч для поранених у закладах охорони здоров'я. Тобто це про те, що процес мобілізації триватиме. Я думаю, що якщо Росія зараз розгортатиме наступ, спроби наступу на територію України й надалі просуватимуться десь від своїх кордонів, то я думаю, що й мобілізаційна хвиля знову буде в Криму, триватимуть ці мобілізаційні кампанії», – зазначає Ольга Скрипник.

Правозахисниця зазначає, що у Криму переслідують громадянських журналістів, за її даними, за ґратами зараз їх щонайменше п'ятнадцять. І одне із свідчень того, що у Криму порушують навіть норми російського законодавства – справа Ірини Данилович.

Ірина Данилович, архівне фото
Ірина Данилович, архівне фото

Ольга Скрипник також говорить про те, що в Криму ведеться пряма пропаганда, в якій часто є заклики до геноциду.

Українці для росіян – це, в принципі, всі, хто пов'язаний з Україною, тому вони готові знищувати всіх

«Ми вже фіксували прояви не лише жорстокої мови ворожнечі, але вже є й ті медіа, різні блогери, які займаються підбурюванням до геноциду, закликами до геноциду українців. Точніше, звучить ідея, що Україна не має права на існування, українці не мають права на існування. І важливо, що російська пропаганда така, що коли вона говорить про українців, не йдеться про конкретну етнічну приналежність, загалом про всіх, хто є громадянами України чи навіть підтримує українців. Це дуже важливий момент, який не завжди розуміють наші іноземні партнери: що українці для росіян – це, в принципі, всі, хто пов'язаний з Україною, тому вони готові знищувати всіх», – каже голова Кримської правозахисної групи.‎

Російська військова пропаганда у Сімферополі, Крим, грудень 2022 року
Російська військова пропаганда у Сімферополі, Крим, грудень 2022 року

На думку правозахисниці, у Криму посилюватиметься пропаганда та політичне переслідування людей і, швидше за все, будуть нові затримання. Вона вважає, що і ситуація з умовами у СІЗО та колоніях лише погіршуватиметься.

«Для людей, які там – це серйозний ризик. Далі важливим треком буде те, наскільки українській стороні вдасться домогтися, щоб в обмінні списки були включені кримські в'язні або ті, хто зараз перебуває на території Криму. Я думаю, що в принципі є шанси, що це може змінитися вже 2023 року. Ми всі на це сподіваємося, певні переговорні процеси тривають, ми бачимо, що все ж таки з Росії є спроби домовлятися», – каже правозахисниця.

Вони вже подумують, як вивозити цінності по максимуму

Росія і далі намагатиметься зміцнити Крим як військову базу, вважає Ольга Скрипник.

«Далі вона так само посилюватиме Крим, я впевнена, як логістичний центр для підтримки своїх дій на території України. Але, водночас, вона й проводитиме заходи – вони будуть непублічними – які стосуватимуться того, що коли ЗСУ просуватимуться дедалі ближче до Криму, вони думатимуть про те, як евакуювати та забрати свою військову техніку, все, що можна вивезти з Криму. Це стосуватиметься не лише військових об'єктів, я думаю, що вони вже подумують, як вивозити цінності по максимуму, зокрема культурні, різні речі, які можна хоч якось прихопити з собою. Ми вже певні моменти фіксували у 2022 році, у 2023, думаю, це тільки посилиться», – каже голова Кримської правозахисної групи.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Алексіна Дорогань

    Кримська тележурналістка. Працювала на провідних кримських телеканалах, була кримським власкором центральних телеканалів України. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року.

XS
SM
MD
LG