Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Вибухи на військовому аеродромі та евакуація в Криму: що про це відомо


Вибухи боєприпасів на авіабазі «Веселе», Джанкойський район, 24 липня 2023 року
Вибухи боєприпасів на авіабазі «Веселе», Джанкойський район, 24 липня 2023 року

У ніч на 24 липня в Криму повідомили про атаку на військовий аеродром Чорноморського флоту РФ у смт Вільне (колишнє Веселе) Джанкойського району. Що це за аеродром і як його можуть використати російські військові, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Вранці 24 липня підконтрольний РФ глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявив, що в небі над Кримом нібито було нейтралізовано 11 безпілотників. За його словами, зафіксовано влучання в російський склад боєприпасів у Джанкойському районі.

Сталося влучання у склад боєприпасів у Джанкойському районі
Сергій Аксьонов

«Сталося влучання у склад боєприпасів у Джанкойському районі», – зазначив Аксьонов у своєму телеграм-каналі.

У низці сіл Джанкойського району оголошено евакуацію.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України прокоментували ранкову атаку БПЛА на Джанкойський та Кіровський райони анексованого РФ Криму. Як заявив представник ГУР МО України Андрій Юсов, постійні атаки на військові об'єкти РФ у Криму свідчать про те, що кремлівський режим «не може захистити навіть їх».

Вибухи боєприпасів на авіабазі «Веселе», Джанкойський район, 24 липня 2023 року
Вибухи боєприпасів на авіабазі «Веселе», Джанкойський район, 24 липня 2023 року
У ворога формується розуміння, що Крим – це не тил, це небезпечна територія
Андрій Юсов

«Ранок у Криму вже традиційно для окупантів пекельний і «з вогником». І, безумовно, настрій серед особового складу та окупаційної адміністрації від цих подій не покращується... У принципі, у ворога формується розуміння, що Крим – це не тил, це небезпечна територія. У принципі, правильне розуміння, в їхніх силах поки що якнайшвидше залишити півострів», – заявив Юсов в ефірі українського загальнонаціонального телемарафону.

Двома днями раніше такої ж атаки з неба зазнав аналогічний колишній військовий аеродром морської ракетоносної авіації ЧФ РФ у смт Октябрське сусіднього з Джанкойським Красногвардійського району Криму.

Авіабаза «Октябрське» у Криму
Авіабаза «Октябрське» у Криму

Тоді Аксьонов також був змушений ухвалити рішення про евакуацію населення, яке живе в радіусі 5 кілометрів від місця НП, до пунктів тимчасового розміщення.

Трохи історії

Колишнє військове містечко у Веселому (Каранкуті), або закритий гарнізон «Джанкой-5», розташований за 15 кілометрів на південь від райцентру Джанкой, приблизно за три кілометри від автотраси М18 (Харків-Ялта). Між ним та автотрасою проходить ще одна важлива транспортна комунікація півострова – залізнична гілка Джанкой-Сімферополь.

Авіаційна історія містечка почалася зі створення на околиці тогочасного села Каранкут 1940 року польового військового аеродрому. Нацисти, які окупували Крим, в 1943 році побудували там бетонну злітно-посадкову смугу з шестигранних плит. Облаштований за тодішніми сучасними мірками аеродром майже рік використовували частини Люфтваффе.

Починаючи з 1946 до весни 1995 року на аеродромі базувалися, змінюючи один одного, винищувальні, бомбардувально-торпедні, ракетоносні полки і навіть дивізії ВПС радянського, а потім російського Чорноморського флоту. Найдовше, з 1960 до осені 1994 року, там «затримався» 5-й МРАП. Він разом із двома аналогічними полками (в Октябрському та Гвардійському) входив до складу 2-ї гвардійської морської ракетоносної дивізії. Саме цьому з'єднанню відводилася роль головної повітряної компоненти ЧФ у разі протистояння з авіаносними групами військових флотів НАТО в акваторії Чорного та Середземного морів.

Після розформування командуванням ЧФ у листопаді 1994 року 5 МРАП його справну авіатехніку та майно перекинули на найближчий профільний аеродром в Октябрському, а згодом – на Далекий Схід.

На момент формальної передачі у квітні 1995 року авіагарнізону у Веселому ВМС України в ньому не залишалося практично жодного, придатного для подальшого безпроблемного використання об'єкта, крім самої «бетонки». У цьому на власні очі тоді змогли переконатися кримські журналісти, для яких спеціально провів екскурсію в гарнізоні командувач авіації ВМС України генерал-майор авіації Микола Воловін.

Смт Новофедорівка, Сакський район Криму
Смт Новофедорівка, Сакський район Криму

«Реінкарнація» Веселого?

Усі минулі десятиліття з того «конверсійного» часу військовий аеродром у Веселому-Вільному «служив» птахівницьким інтересам його нового власника ПрАТ «Дружба народів Нова» (він побудував там курники), а також інтересам працевлаштованих на виробництві місцевих жителів. Однак невдовзі після повномасштабного вторгнення в Україну в селищі, яке давно не бачило людей у погонах та їхню техніку, ситуація змінилася.

Як повідомили журналісти видання «СтопКор», на покинутому військовому аеродромі «Веселе» за 15 км від Джанкоя була «помічена посилена активність російських військових».

Детальну інформацію про цей об'єкт, як і про десятки інших, зафіксовано на підготовленій журналістами Крим.Реалії оновленій мапі мілітаризації анексованого півострова.

Росія відновлює аеродром «Веселе» (Каранкут) графіка OSINT
Росія відновлює аеродром «Веселе» (Каранкут) графіка OSINT

Журналісти видання «СтопКор», вивчивши супутникові знімки, наприкінці минулого року виділила три зони активних робіт у північній, східній та західній частині колишнього аеродрому, зробивши висновок, що найактивніше облаштують його північну частину.

Північна територія складається зі складських приміщень і відремонтованих зон, огороджених земляними валами, про що свідчив переміщений ґрунт навколо стін. За даними видання, на сході було помічено споруди кільцевої конфігурації з діаметром кола 125-150 метрів, що характерно саме для стартових майданчиків ЗРК та станцій РЕБ. З серпня 2022 року також проводили ремонт старих казарм, адміністративних будівель, підземних бункерів та інших об'єктів.

У «СтопКорі» зробили висновки, що це може бути зроблено з метою розвантажити чинний Джанкойський військовий аеродром (на ньому дислокується 39-й окремий вертолітний полк ВКС Росії – КР).

До Вільного могли завозити і боєприпаси для засобів ППО далекого чи середнього радіусу дії, що робить цей аеродром, як і інші російські військові бази у Криму, як неодноразово зазначали українські військові, легітимною ціллю для ЗСУ.

Починаючи з серпня 2022 року у Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ.

Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму. У жовтні 2022 року на Кримському (Керченському) мосту стався вибух. На півострові діє підвищений («жовтий») рівень терористичної небезпеки. Аеропорт Сімферополя закрито.

Українська влада радить росіянам не їхати до прифронтового Криму, а кримчан закликають триматися подалі від військових об'єктів.

СПРАВКА: Российское полномасштабное военное вторжение в Украину продолжается с утра 24 февраля 2022 года. Российские войска наносят авиаудары по ключевым объектам военной и гражданской инфраструктуры, разрушая аэродромы, воинские части, нефтебазы, заправки, церкви, школы и больницы. Обстрелы жилых районов ведутся с использованием артиллерии, реактивных систем залпового огня и баллистических ракет.

Ряд западных стран, включая США и страны ЕС, ужесточил санкции в отношении России и осудили российские военные действия в Украине.

Россия отрицает, что ведет против Украины захватническую войну на ее территории и называет это «специальной операцией», которая имеет целью «демилитаризацию и денацификацию».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Данило Безручко

    Кримчанин, журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG