Доступність посилання

ТОП новини

Будинки для багатих: хто скуповує історичну спадщину Сімферополя


Будинок купця Чірахова в Сімферополі
Будинок купця Чірахова в Сімферополі

Влада Криму розпродає приміщення у колишніх купецьких будинках Сімферополя XIX століття. У жовтні місцеві чиновники хочуть продати частини двох історичних будівель, пам'яток культурної спадщини ‒ будинків купців Сарібана та Чірахова в центрі Сімферополя. При цьому їхні основні приміщення вже зайняті комерційними структурами, близькими до нинішньої влади півострова. Хто поділив між собою історію Сімферополя, розповідають Крим.Реалії.

Приміщення історичних будівель у Сімферополі виставлені на продаж Міністерством майнових і земельних відносин підконтрольного Росії уряду Криму. Реалізувати їх на аукціоні планують наприкінці жовтня. Судячи з документів нинішніх і попередніх торгів, будинки купців XIX століття скуповують впливові бізнесмени, пов'язані з нинішньою російською владою півострова. Причому нерідко об'єкти історичної спадщини зі столітньою історією дістаються їм за ціною сучасної квартири.

Був будинок батька та сина Сарібанів...

Один із лотів нинішнього жовтня, представлений на російському порталі торгів ‒ нежитлове приміщення на першому поверсі загальною площею 137,6 квадратних метрів на вулиці Ушинського, 2/ проспект Кірова, 46.

Будинок Сарібана
Будинок Сарібана

Згідно з документами торгів, це частина «Прибуткового дому Ю. Д. Сарібана, кінця XIX століття», який є пам'яткою культурної спадщини регіонального значення.

Стартова ціна приміщення ‒ 11,4 мільйона рублів.

Згідно з розцінками на сайтах нерухомості Криму, за таку суму в Сімферополі можна купити квартиру в новому будинку або дві-три квартири у старому фонді.

Історія прибуткового дому Сарібана збереглася до наших днів фрагментарно. З архівних джерел відомо, що як мінімум з 1896 до 1914 року він належав караїмській купецькій сім'ї Сарібанів: спочатку Давиду Сарібану, а потім його синові Юхиму Сарібану. Точну дату спорудження історикам назвати важко. Однак судячи з дат, коли в ньому жили Сарібани, цьому будинку понад сто років.

За часів незалежної України й донині будівлю використовували в комерційних цілях ‒ здавали в оренду. До російської анексії Криму в ньому розташовувався ресторан української кухні. Він продовжував працювати там і декілька років після кримських подій 2014 року.

Будинок Сарібана
Будинок Сарібана

Але зараз вивіски цього ресторану вже немає.

Конкурс із продажу приміщення цього будинку призначений на 19 жовтня.

...Став будинок для бізнесу родини ексмера

Як з'ясували Крим.Реалії, при російській владі Криму перший та другий поверх Будинку Сарібана загальною площею 1,3 тисячі квадратних метрів, а також нежитлові приміщення в підвалі та на першому поверсі загальною площею 145,8 квадратних метра були передані в оренду ТОВ «Селена».

Згодом ця ж фірма викупила ці приміщення за 63 мільйони рублів на виплат, йдеться в постанові російського парламенту Криму про результати приватизації майна за 2017 рік.

«Орендар при реалізації переважного права на придбання орендованого ним майна скористався правом порядку оплати такого майна на виплат терміном на сім років у вигляді щомісячних платежів», ‒ йдеться в документі.

ТОВ «Селена», за інформацією Федеральної податкової служби Росії, зареєстроване в Будинку Сарібана у 2016 році. Фірма спеціалізується на ресторанній діяльності, виробництві та торгівлі борошняними виробами.

Власниками «Селени» є три фізичні особи, серед яких ‒ Олег Лукашев ‒ син ексдепутата російського парламенту Криму та ексголови російської адміністрації Сімферополя Ігоря Лукашева.

Ігор Лукашев
Ігор Лукашев

Причому операція з продажу цих приміщень відбулася, коли Ігор Лукашев ще займав посаду мера.

Ми намагалися зв'язатися з Ігорем Лукашевим, але на момент публікації матеріалу він на наші дзвінки не відповів. З «Селеною» нам теж зв'язатися не вдалося. Але ми готові оприлюднити їхню позицію, якщо вона буде надана.

Була купецька «драконова будівля»...

Ще один лот, виставлений на продаж, ‒ підвальні приміщення Будинку Чірахова XIX століття, який розташований на перетині проспекту Кірова та вулиці Одеської у центрі міста. Цей об'єкт теж внесений до переліку культурної спадщини регіонального значення.

Будинок купця Чірахова
Будинок купця Чірахова

На торги виставлені, зокрема, нежитлові приміщення ‒ чотири підвали загальною площею 159,8 квадратних метра. Їхня початкова вартість ‒ п'ять мільйонів рублів.

За інформацією кримських краєзнавчих джерел, ця будівля була споруджена у 1886 році.

«У будинку Чірахова, виконаному в російсько-візантійському з елементами мавританського стилі, була відкрита перша біржа в Сімферополі. Тут здійснювалися всі великі торгові угоди. Окрім того, у будівлі розташований готель під назвою «Біржа». Обидві установи були засновані купцем першої гільдії Xачересом Чіраховим, який подав прохання про будівництво торгового дому у 1885 році. Сама будівля була завершена на початку XX століття, автором проєкту виступив міський архітектор Сімферополя Броніслав Зайончковський», ‒ пише Архітектурний портал Криму.

Ексклюзивними елементами будинку Чірахова є раніше відкрита, а тепер засклена веранда з ажурними чавунними прикрасами, а також десять декоративних драконів у міжвіконних просторах. Через них цю будівлю в місті називають «драконовою», стверджують кримські архітектори.

...Опинилася на службі в Аксенових та Воронкова

Приміщення в Будинку Чірахова багато років здаються в оренду. Там розташовуються комерційні об'єкти, зокрема найвідоміша та найстаріша в місті піцерія.

Як раніше писали Крим.Реалії, зараз перший поверх будівлі приватизований сімферопольським ТОВ «Моноліт-плюс», яке належить Світлані Бабій ‒ багаторічній бізнес-партнерці сім'ї російського глави Криму Сергія Аксенова та його ексрадниці.

Реальним власником будинку Чірахова російські ЗМІ називають сина Сергія Аксенова Олега Аксенова. Він разом зі Світланою Бабій володіє ще однією сімферопольською фірмою, яка здає в оренду нерухомість, ‒ ТОВ «Моро Маре».

По сусідству свій бізнес у приміщеннях на першому і другому поверхах, а також у підвалі Будинку Чірахова веде ТОВ «Будинок Чірахова». У 2017 році фірма викупила ці приміщення майже за 43 мільйони рублів.

Фірма «Будинок Чірахова» була зареєстрована в російському правовому полі за адресою цієї історичної будівлі ще у 2014 році. Вона спеціалізується на ресторанній діяльності, а одним з її власників є Сергій Воронков ‒ бізнесмен і голова Федерації боксу Криму.

Сергій Воронков
Сергій Воронков

З фірмами, які викупили частини Будинки Чірахова, нам поки теж зв'язатися не вдалося, але ми готові оприлюднити їхню позицію.

Підвальні приміщення Будинку Чирахова російська влада Криму декілька років намагається продати за п'ять мільйонів рублів (стартова ціна). У колишні роки конкурси з продажу цих приміщень оголошували шість разів, але всі вони не відбулися через відсутність заявок на участь у торгах.Востаннє їх намагалися продати у серпні, і знову безуспішно. Черговий конкурс призначений на 26 жовтня.

Куди зникає історія

Науковий співробітник музею історії Сімферополя Олексій Ейлер сказав кримським ЗМІ, що частина будівлі, виставлена на аукціон і названа в документах будинком купця Сарібана, насправді йому не належала.

«Старожили Сімферополя, ті, хто цінує історію міста, не вітають передачу ось цих будівель (Будинки Чірахова та Будинку Сарібана ‒ КР) XIX століття у приватні руки. Навряд чи піднімуться руки знести двоповерховий добротний будинок, але можуть змінити вікна, збити ліпнину, змінити загальний вигляд будинку», ‒ стверджує співробітник музею.

Його занепокоєння з приводу долі історичних будівель міста не безпідставні. Торік у липні російська прокуратура Київського району Сімферополя порушила адміністративну справу відносно директора підприємства-власника Будинку Чірахова, зажадавши прибрати рекламу і привести до належного стану його історичний вигляд.

У відомстві встановили порушення законодавства про охорону об'єктів культурної спадщини. «Всупереч нормам закону на об'єкті культурної спадщини ‒ Будинку купця Чірахова – розміщуються рекламні конструкції, а декоративне оформлення фасаду будівлі має пошкодження і потребує реконструкції. З метою усунення порушень внесене подання», ‒ повідомляли в прокуратурі.

На думку Олексія Ейлера, доцільною була б передача історичних будівель в оренду «багатій людині, підприємцю», яка би відреставрувала їх, «а подальшою їхньою долею займалися б державні органи».

Кримський історик, директор «Центрального музею Тавриди» Андрій Мальгін зі свого боку не бачить проблеми у продажі приміщень історичних будівель Сімферополя.

Андрій Мальгін
Андрій Мальгін

«Перебування тих чи інших будівель у приватній власності не суперечить законодавству про культурну спадщину. Я не думаю, що це якось вплине на збереження цих будівель. Перебування будівлі в руках приватного власника не тягне за собою втрати статусу пам'ятки. Тому тут багато залежить від органів з охорони культурної спадщини, як вони стежитимуть за їхнім збереженням. Контроль має здійснюватися», ‒ сказав він Крим.Реалії.

Андрій Мальгін не зміг оцінити адекватність стартової ціни Будинків Чірахова та Сарібана. Однак він вважає, що заради збереження пам'яток їх варто було б віддавати в оренду навіть за символічні суми. «Це загальна європейська практика. Вона існує і в Україні, і в інших державах», ‒ упевнений він.

Ми намагалися з'ясувати, чим зумовлена необхідність продажу приміщень Будинків Чірахова і Сарібана, а також їхня вартість у Міністерстві майнових і земельних відносин російського уряду Криму. Там підтвердили, що отримали наш інформзапит, але відповіді щодо суті поставлених запитань не надали.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG